Znany łamaniec językowy dla dzięcioła to prawdopodobnie żadna trudność. Dzięcioł ma język trzy razy dłuższy od dzioba, zakłada obrączki drzewom, robi sobie kuźnie i potrafi wydrążyć w drzewie sporą dziuplę, dom dla licznego potomstwa. W kolejnej ornitologicznej audycji Ewelina Sobańska odkrywa fenomenalny świat dzięcioła dużego.
Dzięcioł duży nie jest jak sugeruje nazwa największym polskim i europejskim dzięciołem. Tym naj jest dzięcioł czarny, ale za to duży jest najpospolitszy. Dzięcioły najłatwiej można odszukać na przełomie maja i czerwca, gdy w dziuplach głośno nawołują pisklęta, jeść, jeść, jeść…. Rodzice dwoją się i troją żeby dostarczyć potomstwu pokarm i łatwo można zauważyć parę krzątającą się przy gnieździe.
Pod taką dziuplę pełną kwilącego maleństwa prowadzi nas przyrodnik Ewelina Sobańska i opowiada o dzięciołach dużych.Wykuta przez ptaki dziupla nie jest wymoszczona żadnym mchem czy puchem dlatego ślepe i nagie ptaki mają specjalne stwardnienia, zrogowacenia na piętach żeby mogły wygodnie siedzieć. Co jakiś czas jeden z młodych ptaków wystawia głowę z otworu wejściowego do dziupli a rodzice podlatują i karmią pisklę. Dzięcioły w okresie lęgów nie tylko żywią się owadami znajdowanymi pod korą drzew ale też podbierają jajka bądź pisklęta innym ptakom. Wykarmienie potomstwa wymaga po prostu sporej ilości pokarmu. Ewelina bardzo lubi dzięcioły ale przyznaje, że widok ptaka ćwiartującego pisklę do najprzyjemniejszych nie należy. Trudno jednak zaprzeczać prawom natury.
Dzięcioły szukają pokarmu pod korą drzew. Kują pnie i owady wybierają z zagłębień długim lepkim językiem. Pożywienia szukają w pustych i spróchniałych fragmentach drzewa. Doskonale po głuchym odgłosie rozpoznają, gdzie jest wolna przestrzeń oznaczająca prawdopodobną obfitość pokarmu. Dlatego też czasami dzięcioły potrafią kuć w elewacjach domów. Dla ptaków głuchy odgłos jaki daje styropianowe ocieplenie ścian może być mylący.
Niech nas nie zmyli, często słyszany w lesie, odgłos intensywnego kucia dzięciołów w drzewo. Gdy niesie się wibrujące echo po całej okolicy oznacza to, że ptaki znaczą teren. Żerowanie to pojedyncze znacznie cichsze odgłosy. Zimą dzięcioły odżywiają się też nasionami szyszek. W tym celu robią sobie „kuźnię”. Jest to doskonale dopasowana do rozmiarów szyszki szczelina w drzewie. Szukają po prostu miejsca w którym da się wygodnie umieścić szyszkę i wydłubać z niej nasiona. Dzięcioły korzystają z takiej „kuźni” miesiącami a nawet latami. Pod drzewem w którym umieszczona jest „kuźnia” można spotkać dziesiątki pozbawionych nasion szyszek.
Dzięciołom również zawdzięczamy obrączkowanie drzew. Ptaki wykuwają otwory, jeden przy drugim, dookoła pnia. Drzewo puszcza soki, dla dzięciołów to jeden z przysmaków spijanych przy pomocy długiego języka. Przy okazji można też zjeść jakiegoś owada zwabionego słodkim sokiem. Po jakimś czasie w miejscu zrobionych przez dzięcioła otworów pojawia się obrączka, narośl dookoła drzewa.
Rozmowy o ptakach są emitowane na antenie Radia Gdańsk w piątki po godzinie 12.30. Zapraszamy do słuchania i dzielenia się Państwa zdjęciami i wrażeniami z podglądania ptasiego świata. Kontakt mailowy z Włodkiem Raszkiewiczem w.raszkiewicz@radiogdansk.pl W artykule;prezentujemy fantastyczne zdjęcia Andrzeja Szuksztula zrobione pod jedną z dziupli dzięcioła dużego w Oliwie. Ptaki w locie wyglądają bardzo dynamicznie. Gratulujemy oka, szczęścia i wrażliwości.Poniżej dwie barwne fotografie dzięciołów autorstwa Eweliny Sobańskiej. Piękny dzięcioł w klasycznej pozycji i taki który zasmakował w poczęstunku przygotowanym przez człowieka.
POSŁUCHAJ AUDYCJI O DZIĘCIOŁACH: