Bezpieczne plażowanie i ćwiczenia z wózkiem – to tematy drugiego odcinka „Mam w Mieście” w Radiu Gdańsk. Magda Manasterska i Magda Świerczyńska-Dolot sprawdzały, o co trzeba zadbać przed wyprawą z dzieckiem na plażę i w jaki sposób mogą ćwiczyć młode mamy.
Wakacyjna pogoda sprzyja wyjściom na plażę. Do takiej atrakcji trzeba jednak porządnie się przygotować. Zdaniem mam, z którymi rozmawiały reporterki Radia Gdańsk, podstawą jest krem z filtrem. – Musi być bardzo wysoki, najlepiej pięćdziesiątka. Najlepiej kremować się przed wyjściem z domu, opowiada pani Sylwia. Do torby plażowicza wrzucamy oczywiście ręcznik, dużo wody mineralnej, zabawki, nakrycia głowy, strój kąpielowy.
Kolejnym wyzwaniem jest wejście do wody. Kierownik kąpielisk morskich w Gdańsku Łukasz Iwański podpowiada, że najpierw trzeba koniecznie sprawdzić, czy kąpielisko jest czynne. Nie wolno też wchodzić do wody tuż po opalaniu, tylko powoli oswajać organizm z wodą.
Sen z powiek rodzicom spędza sytuacja, kiedy na plaży gubi się dziecko. Warto zatem ubrać malucha w widoczny strój – jaskrawą czapeczkę, koszulkę czy kąpielówki. Warto też mieć ze sobą coś charakterystycznego. Idealne będą parawany, parasole czy namioty plażowe. Ręcznik najlepiej rozłożyć w charakterystycznym miejscu np. budce ratownika.
To, że dziecko się zgubiło, trzeba bezwzględnie zgłosić ratownikowi. To oni mają lepszą widoczność z góry i łączność z innymi ratownikami. – Zdarza się, że dziecko zgubione w Brzeźnie znajduje się w Sopocie, opowiada Łukasz Iwański. W Gdańsku już od kilku lat z powodzeniem działa system opasek na rękę. – Wpisujemy na niej imię dziecka i numer kontaktowy do rodziców czy opiekunów. Opaska jest nieprzemakalna, a dziecko samo nie zdejmie jej z ręki, opowiada Grzegorz Pawelec z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Na gdańskich plażach można też znaleźć specjalną broszurkę, która podpowiada jak bezpiecznie plażować z dzieckiem.
Tematem audycji „Mamy w mieście” były też ćwiczenia odpowiednie dla młodych mam. O tym, że warto być fit, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wiedzą to też mamy, które co tydzień biorą udział w aktywnym spacerze z wózkiem organizowanym przez Fundację My to Mamy. Dziewczyny spotykają się od czerwca, przy ładnej pogodzie ćwiczących mam jest nawet trzydziestka. Do tego wózki i dzieci – robi się całkiem spora grupa.
Kobiety zaczęły umawiać się z własnej potrzeby. Chciały wyjść z domu i spędzić czas na świeżym powietrzu. – Ćwiczenia są dobrane tak, że poradzą sobie z nimi wszystkie panie, opowiada instruktorka Agata Kozak. Kiedy można zacząć ćwiczyć? To oczywiście zależy indywidualnie od każdej kobiety. Pierwsze sześć tygodni po porodzie, a czasem nawet więcej, to czas kiedy mamy muszą dojść do siebie. Na aktywny spacer z wózkiem można się wybrać spokojnie już około drugiego miesiąca życia naszego dziecka. Zajęcia z dziewczynami zaczynają się od truchtu. Jako że miejscem ćwiczeń jest park, wykorzystywane są też schody czy ławki.
Zajęcia odbywają się w każdą środę o godz. 11:00 w Parku Oruńskim. Są organizowane we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej fundacji My to Mamy.
Posłuchaj całej audycji Mamy w Mieście: