Sroki nie lubi nikt. Poza Włodkiem Raszkiewiczem, który ma szczególny sentyment do tego gatunku, bo potrafi go rozpoznać bez trudu. Faktycznie coś w tym jest. O srokach rozmawiamy w kolejnej ptasiej audycji z Eweliną Sobańską i Piotrem Kamontem.
Charakterystyczny długi ogon i biało czarne barwy to znak rozpoznawczy sroki. Jeśli dodamy do tego charakterystyczny lot, ni to falisty jak u dzięciołów ni to prosty jak u gołębi, ot taki lekko chaotyczny i nieuporządkowany, mamy ptaka, którego trudno pomylić z innymi.W Radiu Gdańsk co tydzień o ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont. Fot. Radio Gdańsk/Włodzimierz Raszkiewicz
Sroki nie mają dobrej prasy ani wśród przyrodników, ani mieszkańców. Ornitolodzy oskarżają ją o zanik wróbli i innych drobnych ptaków, w czym niestety jest sporo prawdy. Gwałtowny wzrost liczebności sroki w miastach to, obok niszczenia siedlisk i kotów, główny powód zmniejszania się liczby małych ptaków na naszych osiedlach.
Mieszkańcy tradycyjnie obwiniają sroki o kradzieże biżuterii i innych cennych przedmiotów, a skojarzenie sroka-złodziejka zdążyło już na trwale zagościć w naszej kulturze. W tym też znajdziemy ziarno prawdy, ponieważ sroki czasem zbierają błyszczące przedmioty.
Jak się jednak okazuje, nie jest to nagminne. Przeprowadzone eksperymenty wskazują, że sroki równie często co błyskotkami interesują się innymi przedmiotami. Ludzie jednak zwracają uwagę na sroki dopiero wtedy, gdy niosą w dziobach błyszczące przedmioty, stąd mit o tym szczególnym upodobaniu.
Srokę łatwo rozpoznać nie tylko po wyglądzie, ale również po gnieździe. Jeśli na drzewie zobaczymy duże gniazdo z charakterystycznym daszkiem, możemy być pewni, że zbudowała je sroka. To do kogo obecnie należy to już zupełnie inna sprawa, bo wiele ptaków np. pustułki zabierają srokom ich „domki”.
Sroki, podobnie jak inne krukowate, są bardzo inteligentnymi ptakami. Jako jedne z niewielu zwierząt, potrafią rozpoznać swoje odbicie w lustrze.
Posłuchaj audycji:
Kto rano wstaje temu ptak nadaje 🙂 To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy piątek po godzinie 12.30. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu z prowadzącym w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.