Siedemdziesiąte urodziny obchodzić będzie w nowym sezonie artystycznym Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku. Z tej okazji przygotowywane jest tournée w Stanach Zjednoczonych. Zaplanowano 48 koncertów, w tym trzy w Nowym Jorku. Koncertem 25 września gdańscy filharmonicy rozpoczną jubileuszowy sezon artystyczny. Zabrzmią utwory nawiązujące do wykonanych podczas pierwszego występu 29 września 1945 roku, czyli między innymi Mazur z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki i Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. – Zagrano utwory polskich kompozytorów, żeby podkreślić, że Polska wraca nad Bałtyk. Koncert miał miejsce w Sopocie, mimo że próby odbywały się w Gdańsku – powiedział Radiu Gdańsk dyrektor instytucji Roman Perucki.
Przed wyjazdem do USA, zaplanowano dwa koncerty w Rosji. 4 listopada orkiestra symfoniczna wystąpi z laureatami XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Kaliningradzie, 5 listopada ci sami artyści zagrają w Filharmonii Moskiewskiej.
Na początku 2016 roku rozpocznie się najdłuższa w historii orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej trasa koncertowa. Orkiestra odwiedzi Stany Zjednoczone występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, w 19 stanach. Zaplanowano 48 koncertów, w tym w Nowym Jorku, St. Louis, Buffalo, Las Vegas i Detroit. Tournée rozpocznie się 13 stycznia przylotem do Atlanty, zakończy 20 marca w Denver. Ostatni koncert orkiestra zagra dzień wcześniej w Beaver Creek.
Amerykańska trasa koncertowa będzie promocją polskiej kultury za granicą, więc zabrzmią utwory naszych kompozytorów, między innymi flagowe dzieła muzyki polskiej: II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego. – Ze względu na muzykę Wieniawskiego w trasie towarzyszyć nam będzie skrzypaczka Agata Szymczewska, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2006 roku – informuje Roman Perucki.
Orkiestrze towarzyszyć będzie także dwóch pianistów – solistów: Marcin Koziak – półfinalista i laureat trzech nagród pozaregulaminowych XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku oraz wybitny, uznany polski pianista Adam Wodnicki.
W USA zostaną zaprezentowane także utwory Ryszarda Wagnera, Ludwika van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Nikołaja Rimskieg-Korsakova. – Cieszymy się, że możemy popularyzować nie tylko polską muzykę, ale że będziemy mogli również pokazać, jak gramy to, co lubią Amerykanie i słyszą w wykonaniu najlepszych orkiestr, bo tam jeżdżą najlepsi – dodał dyrektor gdańskiej filharmonii.
Ze strony amerykańskiej za organizację trasy odpowiada Columbia Records – największa na świecie agencja, zajmująca się muzyką klasyczną.
Z okazji 70. urodzin Polskiej Filharmonii Bałtyckiej po Gdańsku jeździ tramwaj oklejony jubileuszowym logo. W ten sposób melomani będą zapraszani na koncerty do końca czerwca przyszłego roku.