– Warunki na balkonach są trudne, dlatego trzeba bardzo uważać. Dobrym pomysłem jest zasadzenie tu niektórych roślin wieloletnich, mówiła Katarzyna Bellingham w Radiu Gdańsk. Ogrodniczka co poniedziałek po godz. 11:00 udziela słuchaczom rad dotyczących właściwej pielęgnacji roślin. Tym razem tłumaczyła, jak założyć swój mały ogródek na balkonie, dlaczego warto sadzić rośliny miododajne i co dla roślin oznacza susza.Balkony, tarasy i patio mogą stać się prywatnymi ogródkami. Trzeba jednak uważać, bo najczęściej panują tu trudne warunki dla rozwoju roślin. – Często wieje, bo balkony są wysunięte z budynków, a wszędzie można coś uprawiać. Przymierzając się do balkonu, powinniśmy potraktować go jak plażę, bo najczęściej jest mocno nasłoneczniony i wystawiony na wiatr. Dobrym pomysłem jest posadzenie na balkonie roślin wieloletnich, które dadzą sobie radę w trudnych warunkach. Im większą skrzynię przygotujemy, tym uprawa będzie łatwiejsza. Proponuję posadzenie bylin, które będą świetnie wyglądały o każdej porze roku, mówiła ogrodniczka.
Popularność w Polsce zyskuje ostatnio akcja ratowania pszczół. Inicjatorzy namawiają wszystkich, by sadzili rośliny miododajne. Wtedy owady mogą zbierać nektar. – To bardzo ważne, bo bez pszczół ludzie wyginą w ciągu 2 lat. Dlatego sama dbam o to, żeby wczesną wiosną były już rośliny, z których insekty będą mogły skorzystać. Dla pszczół prawdziwym mistrzostwem świata są kwiaty szczypiorku i czosnku. Kwitną w maju i czerwcu, a później są przycinane. W sierpniu kwitną jeszcze raz, ale już nie tak obficie, tłumaczyła Katarzyna Bellingham.
Tego lata w całym kraju panuje susza. To bardzo duży problem dla roślin, które nie potrafią sobie radzić z takimi temperaturami. Przy takiej pogodzie trzeba bardzo uważać, by ich „nie zestresować”. – W trakcie suszy musimy dać roślinom trochę spokoju. Nie możemy ich przycinać ani podsypywać odżywkami, bo czują się jakby były w domu wariatów. Przez warunki pogodowe dużo z nich zamyka swoje systemy na zimę. Podkarmianie będzie sztucznie namawiało je do „obudzenia się”. Trzeba tylko liczyć na to, że zrzucą liście i wytrzymają do jesiennych deszczów, ostrzegała ekspert.
Posłuchaj całej audycji:
W czasie suszy nie wolno „stresować” roślin ogrodowych. Fot. freeimages.com
mili/dr