Skończyła się debata Radia Gdańsk. Dyskutowano o „chorej” ochronie zdrowia i województwie środkowopomorskim.
Na kolejną debatę Radia Gdańsk zapraszamy w poniedziałek 19 października o 17:00 do Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
Całej debaty można wysłuchać tutaj
W dyskusji udział wzięli Jolanta Szczypińska z PiS, Zbigniew Konwiński z PO, Dorota Gardias ze Zjednoczonej Lewicy, Paweł Lisowski z PSL, Radosław Farion z Kukiz’15, Katarzyna Bogusławska z .Nowoczesnej, Magdalena Prusinowska z Razem, Krzysztof Włodarski z KORWiN, Bartłomiej Jędros z Komitetu Zbigniewa Stonogi. Debatę prowadzili Agnieszka Michajłow z Radia Gdańsk i Krzysztof Katka z Gazety Wyborczej Trójmiasto. Nasi piątkowi goście po zakończonej debacie stanęli do wspólnego zdjęcia.
Jolanta Szczypińska z PiS: – Straszenie PiSem już nie ma sensu. Zbigniew Konwiński z PO: – A ja nie straszę. Szczypińska: – Bez liczenia się z ludźmi i pytania, sprywatyzowano szpital w Słupsku… Konwiński z PO: – No i co się zmieniło z tego powodu? Szczypińska: – Nie pytano ludzi o zdanie… Konwiński: – Ale co się zmieniło w związku z prywatyzacją? Nic! Szczypińska: – Niech pan tu nie krzyczy. Konwiński: – Bo pani tylko straszy i straszy, a nie ma żadnego pomysłu.
Zbigniew Konwiński PO: – Za rządów PO finanse przeznaczone na służbę zdrowia wzrosły z dwóch miliardów złotych do sześciu. Kiedyś toczyły się dyskusje na temat zadłużenia szpitali, teraz tej dyskusji nie ma, bo zostało to uporządkowane. Nie chcemy podnosić składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ważne jest propagowanie zdrowego trybu życia. A co z wyjeżdżającymi lekarzami i pielęgniarkami? To wielki dorobek polskiej demokracji, że ludzie mogą dokonywać wyborów i wyjeżdżać.
Paweł Lisowski z PSL: – Słucham tej debaty i utwierdzam się w przekonaniu, ze politycy nie powinni się wypowiadać o służbie zdrowia. Koncepcję powinni przygotować eksperci, a politycy powinni ja wdrażać, a nie dyskutować i co 4 lata mieć nowe pomysły. Katarzyna Bogusławska: – .Nowoczesna chce znacznych podwyżek dla pielęgniarek. Musimy za wszelką cenę zatrzymać te, które jeszcze nie wyjechały z Polski, bo koszt szkolenia nowych pielęgniarek jest zbyt wysoki.
Radosław Farion Kukiz ‘15: – Od 26 lat czekamy na zmiany na lepsze i spójną strategię. Tej ostatniej brakuje także w służbie zdrowia. Co cztery lata przychodzą nowi rządzący i proponują wyrywkowe strategie. Trzeba skupić się na finansach i zapewnieniu odpowiedniego personelu medycznego. Powinniśmy pójść w stronę profilaktyki. Jest ona tańsza niż leczenie.
Jolanta Szczypińska: – Na naprawę służby zdrowia jest ta sama recepta co 8 lat temu. To co mówił prof. Religa. Należy zwiększyć finansowanie służby zdrowia do 6 procent PKB. Katka: – Ale czy to zrobicie w pierwszym roku rządów? – Sytuacja jest tragiczna… Wtrąca się Zbigniew Konwiński z PO: – Ale proszę powiedzieć, co zrobicie, niech pani powie… Szczypińska: – Pan niech nie przerywa! Konwiński: – Pani też przerywała.
PYTANIE O OCHRONĘ ZDROWIA
Agnieszka Michajłow przechodzi do kolejnego problemu debaty, jakim jest ochrona zdrowia. Jako pierwsza głos zabiera Dorota Gardias ze Zjednoczonej Lewicy. – Na całym świecie nie ma dobrej służby zdrowia, ale takiego zamieszania jak mamy teraz w Polsce nigdzie nie ma. Widzimy jak trudno dostać się do lekarza. Te sprawy już dawno mogły być uregulowane. System w Polsce powinien być mieszany – istniałaby sieć szpitali prywatnych i sieć szpitali publicznych.
Krzysztof Włodarski z partii KORWiN: Dzisiaj odmłodniałem. Od ‘89 niewiele się zmieniło. Ta dyskusja pokazuje, że nie ma prawdziwej samorządności. Nie jestem z resztą fanem demokracji, bo rządzi nami celebryta, a Słupsk nie zasługuje na takiego prezydenta.
Magdalena Prusinowska z Razem: – Słupsk jest miastem zmarginalizowanym. Wynika to ze strategii obowiązującej w Polsce. Dlatego trzeba to zmienić. Partia razem proponuje, żeby poprzenosić urzędy centralne z Warszawy do mniejszych miast. Michajłow: – Jakie urzędy by pani chciała mieć tu w Słupsku? Prusinowska: – No tak na gorąco to nie wiem…
Bartłomiej Jędros z Komitetu Zbigniewa Stonogi: – Dziękuję za dopuszczenie mnie do głosu. Michajłow: – Każdy ma tu swój czas, proszę się nie denerwować. Kandydat Komitetu Stonogi: – Najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby tu referendum i mieszkańcy powinni zdecydować. Michajłow: A pan co by chciał? Jędros: – Ja jestem z Lęborka i mi z Lęborka jest bliżej do Trójmiasta.
Katarzyna Bogusławska .Nowoczesna: – Cieszę się, że PiS rozpoczął dyskusję na ten temat. Miejmy nadzieję, że dzięki temu cały kraj dostrzeże nasz problem. Gdańsk i Szczecin rozwijają się naszym kosztem. Uważam, że musimy zabiegać o dodatkowe dotacje, aby dorównać innym regionom.
Dorota Gardias ze Zjednoczonej Lewicy uważa, że Słupsk potrzebuje rozwiązań realnych, a nie medialnych. – Kiedyś proponowaliśmy nowe województwo, ale teraz jest to niemożliwe. Prawda jest taka, że tylko na tym teraz stracimy, bo stracimy te srodki unijne, które już są przyznane. Ten pomysł jest nierealny, Debata na ten temat jest niepotrzebna. W tym miejscu wtrąca się Jolanta Szczypińska: – Prawo i Sprawiedliwość nie mówi, że od jutra ma być to nowe województwo.
Jolanta Szczypińska PiS odpowiada na pytanie o powołanie województwa środkowopomorskiego. – Jest to w naszym programie od wielu lat. Teraz ten temat powraca, a dyskusja się nasila. Stanie się to oczywiście tylko wtedy, kiedy odbędzie się referendum i taką wolę wyrażą mieszkańcy. Niestety PO nie daje szansy mniejszym miastom. PiS proponuje za to model zrównoważonego rozwoju, który zakłada, że środki z UE będą sprawiedliwie dzielone na wszystkie regiony.
Paweł Lisowski z PSL jest innego zdania. – Reforma administracyjna już się dokonała dawno, potem w czasie rządów PiS była znów debata na ten temat, teraz Jarosław Kaczyński jak był w Koszalinie rzucił hasło na kampanię wyborczą. Poza tym być może władze Słupska czy Koszalina chciałyby nowego województwa, ale władze Bytowa czy Szczecinka już nie chcą. To temat z kampanii wyborczej. A prawda jest taka, że utworzenie tego województwa jest dzisiaj już niemożliwe.
PYTANIE O WOJEWÓDZTWO ŚRODKOWOPOMORSKIE
Agnieszka Michajłow rozpoczyna dyskusję od pytania o powołanie województwa środkowopomorskiego. – Czy ktoś poza panią poseł Szczypińskiej jest za, pyta dziennikarka radia Gdańsk. – Nikt, sama odpowiada, patrząc na uczestników.
Na sali publiczność. To zwolennicy komitetów, których przedstawiciele biorą udział w debacie.
Nasi dziennikarze czekają już na uczestników debaty w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Michajłow, dziennikarka polityczna Radia Gdańsk. Będzie jej towarzyszył Krzysztof Katka z Gazety Wyborczej Trójmiasto.
Są już pierwsi uczestnicy debaty. Magdalena Prusinowska z Partii Razem powiedziała, że jej celem jest pokazanie, że inna polityka jest możliwa. Debata daje nam możliwość, by uświadomić to ludziom.
Paweł Lisowski z PSL z kolei mówił, że da się wyczuć trochę napięcie. Lekki stres zawsze łapie zwłaszcza, gdy trzeba przygotować się do rozmowy z panią poseł Jolantą Szczypińską, która jest trudnym przeciwnikiem.
DEBATA o 17:00. ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW SŁUPSKA
Fot. Radio Gdańsk/Wiktor Miliszewski
W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica wszystko już gotowe. Agnieszka Michajłow z Radia Gdańsk razem z Krzysztofem Katką z Gazety Wyborczej czekają na: Jolantę Szczypińską z PiS, Zbigniewa Konwińskiego z PO, Dorotę Gardias ze Zjednoczonej Lewicy, Pawła Lisowskiego z PSL, Radosława Fariona z Kukiz’15, Katarzynę Bogusławską z .Nowoczesnej, Magdalenę Prusinowską z Razem, Krzysztofa Włodarskiego z KORWiN, Bartłomieja Jędrosa z Komitetu Zbigniewa Stonogi.
POMORSKI DZIAŁACZ .NOWOCZESNEJ POBITY ZA PLAKATY
fot. Radio Gdańsk/Maciej Bąk
Do incydentu miało dojść dzisiaj w nocy na terenie gminy Kosakowo. Przebywający dziś w Gdańsku szef partii Ryszard Petru zrelacjonował naszemu reporterowi przebieg zdarzenia. – Kiedy nasz wolontariusz, mąż jednej z kandydatek, rozwieszał plakat, podjechał do niego samochód, z którego wyszła grupka mężczyzn. W bardzo agresywny sposób powiedzieli mu, żeby tego nie robił, po czym nasz działacz po prostu dostał od nich kilka razy w zęby. Na szczęście znamy numery rejestracyjne samochodu i ze sprawą natychmiast udaliśmy się na policję, mówił Ryszard Petru, szef partii .Nowoczesna.
Polityk zaapelował też do wszystkich używających przemocy w kampanii. – Opamiętajcie się. To nigdy nie kończy się dobrze.Petru dodał, że podejrzewa kto mógł stać za pobiciem, ale nie zamierza publicznie nikogo oskarżać.
DEBATA W KWIDZYNIE: TO OD POLITYKÓW ZALEŻY WYSOKOŚĆ PŁAC
Czwartkowe spotkanie przedwyborcze wzbudziło duże emocje zarówno wśród słuchaczy, jak i zaproszonych polityków. Agnieszka Michajłow przepytała: Sylwię Monkielewicz z KORWiN, Kazimierza Janiaka z PiS, Leszka Czarnobaja z PO, Antoniego Barganowskiego ze Zjednoczonej Lewicy, Józefa Sarnowskiego z PSL, Krzysztofa Urbana z Kukiz’15, Bartłomieja Szatkowskiego z .Nowoczesnej i Michała Smętka z partii Razem.
Politycy odpowiadali na pytania między innymi o kredytobiorców walutowych i finansowanie partii przez państwo.
REKLAMA DEBATY RADIA GDAŃSK OD RANA „JEŹDZI” PO SŁUPSKU
Na ulicach miasta można spotkać przyczepę z banerem Radia Gdańsk i reklamą debaty fot. Radio Gdańsk/Wiktor Miliszewski
KOMENTATORZY RG: ŹLE SIĘ DZIEJE W MATECZNIKU PO. NOTOWANIA PIS IDĄ W GÓRĘ
Goście i prowadzący Komentarze Radia Gdańsk fot.Radio Gdańsk/Andrzej Stępień
Zdaniem Marka Sterlingowa na sondaże trzeba patrzeć krytycznie, jednak wiele z nich stosunkowo dobrze pokazuje trendy w tym co się dzieje. – My mamy sondaże, które pokazują, ze w mateczniku Platformy Obywatelskiej źle się dzieje i PiS idzie w górę.
Dziennikarz mówił również o sondażu dotyczącym utworzenia województwa środkowo pomorskiego. – Moim zdaniem jest on wiarygodny, bo pokazuje że im bliżej Słupska jest dana miejscowość, tym większe poparcie. W Gdańsku i Sopocie jest ono najmniejsze, co jest zrozumiałe.
Jan Błaszkowski zauważył, że im wyższe w danym rejonie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, tym wyższe również dla utworzenia województwa środkowopomorskiego. Zdaniem dziennikarza wiara w to, że wybory zmienią coś w sytuacji finansowej Słupska jest nieuzasadniona. – Ten bałagan do posprzątania ma prezydent Biedroń. Tu wybory nic nie zmienią, chyba że postanie nowy rząd, do którego on pojedzie i wyszarpie jakieś pieniądze.
Przeczytaj więcej >>> KOMENTARZE RADIA GDAŃSK
REPORTERZY RADIA GDAŃSK W DESZCZOWYM SŁUPSKU. ZOBACZ ZDJĘCIA
Fot. Radio Gdańsk/Wiktor Miliszewski
Słupsk ma być miejscem do którego wraca życie, mówi Ewa Weitman-Rudewicz z urzędu miejskiego w Słupsku. – Przede wszystkim wcześniej panował tu chaos. Wszędzie parkowały samochody. Udało nam się to uporządkować, zagospodarować. Jest dużo zieleni, boisko wielofunkcyjne, bezpieczny plac zabaw, siłownia pod gołym niebem, dużo zieleni i ławek. Przy okazji jest nowa deszczówka i nowe wiaty na śmietniki. Teraz kończymy prace, myślę, że wiosną jak wszystko się zazieleni będzie super efekt, dodaje Ewa Weitman-Rudewicz.
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś
Słupsk w przyszłości ma być motorem napędowym zachodniej części województwa pomorskiego. Jako lider tak zwanego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego ma koordynować inwestycje na kwotę około czterystu milionów złotych z funduszy unijnych. Ta ogromna kwota ma być wydana przede wszystkim na podniesienie konkurencyjności miasta i subregionu słupskiego. Priorytety to nowe kierunki kształcenia na akademii pomorskiej, budowa centrum żeglarstwa w Ustce, powstanie węzła transportowego w Słupsku, budowa infrastruktury ciepłowniczej, wodociągowej, deszczowej i kanalizacyjnej czyli krótko mówiąc uzbrajanie terenów pod inwestycje, również ekologiczne.
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś
Pomnik ,,Upokorzony” Fot. Radio Gdańsk/Wiktor Miliszewski
BYŁY WICEPREZYDENT SOPOTU: OD POCZĄTKU WIEDZIAŁEM, ŻE ZARZUTY WOBEC KARNOWSKIEGO SĄ NIEPRAWDZIWE
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki
Jacek Karnowski został uniewinniony od dwóch zarzutów korupcyjnych w ciągnącej się od siedmiu lat aferze sopockiej. Tak zdecydował dziś Sąd Rejonowy w Sopocie. W sprawie trzeciego zarzutu, czyli złożenia fałszywego oświadczenia dotyczącego znajomości prezydenta z Włodzimierzem Groblewskim i Marianem D., sąd wskazał na niską szkodliwość społeczną czynu i umorzył ją na rok.
– Zawsze byłem przekonany, że zarzuty wobec Jacka Karnowskiego są bezpodstawne. Zasada, że sądy są nierychliwe, ale sprawiedliwe znowu się sprawdziła. Mimo tego, nikt nie zwróci Jackowi Karnowskiemu tych sześciu lat. Choć nie dawał tego po sobie poznać i wciąż jest dobrym prezydentem, był to dla niego trudny czas. Kosztowało go to w sensie ludzkim bardzo dużo, mówił Paweł Orłowski, były wiceprezydent Sopotu.
WIĘCEJ PRZECZYTASZ >>> TUTAJ
ALEKSANDRA KROTOCKA-CACHA Z PARTII RAZEM: WYŻSZE PODATKI DLA BOGATYCH
Fot. Radio Gdańsk/Anna Michałowska
– Osoby najwięcej zarabiające powinny płacić największe podatki, aby pozostałym Polakom żyło się łatwiej. Szczególnie tym gorzej sytuowanym, mówiła w Radiu Gdańsk Aleksandra Krotocka-Cacha. Kandydatka do Sejmu z pierwszego miejsca z listy partii Razem była gościem Rozmowy Kontrolowanej.
Aleksandra Krotocka-Cacha uważa jednocześnie, że każdy powinien otrzymywać taką samą emeryturę. – Według mnie, emerytura obywatelska to ważna kwestia. Ludziom w życiu różnie się układa i nie każdemu uda się uzbierać staż pracy i wymagane składki, by godnie żyć na emeryturze, powiedziała w Radiu Gdańsk.
Co jeszcze powiedziała kandydatka Partii Razem? >>> ROZMOWA KONTROLOWANA
SONDAŻ DLA RADIA GDAŃSK: POMORZANIE NIE CHCĄ ŚRODKOWOPOMORSKIEGO
fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki
Inicjatywa PiS, które zaproponowało utworzenie województwa środkowopomorskiego nie ma dużego poparcia wśród mieszkańców Pomorza. Za województwem środkowopomorskim jest 20,2 procent mieszkańców, przeciw 58,5 procent.
Są pewne różnice w poparciu. Generalnie im bliżej Słupska, tym poparcie dla takiej inicjatywy jest wyższe. Najmniej zainteresowanych takim pomysłem jest w Gdańsku i Sopocie. Najwyższe poparcie jest w okregu nr 62 – 33 procent. Nadal jednak większość jest tam przeciwna – 52 procent. Okręg ten obejmuje obszary, które w razie powstania nowego województwa, byłyby jego częścią. Co piąty obywatel nie ma jeszcze wyrobionej opinii na ten temat.
Szczegóły sondażu znajdziecie >>>TUTAJ
ZNAMY GOŚCI DEBATY W SŁUPSKU
W Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica Agnieszka Michajłow razem z Krzysztofem Katką z Gazety Wyborczej przepyta polityków. Zaproszeni zostali: Jolanta Szczypińska z PiS, Zbigniew Konwiński z PO, Dorota Gardias ze Zjednoczonej Lewicy, Paweł Lisowski z PSL, Radosław Farion z Kukiz’15, Katarzyna Bogusławska z .Nowoczesnej, Magdalena Prusinowska z Razem, Krzysztof Włodarski z KORWiN, Bartłomiej Jędros z Komitetu Zbigniewa Stonogi.
Maria Anuszkiewicz/Anna Moczydłowska