Jak dawniej wyglądał świat i Europa? A Pomorze? Wiedzieliście, że na starych mapach Hel był przedstawiany jako wyspa? W Sopockim Domu Aukcyjnym startuje licytacja Map i widoków Polski i Europy. Wśród nich znaleźć można także unikalne i dość oryginalne wizje dawnego Pomorza. Do najciekawszych zaliczyć można mapę Pomorza z czasów Potopu Szwedzkiego, fortyfikacje Gdańska i Żuław czy XVII-wieczną mapę Bałtyku z atlasu Pettera Geddy.
Mapa Prus, pochodząca z dzieła „Atlas sive cosmographica”, wydanego w Duisburgu w 1585 r. Na uwagę zasługuje nadzwyczaj wyolbrzymiony Półwysep Helski przedstawiony jako wyspa, odmienny od dzisiejszego bieg Wisły, a także wszystkie większe miejscowości Żuław Wiślanych. Mapę wydano w warsztacie twórcy współczesnej kartografii Gerharda Merkatora.
Mapa Księstwa Pomorskiego wraz z terenami przyległymi: Księstwem Meklemburskim, Marchią Brandenburską oraz znacznymi obszarami Polski, Augsburg, ok. 1760 r., miedzioryt kolorowany.
Wznowienie mapy ziem Rzeczpospolitej Joachima Ottensa, wydanej w 1719 r., stan drugi, Amsterdam, po 1726 r.
Mapa Prus wydana z okazji koronacji Fryderyka III, którego portret umieszczony w dekoracyjnym kartuszu; jednocześnie pierwsza mapa Prus ukazująca szlaki pocztowe, Norymberga, ok. 1710 r., miedzioryt kolorowany.
Mapy Szlezwik-Holsztynu oraz Prus, pochodzące z dzieła „Theatrum orbis terrarum”, 1570-1584, miedzioryt.
Licytacja zaczyna się 21 listopada. Wszystkie mapy i widoki można obejrzeć >>> TUTAJ
Maria Anuszkiewicz/zdjęcia: sda.pl