Tysiące naukowców, setki laboratoriów na całym świecie, ogromne fundusze, a przełomu nie ma. Dlaczego do tej pory nie odkryto jednego skutecznego leku na raka? Bo nie ma jednego rodzaju nowotworu – usłyszeć można odpowiedź na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Sprawa jest na tyle skomplikowana, bo nie dość że jest wiele typów raka, to jeszcze u każdego pacjenta ten sam typ jest w gruncie rzeczy innym nowotworem. Ludzie nie wiedzą, że np. rak piersi to nie jest jeden nowotwór, to tak naprawdę kilkadziesiąt różnych chorób.
Właśnie nad nowotworami raka piersi pracują nasi rozmówcy: profesor Andrzej Składanowski i doktor Rafał Sądej. Na MWB prowadzone są badania podstawowe nad mechanizmem rakowacenia komórek. Ostatnio w pracowni badana jest substancja z którą wiążę się dość duże nadzieje. Może będzie lekiem nawet na kilka typów raka piersi? To badania wykonywane na zlecenie jednej z firm farmaceutycznych, świadczą o wysokim poziomie reprezentowanym przez laboratorium. Droga do leku jest jednak bardzo długa, może to będzie najważniejszy produkt firmy z którą współpracują nauowcy? Taką mają nadzieję naukowcy. Substancja została już wstępnie przebadana i podobno ma duży potencjał.
Niepewnie jednak o drodze do wytworzenia bezwzględnie skutecznych leków antynowotworowych wypowiadają się badacze. Raczej nie powinniśmy się łudzić, że szybko uda się stworzyć panaceum na raka. Postępy są jednak bardzo widoczne. Jeszcze w latach ’70 ubiegłego wieku rak oznaczał właściwie wyrok. Obecnie statystyki przeżywalności są coraz lepsze.
Szanse na przeżycie dekady od chwili zdiagnozowania raka w Europie podwoiły się w ciągu ostatnich 30 lat. Przeżywalność, w zależności od typu raka jest bardzo zróżnicowana, ale przeciętnie pacjent ze zdiagnozowanym rakiem ma 46,2 proc. szans przeżycia 10 lat. 30 lat wcześniej szanse te oceniano na 23,6 procent. Jeśli chodzi o raka piersi, którym Zajmują się naukowcy z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii to w Europie niemal dwie trzecie kobiet, u których wykrywa się obecnie raka piersi, mają szanse przeżycia co najmniej 20 lat. Posłuchaj rozmowy z prof. Andrzejem Składanowskim i dr Rafałem Sądejem: