Zamiast zanosić zwolnienie lekarskie do pracy, lekarz wystawi je w formie elektronicznej, a ono natychmiast trafi do ZUS. Od 1 stycznia tradycyjne druki stopniowo będą zastępowane przez e-zwolnienie.
Pracownicy nie będą już musieli dostarczać dokumentu pracodawcy. Zwolnienie natychmiast trafi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie do zakładu pracy. Tym samym pracownicy nie będą musieli pamiętać o dostarczeniu druku w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia.
WYSTAWIENIE ZWOLNIENIA BĘDZIE SZYBSZE
Nowy system wystawiania zwolnień lekarskich będzie znacznie szybszy od tradycyjnego. Po wpisaniu numeru PESEL, pozostałe dane, w tym dane pracodawcy, zostaną uzupełnione automatycznie. E-zwolnienie trafi drogą elektroniczną do ZUS i w ten sposób odciąży pracodawcę i lekarza od dodatkowych obowiązków.
– Lekarze będą mogli wystawiać zaświadczenie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego z wykorzystaniem certyfikatu lub profilu zaufanego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS. Wzór zaświadczenia w formie dokumentu elektronicznego jest ustalony przez ZUS. Wystawienie zaświadczenia w formie dokumentu elektronicznego będzie trwało krócej niż wypisanie papierowego zwolnienia – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Monika Surowiecka z Departamentu Zasiłków w ZUS.
ZUS zamieści e-zwolnienie na profilu pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych. Dzięki temu zyskają pacjenci, którzy nie będą już mieli obowiązku dostarczania do pracodawcy zwolnień w formie papierowej. Ze zwolnieniem nie muszą także robić nic osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Za pośrednictwem systemu zwolnienie trafi prosto do ZUS, a zainteresowany będzie mógł złożyć wniosek o zasiłek.
KONIECZNY PROFIL ZAUFANY
– Jeżeli pracodawca nie ma profilu PUE, nie będzie możliwe przekazanie mu drogą elektroniczną zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego. Wówczas lekarz wystawi pacjentowi wydruk elektronicznego zaświadczenia lekarskiego, a ten będzie zobowiązany przekazać to zaświadczenie swojemu pracodawcy – wskazuje ekspertka ZUS.
Do końca grudnia tego roku profil na PUE muszą założyć ci płatnicy, którzy zatrudniają więcej niż pięć osób. Mniejsi przedsiębiorcy są zwolnieni z tego obowiązku, powinni jednak poinformować swoich pracowników na piśmie o obowiązku dostarczania zwolnienia w formie papierowej, jeśli zostało wystawione przez lekarza w formie elektronicznej.
PROBLEMY Z INTERNETEM? TO NIE PRZESZKODA
W przypadku wizyty domowej lub przy problemach z internetem, gdy wystawienie zwolnienia w formie elektronicznego dokumentu nie będzie możliwe, lekarz wystawi zaświadczenie na formularzu wydrukowanym z systemu informatycznego. – Pracownik będzie zobowiązany przekazać je albo swojemu pracodawcy albo do ZUS. Lekarz będzie musiał w ciągu trzech dni roboczych od wystawienia zaświadczenia wprowadzić je do systemu i wysłać drogą elektroniczną do ZUS – zaznacza Monika Surowiecka.
Zmiany zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 roku.
Anna Michałowska