Gile to ptaki, które mają czerwone kubraki. Przyzwyczailiśmy się do takiego obrazka ze szkoły i nie wyobrażamy sobie najczęsciej, że gile są też kawowe. Dokładniej rzecz ujmując to samice gili mają kolor kawy z mlekiem, a samce chlubią się swoją czerwienią. Czyli pół na pół.
Od ubarwienia gili koleją opowieść w Ptasim Radio Gdańsk rozpoczyna Ewelina Sobańska. Piotr Kamont dodaje, że u ptaków tak właśnie najczęściej jest, że to samce wyróżniają się kolorowym wyglądem, samice raczej „ubierają się” mniej ekstrawagancko, preferując szarości i brązy. Samcowi zależy na zaimponowaniu partnerce i jej zdobyciu, nie odwrotnie.
Gil to dość częsty gość na przydomowym klonie Eweliny Sobańskiej. Ptaki uwielbiają zjadać „noski”, tzn wydłubują pożywną część znajdującą się w twardej części owocu ze skrzydłem. Potr Kamont dodaje, że nasze swojskie gile w innych krajach mogą być uważane za szkodniki sadów. Na wiosnę ich przysmakiem są pąki drzew co nie podoba się specjalnie włascicielom plantacji. My najczęściej kojarzymy gila z jarzębiną. To prawda, że te ptaki lubią jarzębinę. Ciekawe jest jednak to, że nie jedzą miąższu tylko wybierają pestki.
W audycji Ewelina nawet recytuje szkolny wierszyk Wandy Chotomskiej. Znacie?
Z audycji dowiadujemy się też, że gile pięknie śpiewają i to dla samego śpiewu. Innym ptakom wydawane odgłosy służą do oznaczania terytorium. Gile trele pochodzą z czystej radości śpiewania.
Ostatnia audycja przed Świętami Bożego Narodzenia została zarejestrowana w Leśnictwie Sopot przy plantacji choinek. Nie ma to jak żywa choinka podkreślają nasi przyrodnicy. Takie młodniki uwielbiają też gile i chętnie wiją w nich gniazda. Wesołych Świąt życzy słuchaczom ekipa Ptasiego Radia Gdańsk.
Posłuchaj audycji o gilach:
Niezmiernie ucieszyła nas też ostania poczta mailowa. Od Małgorzty Spierzak otrzymaliśmy bardzo udane zdjęcia raniuszków. Dziękujemy i poniżej publikując dwie fotografie tych ptaków.
Trzeba przyznać, że gdybyśmy zrobili ranking najpolpularniejszych naszych ptasich audycji w minionym roku to odcinek o raniuszkach był przez słuchaczy najżyczliwiej przyjęty. Audycja miała najęiecej odsłon w internecie. Do końca nie wiemy dlaczego? Czy chodziłop o te dość tajemnicze ptaki czy dlatego, że chodziliśmy w poszukiwaniu raniuszków po cmentarzu. To jednak dość nietypowe miejsce jak na ornitologiczne wyprawy, ale ciekawych ptaków w nekropoliach jest zwykle sporo.
Link do audycji o raniuszkach znajduje się obok. Warto też dodać, że wszystkie zdjęcia gili w tym artykule są autorstwa Eweliny Sobańskiej.
Na zakończenie dodajemy jeszcze przepiękną letnią fotografię gila przysłaną nam po emisji programu przez Magdę Lipkę. Samiec gila wygląda na tle zieleni i granatowych jagód naprawdę egzotycznie. Zdjęcie na pewno cenne dla każdego miłośnika ptaków gdyż gile latem prowadzą dość skryte życie i ich obserwacje należą do dość trudnych. Dziękujemy i gratulujemy szczęścia.
Kto rano wstaje temu ptak nadaje 🙂 To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy piątek po godzinie 12.30. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu z prowadzącym audycję w.raszkiewicz@radiogdansk.pl
Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.