Dr hab. Sławomir Cenckiewicz został pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej do spraw Reformy Archiwów Wojskowych oraz pełniącym obowiązki dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego. Nominację gdańskiemu historykowi wręczył szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz. Powołanemu przez ministra pełnomocnikowi podlegają Centralne Archiwum Wojskowe, Centralna Biblioteka Wojskowa oraz Wojskowe Biuro Badań Historycznych. Dyrektor Archiwum sprawuje zaś nadzór nad wojskową siecią archiwalną. W jej skład wchodzą: Archiwum MON, Archiwum Sił Powietrznych, Archiwum Marynarki Wojennej, Archiwum Wojskowe w Toruniu i Archiwum Wojskowe w Oleśnicy.
POCZĄTEK ZMIAN
Nominacja jest pierwszym etapem reformy archiwistyki wojskowej. Jak podaje MON, celem planowanych zmian jest powołanie Wojskowego Biura Historycznego. W jego skład wejdą trzy instytucje: Centralne Archiwum Wojskowe, Wydział Badań Naukowych, w tym redakcja „Przeglądu Historyczno – Wojskowego” oraz Centralna Biblioteka Wojskowa.
AUTOR KSIĄŻKI O WAŁĘSIE
Sławomir Cenckiewicz urodził się w 1971 roku w Gdyni. Ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim, w 2003 roku obronił na tej uczelni doktorat. W 2006 roku był przewodniczącym komisji ds. likwidacji WSI. Pracował również jako doradca Antoniego Macierewicza, który wówczas był wiceszefem MON.
Historyk stał się znany po publikacji książki, w której zawarto tezę jakoby Lech Wałęsa współpracował z SB. Książkę „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” Cenckiewicz napisał wspólnie z Piotrem Gontarczykiem.
AUTOR PONAD DWUSTU PUBLIKACJI
W pracy naukowej specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji politycznej, Polonii amerykańskiej, aparatu bezpieczeństwa PRL i opozycji antykomunistycznej w PRL. Jest autorem ponad dwustu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych, w tym 19 książek. Wydał między innymi swoją rozprawę habilitacyjną – „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)”.
W latach 2001-2008 Sławomir Cenckiewicz był pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Od 2013 r. jest profesorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.