Polska Agencja Kosmiczna już planuje trzy pierwsze projekty. To między innymi budowa astronomicznego satelity obserwacyjnego.
POLSA rozpisała właśnie konkursy na studia wykonalności tych projektów. Pozwolą one ustalić, ile takie inwestycje mogą kosztować i jakie są szanse na ich realizację.
Agencja chce między innymi stworzyć satelitę, który będzie obserwował gwiazdy, galaktyki aktywne albo miejsca wybuchów supernowych, korzystając z promieniowania ultrafioletowego.
PRZECIWKO CYBERATAKOM I KOLIZJOM
Zamówione przez POLSĘ studium ma wykazać, czy są technologiczne możliwości skonstruowania takiego urządzenia. Kolejne konkursy dotyczą jeszcze bardziej skomplikowanych projektów – to satelitarny system zobrazowań radarowych, służący obserwacji powierzchni Ziemi z kosmosu i system tak zwanej świadomości sytuacyjnej – on z kolei będzie śledził działania w kosmosie i reagował na zagrożenia, takie jak cyberataki czy kolizje z dryfującymi przedmiotami. Na wszystkie trzy konkursy wpłynęły już oferty.
MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA
Polska Agencja Kosmiczna z siedzibą w Gdańsku w minionym roku rozpoczęła współpracę ze swoimi odpowiednikami między innymi we Francji, Włoszech, Brazylii i Meksyku. Prezesem POLSY jest profesor Marek Banaszkiewicz. Jednostki agencji umieszczono nie tylko w Gdańsku, ale też w Warszawie i Rzeszowie.
Maciej Bąk/amo