Włożyli niepowtarzalny wkład w rozwój i upowszechnienie gdańskiej kultury, więc uhonorowano ich nagrodami Splendor Gedanesis. Laureatami za 2015 rok zostali Honorata Martin, Jacek Friedrich i zespół „Trupa trupa”. Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska kapituła przyznała w tym roku firmie Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków.
DYPLOM I 10 TYS. ZŁOTYCH
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 11 marca w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody w wysokości 10 tys. zł. Wśród 24 kandydatur kapituła wskazała trzech laureatów. Doceniono ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianie kultury w 2015 roku.
HONORATA MARTIN ZA „BÓG MAŁPA”
Malarka i performerka Honorata Martin została nagrodzona za performance „Zadomowienie” i indywidualną ekspozycję „Bóg Małpa”. – Ta wystawa powstawała długo, jest tam sporo ważnych dla mnie rzeczy. Powstała przy współpracy trzech galerii – BWA we Wrocławiu, BWA w Zielonej Górze i Gdańskiej Galerii Miejskiej. I właśnie trzecia odsłona odbędzie się w Gdańsku. Zapraszam od 18 marca do Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Honorata Martin, fot. gdansk.pl/Jerzy Pinkas
JACEK FRIEDRICH ZA KSIĄŻKĘ O ODBUDOWIE GDAŃSKA
– Dostałem nagrodę za książkę naukową, z przypisami i bibliografią, więc tym bardziej jest to dla mnie zaskakujące – przyznał laureat w rozmowie z Radiem Gdańsk. „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960” to książka Jacka Friedricha, która była jego pracą doktorską.
– To jest mój stary tekst – z 2000 roku. Tylko tak się stało, że pojawiła się po polsku dopiero po 15 latach. Wcześniej była wydana w Niemczech – powiedział dr Friedrich. Od trzech lat jest dyrektorem Muzeum Miasta Gdynia, ale podkreśla, że zawsze będzie związany z Gdańskiem. Odbudową miasta po wojnie zainteresował się w czasie studiów. Przygotował na ten temat pracę magisterską, a potem doktorską.
Jacek Friedrich, fot. gdansk.pl/Jerzy Pinkas
TRUPA TRUPA ZA „HEADACHE”
Grzegorz Kwiatkowski, Wojtek Juchniewicz, Tomek Pawluczuk i Rafał Wojczal to członkowie zespołu Trupa Trupa, który nagrodzono za płytę „Headache” i jej docenienie za granicą. Do tej pory żadna polska płyta niszowego zespołu nie została tak przyjęta.
– Z wdzięcznością przyjmujemy nagrodę i bardzo się cieszymy. Większość nominowanych to zacne osoby, z tytułami naukowymi, o wielkim dorobku artystycznym. A my po prostu nagraliśmy płytę, która miała świetny PR – powiedział wokalista Grzegorz Kwiatkowski, który w 2011 roku otrzymał już Splendor Gedanensis za tom wierszy „Osłabić”.
Występ zespołu Trupa Trupa w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna 31 stycznia 2016 roku, który zakończył trasę promującą płytę „Headache”, fot. Radio Gdańsk/Anna Polcyn
ZIAJA MECENASEM GDAŃSKIEJ KULTURY
Podczas gali przyznano również honorowy tytuł Mecenasa Gdańskiej Kultury – honorowe wyróżnienie wręczane darczyńcom znacząco wspierającym działania kulturalne. Wśród siedmiu kandydatur kapituła wskazała firmę Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków, która sponsoruje m.in. Gdański Festiwal Tańca, Festiwal Jazz Jantar i Gdański Festiwal Muzyczny.
Wieczór w Teatrze Wybrzeże miał uświetnić koncert Stanisławy Celińskiej, która z powodu choroby odwołała przyjazd. Jej godnym zastępcą był Artur Andrus, który wystąpił z zespołem muzycznym.
NAGRODA Z TRADYCJAMI
Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Wręczono ją już po raz 43., a grono laureatów liczy już około dwustu osób. Są wśród nich m.in. Henryk Bista, Paweł Huelle, Stefan Chwin, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Popowa-Zydroń, Dorota Kolak, Mirosław Baka, Marian Kołodziej, Krzysztof Babicki, Adam Nalepa, Mieczysław Abramowicz, Michał Szlaga i Konrad Mielnik.