W Ustce szykuje się komunikacyjna rewolucja. W kurorcie powstanie nowy dworzec kolejowo-autobusowy.Tak zwany węzeł komunikacyjny zostanie zbudowany w oparciu o wyniki konkursu, do którego architekci zgłosili trzynaście prac. – Wygrała propozycja projektantów z Wrocławia, która przesuwa całość nowego dworca w kierunku południowym – mówił członek jury konkursowego, architekt Marek Perepeczko. – Ta koncepcja nie była wcześniej, przed konkursem w ogóle brana pod uwagę – przyznał Perepeczko. – Projekt ciekawie rozwiązuje kwestię dojazdu autobusów do węzła transportowego z ominięciem centrum. Muszę przyznać, że to rozwiązanie mnie urzekło i jest bardzo ciekawe. W ogóle poziom konkursu był bardzo wysoki. Niektóre propozycje bardzo futurystyczne. Każda praca miała jakieś mankamenty, ale zwycięska najlepiej rozwiązała podstawowy cel tego opracowania, czyli właśnie węzeł transportowy.
Burmistrz Ustki Jacek Graczyk podkreśla, że projekt wykonawczy węzła powstanie jeszcze w tym roku. – Chcemy to zlecić w trzecim, najpóźniej w czwartym kwartale tego roku. Oczywiście nie jest przesądzone, że to będzie dokładnie i szczegółowo rozwiązanie z tej zwycięskiej pracy, choć muszę przyznać, że jest ona bardzo ciekawa. Jest też dość prosta i tania do przeprowadzenia – mówił.
SPORNA MODERNIZACJA
PKP PLK chce modernizować linię kolejową 405 z Ustki do Szczecinka. – Ja będę się upierał żeby zrezygnowano z planowanej budowy linii kolejowej i przystanku Ustka Osiedle Zachód. To jest niepotrzebne, tam nikt nie mieszka. Natomiast chcę by zachowano, zmodernizowano i udrożniono linię kolejową do portu po stronie zachodniej. To jest rozwiązania dla miasta bardziej korzystne pod każdym względem – mówił burmistrz Graczyk.
NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH
Nagrodę za najlepszy projekt węzła transportowego w Ustce w wysokości 20 tysięcy złotych ufundowaną przez Ustkę otrzymali architekci Bartosz Szczucki i Małgorzata Nowakowska-Cicio. Drugą nagrodę ufundowaną przez PKP w wysokości 10 tysięcy złotych otrzymali architekci Patryk Molendowski, Filip Osiński i Piotr Misiorny. Trzecie miejsce zajęła praca projektantów: Pawła Hałuburdzina, Krzysztofa Urbaniaka, Doroty Fryndt-Hałaburdzin, Bogdana Fryndta, Przemysława Bejnarowicza, Anny Suty i Martyny Katafiasz. Nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych ufundował PKS Słupsk.