W pierwszą rocznicę śmierci Güntera Grassa, pochodzącego z Gdańska laureata literackiego Nobla, zostanie otwarta wystawa jego prac plastycznych zestawionych z dziełami 13. współczesnych gdańskich twórców, między innymi Małgorzaty Żerwe, na co dzień dziennikarki Radia Gdańsk.
Wernisaż ekspozycji „Günter Grass. Kolekcja Plus” odbędzie się 13 kwietnia 2016 roku o godz. 18:00 w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Ekspozycja będzie prezentowana do 14 sierpnia.
GRASS PLASTYK
– Dzieła plastyczne Grassa były ściśle powiązane z jego twórczością literacką – powiedziała Radiu Gdańsk kuratorka wystawy, szefowa Gdańskiej Galerii Güntera Grassa Marta Wróblewska. Przypomina, że akwarele, grafiki i rzeźby są w Gdańsku w dwóch miejscach: większa część, licząca 141 obiektów, w galerii jego imienia oraz mniejsza część w Muzeum Narodowym. Fundamentem kolekcji był dar noblisty przekazany Miastu Gdańsk w 2007 roku, złożony z 51 grafik i 6 rzeźb.
– W zeszłym roku robiliśmy wspólną wystawę gdańskich kolekcji Grassa, teraz pokazujemy część, która jest u nas w depozycie. Poza akwarelami mamy większość technik, w których pracował. Rozpiętość chronologiczna to od lat 40. ubiegłego wieku do 2014 roku, czyli są to dzieła schyłkowe – dodała Marta Wróblewska.
ZWIERZĘTA MÓWIĄ O KONDYCJI CZŁOWIEKA
Na wystawie znajdą się nawiązania do tematów zwierzęcych, które były ważne dla noblisty. – Było to trochę na schemacie bajek, bo pokazywał zwierzęta, a tak naprawdę mówił o kondycji człowieka. I dlatego był to tak popularny motyw u niego. Na wystawie mamy cały zoologiczny przekrój: żaby, szczury, krowy, kury. Ale za każdy razem i u Grassa, i u zaproszonych na wystawę artystów używanie danego zwierzęcia pełniło inną funkcję – dodała kuratorka.
WSPÓŁCZEŚNI ARTYŚCI I POWTARZAJĄCE SIĘ MOTYWY
Dzieła noblisty będzie można zobaczyć w zestawieniu z pracami 13 artystów: Alicji Buławskiej-Fankidejskiej, Magdy Hueckel, Władysława Jackiewicza, Katarzyny Jóźwiak-Moskal, Jacka Kornackiego, Stanisława Nowodworskiego, Mariusza Otta, Macieja Raucha, Maćka Salamona, Krzysztofa Wróblewskiego, Wojciecha Zamiary, Marcina Zawickiego i Małgorzaty Żerwe. Przygotowali rysunki, rzeźby, instalacje lub prace wideo.
Na zróżnicowanej wystawie można dostrzec pewne elementy wspólne. Są to powracające motywy ikonograficzne, które tworzą określone sekwencje tematyczne. Artyści przepracowują je na wielorakie sposoby, w zależności od intencji. Dzięki temu można zaobserwować swoisty dialog twórców na tle historii powszechnej, ale także lokalną mapę ikonograficzną, wpisującą się w szersze konteksty dziejów sztuki.
Ważne dla Güntera Grassa były motywy wanitatywne, np. martwe zwierzęta. One także pojawiły się w jednej z trzech prezentowanych na wystawie prac artystki Małgorzaty Żerwe, która na co dzień jest dziennikarką Radia Gdańsk. Dzieło przypomina ogromny kawałek bursztynu, w którym są zatopione truchła, m.in.: dwa szczury, żabka i kret.
Praca Małgorzaty Żerwe, źródło: Gdańska Galeria Miejska