Zaginięcie ukochanego pupila to dla każdego właściciela psa traumatyczne przeżycie. Aby tego uniknąć, warto zaczipować zwierzaka. Do listopada w sześciu gdańskich lecznicach można to zrobić bezpłatnie. Zabieg jest nieinwazyjny i prawie bezbolesny. W razie zagubienia, pies na dużą szansę na odnalezienie. Czipowanie to bezpieczny sposób oznakowania czworonoga. Zdecydowanie lepszy niż zawieszenie mu danych przy obroży, która może się zerwać lub może zostać zdjęta. Psy nie tylko się gubią, ale coraz częściej zdarza się, że są kradzione. Wszczepienie pupilowi czipa daje nam gwarancję ustalenia jego tożsamości. Aby skorzystać z bezpłatnego zabiegu, właściciel psa musi być zameldowanym mieszkańcem Gdańska, który podczas wizyty u weterynarza okaże dowód osobisty.
KONIECZNIE SPRAWDZENIE, W JAKIEJ BAZIE JEST NASZ PIES
– Zaczipowałam psa w 2007 roku – mówi Maria, właścicielka czekoladowej suczki, rasy Labrador. – Kilka dni temu, coś mnie tknęło i postanowiłam poszukać mojego psa na stronie internetowej www. safeanimal.eu. To międzynarodowa baza identyfikacji zwierząt. Nie było tam mojego psa, pomimo wielu lat od wszczepienia mu czipa. Zadzwoniłam więc na infolinię i zapytałam, o co chodzi. Podałam numer czipa i usłyszałam, że pies jest dostępny w Polskim Towarzystwie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.
Takich baz identyfikacji jest kilkanaście: ogólnopolskich i lokalnych. Właściciele psów zaczipowanych kilka lat temu, powinni sprawdzić, czy ich pupil trafił w ogóle do bazy identyfikacji i jakiej.
MIĘDZYNARODOWA BAZA SAFE-ANIMAL
Gdańszczanie, którzy skorzystają z programu miejskiego, o nic nie muszą się martwić. Pies będzie do odnalezienia nie tylko w Gdańsku, całej Polsce, ale i za granicą. Informacje o nim automatycznie trafią do dwóch baz danych: schroniska Promyka i międzynarodowej bazy Safe-Animal.
JEŚLI DANE ZMIENIĄ SIĘ, TRZEBA POINFORMOWAĆ SCHRONISKO
– Bardzo ważne jest, by opiekunowie psów informowali nas o każdej zmianie danych. Zdarza się, że trafia do nas pies, ma czipa, ale numer telefonu właściciela jest nieaktualny. Kiedy udaje nam się już dotrzeć do właściwej osoby, słyszymy, że zmieniła numer telefonu pięć lat temu… – zaznacza Katarzyna Zaleska, inspektor ds. zwierząt w schronisku Promyk. – Bardzo prosimy, by właściciele zaczpiowanych psów informowali nas o zmianie adresu zamieszkania czy zmianie numeru telefonu. Wystarczy mail do schroniska. Można także wejść na naszą stronę i wypełnić odpowiedni druk. Apeluję do właścicieli psów, by o tym pamiętali.
PSI DOWÓD OSOBISTY
– Zachęcam gorąco gdańszczan do czipownia psów – mówi Piotr Świniarski, kierownik schroniska Promyk. – To jest tak, jakbyśmy dali psu dowód osobisty. Dzięki czipom, wiele psów nie spędza w schronisku nawet godziny, bo właściciel odnajduje się natychmiast.
Lista lecznic, w których można bezpłatnie zaczipować psa:
REJON 1 – Kokoszki, Matarnia, Osowa
Gabinet Weterynaryjny AWET PLUS, Paweł Makowski, Gdańsk ul. Cerery 1, tel. 501 756 883
REJON 2 – Chełm, Jasień, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Ujeścisko
Gabinet Weterynaryjny ALEWET, Aleksandra Gołąbek-Stodulska, Gdańsk ul. Ametystowa 8/1B, tel. 535 953 253
REJON 3 – Piecki-Migowo, Siedlce, Suchanino, Wzgórze Mickiewicza
Gabinet Weterynaryjny Jacek Słowikowski, Gdańsk, ul. Piecewska 33/6, tel. 58 345 82 06, 605 892 333
REJON 4 – Krakowiec-Górki, Zachodnie, Olszynka, Przeróbka, Rudniki, Stogi, Śródmieście, Wyspa Sobieszewska
Przychodnia Weterynaryjna Anna Ziemkiewicz, Gdańsk ul. Sokola 2, tel: 58 305 20 83, 691 810 009
REJON 5 – Aniołki, Brzeźno, Letnica, Młyniska, Nowy Port, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje
Gabinet Weterynaryjny Marcin Czernielewski, Gdańsk ul. Lelewela 23, tel: 58 344 63 45, 602 250 559
REJON 6 – REJON 6 VII Dwór, Brętowo, Oliwa, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Strzyża, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
Przychodnia Weterynaryjna, Marcin Ziurkowski, Gdańsk ul. Podkarpacka 15, tel: 507 968 290