Laureatów najważniejszej pomorskiej nagrody kulturalnej poznamy podczas gali w Filharmonii Bałtyckiej. Nominowany do niej jest m.in Konrad Mielnik, szef Redakcji Artystycznej Radia Gdańsk. Kapituła doceniła jego pomysł i organizację Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2015 i koncert inauguracyjny w Centrum św. Jana w Gdańsku – monumentalną Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha.
Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym przez marszałka województwa za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie.
NOMINOWANI DO POMORSKIEJ NAGRODY ARTYSTYCZNEJ
Nominowani zostali Maciej Kraiński i Dobromiła Rzyska-Laube za pracę na rzecz przywrócenia dawnej świetności pałacowi rodziny Sierakowskich, gdzie dziś ma siedzibę Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią, Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Leszek Sarnowski doceniony został za stworzenie Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław Prowincja, za wkład w promowanie lokalnych twórców i budowanie regionalnej tożsamości kulturowej.
Kolejne nominacje otrzymały Witosława Frankowska i Aleksandra Kucharska-Szefler za unikatowy album Kaszuby w pieśni artystycznej – zbiór najwartościowszych kompozycji wokalnych z zakresu kaszubskiej pieśni artystycznej, zarówno oryginalnej, jak i inspirowanej kulturą ludową.
MAŁA KAPITUŁA WYRÓŻNIA
Mała Kapituła wyróżniła również ciekawe zjawiska z dziedziny muzyki. W tej edycji nominacją wyróżniono Przemysława Dyakowskiego za Swing! – lekką płytę w stylistyce muzyki swingowej w wykonaniu weterana pomorskiego jazzu z formacją Take It Easy.
Tadeusza Dixę i Andrzeja Dziadka dostrzeżono za powołanie do życia Festiwalu Muzyki Współczesnej Nowe Fale, na którym zaprezentowano aż dziesięć prawykonań; za nowe wydarzenie promujące muzykę współczesną w Polsce Północnej.
Nominację przyznano Konradowi Mielnikowi za pomysł i kształt Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2015, w tym przede wszystkim za koncert inauguracyjny w Centrum św. Jana w Gdańsku – monumentalną Pasję wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha.
KREACJE ARTYSTYCZNE
Ponadto docenione zostały Małgorzata Abramowicz i Grażyna Kilarska za wystawę Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 – Gdańsk 1959, pokazującą dzieje pierwszej stacjonarnej sceny lalkowej w Trójmieście i wówczas jedynego teatru marionetkowego w Polsce.
Do Pomorskiej Nagrody Artystycznej nominowano także Michała Szlagę za współtworzoną z Tomaszem Kopcewiczem kontemplacyjną wystawę Odyseja #1 prezentowaną w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, za perfekcyjne uchwycenie piękna morza. Nominowano również Marzenę Nieczuję-Urbańską za książkę Teatr… jest całym moim życiem. Opowieść o Ryszardzie Majorze – bogaty zbiór nasyconych emocjami opowieści przeplatanych anegdotami z życia teatru.
W gronie nominatów znalazła się Aurora Lubos za performance Z wody – akt solidarności z uchodźcami zaangażowany w obronę wartości humanitarnych.
Spośród dziesięciu nominacji w kategorii „Kreacje artystyczne” Duża Kapituła wybiera trzech laureatów. Laureaci otrzymają statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 15 tysięcy złotych.
NADZIEJE ARTYSTYCZNE
Przyznane zostanie także osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Za rok 2015 nagrodę ma szansę otrzymać: Katarzyna Banucha i Bartosz Filip za zainicjowanie i organizację festiwalu literackiego Czytanie Pomorza. Korzenie, świeżą i oryginalną propozycję promowania literatury powstającej na Pomorzu i tworzonej przez autorów stąd pochodzących.
Marcin Miodek za barwną i wyrazistą kreację Piotra Tumana, udany debiut aktorski w Wesołych kumoszkach z Windsoru w koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże, a także Marcin Zawicki za inspirujące wystawy Choreografia w Galerii ASP w Gdańsku oraz Marcin Zawicki. Wieszajmy artystów każdego dnia w Kolonii Artystów w Gdańsku, za dystans do świata i samego siebie widoczny w świadomie i metodycznie konstruowanych abstraktach.
Laureat Pomorskiej Nadziei Artystycznej otrzyma statuetkę Gryfa Pomorskiego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.
NAGRODA HONOROWA
Ponadto Duża Kapituła przyzna jedną honorową nagrodę za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury. W tym roku nominowani są: Grupa Lotos S.A. za długofalowe wspieranie kultury na Pomorzu, w tym Opery Bałtyckiej oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, a także festiwali, m.in. Solidarity of Arts, Festiwalu Szekspirowskiego, Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot.
Firma NDI S.A. jest nominowana za konsekwentne wspieranie Teatru im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie oraz wielu wydarzeń artystycznych, w tym Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego oraz premiery Eros i Psyche Różyckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy z kolei za objęcie mecenatem promocji najcenniejszego dzieła gdańskiego Muzeum Narodowego – Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga.
Przyznana zostanie także Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury. Laureata tej nagrody wyłoni osobiście Marszałek Województwa Pomorskiego.
Uroczystości wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych za rok 2015 towarzyszyć będzie koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Marka Bracha pod dyrekcją Maestro José Maria Florêncio.