„Czy warto kochać, mimo że miłość wiąże się z cierpieniem” na podstawie IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Dałem słowo” – to tematy na tegorocznej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym.
O 14:00 rozpoczął się rozszerzony egzamin z tego samego przedmiotu. Na Pomorzu zdaje go ponad cztery tysiące, spośród 22 tysięcy abiturientów.
BAŁAM SIĘ KRZYŻAKÓW
Ci z II LO w Starogardzie Gdańskim, z którymi rozmawiał nasz reporter, z podstawowego egzaminy z języka polskiego wychodzili zadowoleni. – Nie było tak źle, spodziewałam się czegoś gorszego. Bałam się Krzyżaków, na szczęście w tym roku odpuścili – relacjonowała jedna z maturzystek.
– Według mnie, zobaczymy wyniki. Nie ma co zapeszać, ale chyba egzamin był dość prosty. Czytałem „Lalkę”, więc było trochę odwołań do miłości. „Dziady” były zaskoczeniem, ale trzeba było odwołać się tylko do fragmentów, więc nie było źle – dodał inny.
MOŻNA BYŁO LAĆ WODĘ
– Tematy były przystępne, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. O miłości, czyli można lać wodę, jeśli ktoś nie ma wiedzy. Można było sobie poradzić. Myślałam, że będzie jakiś trudniejszy tekst, np. naukowy, a były takie, z którymi każdy umie sobie poradzić.
TUTAJ ZNAJDZIECIE ARKUSZE STAREJ I NOWEJ MATURY
Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła arkusze z zagadnieniami z podstawy z języka polskiego.
W czwartek o 9:00 pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Na Pomorzu maturę zdaje ponad 22 tysiące osób.
Po południu odbyła się matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Poniżej arkusze: