Opowieść o kabarecie, który działał w żydowskim getcie w czeskim Terezinie oraz „Otello” Wiliama Szekspira – między innymi takie spektakle będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim podczas rozpoczynającego się 5 maja Tygodnia z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Prezentacje czterech przedstawień, koncert zespołu Kormorany i warsztaty odbędą się w ramach cyklu Teatry Polskie, którego celem jest pokazywanie różnych krajowych scen.
Osoby, chcące wybrać się na te wydarzenia muszą się pośpieszyć, bo zostało już niewiele wolnych miejsc.
CZTERY SPEKTAKLE – OPOWIEŚCI
Trójmiejscy widzowie będą mogli zobaczyć cztery spektakle będące efektem projektu Teatr Opowieści. Są to przedstawienia wielokrotnie nagradzane, pokazywane w kraju i za granicą. Tydzień z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy rozpocznie 5 maja o godz. 19:00 „Komedia Obozowa” Roya Kifta w reżyserii Łukasza Czuja. Jest to oparta na faktach groteska o kabarecie, który działał w getcie w czeskim Terezinie. Zwożono tam Żydów z całej Europy, w tym wielu artystów i przedstawicieli elity intelektualnej. Głównym bohaterem sztuki jest wybitny niemiecki aktor i reżyser Kurt Gerron, znany m.in. ze słynnego filmu „Błękitny anioł”, w którym grał u boku Marleny Dietrich. Schwytany w Holandii i wywieziony do Terezina prowadził tam kabaret „Karuzela”.
„Otello” w reżyserii Jacka Głomba, który został doceniony podczas X Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, zostanie zaprezentowany 6 maja o godz. 19:00. Dzień później o tej samej porze będzie można zobaczyć spektakl „Droga śliska od traw” w reżyserii duetu: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak. Jest to mroczna, gęsta emocjonalnie opowieść, dziejąca się na wsi, gdzie wszyscy mają dwie twarze. Dawne zaszłości splatają się z nowymi antagonizmami: miłość zderza się z nienawiścią, przebaczenie ze zbrodnią, strach z euforią.
Warto podkreślić, że za ruch sceniczny w obu przedstawieniach odpowiada gdański tancerz i choreograf Leszek Bzdyl.
Ostatnim spektaklem legnickiej sceny w Gdańsku będzie „Konferencja ptaków” w reżyserii Ondreja Spišáka – 8 maja o godz. 19:00. To opowieść o poszukiwaniu sensu życia, pełnej niebezpieczeństw i zaskakujących spotkań wędrówce, łączy prostotę ze wzniosłością, baśniową atmosferę z pytaniami o istotę życia. Tekst sztuki napisał Peter Brook, legenda współczesnego teatru światowego. Towarzyszył mu w tym jeden z najlepszych scenarzystów XX wieku, Jean-Claude Carrière (współtwórca takich filmów, jak „Dyskretny urok burżuazji” Luisa Buñuela, „Blaszany bębenek” Volkera Schlöndorffa, czy „Danton” Andrzeja Wajdy).
KONCERT I WARSZTATY
W związku z 400. rocznicą śmierci Williama Szekspira zespół Kormorany, który występuje w spektaklach Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, zagra w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim koncert „Burza” 7 maja 2016 o godz. 21:15.
Zaplanowano także warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych i seniorów. „Szkoła Czarodziejów Wyobraźni” to oferta dla najmłodszych, w wieku od 6 do 10 lat. Zajęcia rozwijają wrażliwość, wyobraźnię oraz pomagają kształtować umiejętności interpersonalne uczestników. Dla młodzieży ponadgimnazjalnej przygotowano warsztaty opierające się głównie na improwizacji, która oferuje wolną wypowiedź twórczą. Zajęcia dla dorosłych i seniorów nazwano „Bagażnik, czyli bagaż doświadczeń”. Są to warsztaty ze świadomości ciała, aktorskie, z impostacji głosu oraz improwizacji teatralnych. Ten rodzaj zajęć wspiera rozwijanie poczucia własnej wartości, a także uczy współpracy w grupie, co bardzo przydaje się w codziennym życiu.
Zapisy na warsztaty przyjmuje Dział Edukacji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, koszt uczestnictwa od 10 do 20 zł. Bilety na spektakle w cenie od 60 do 15 złotych można kupić w kasie teatru lub poprzez stronę internetową sceny >>> TUTAJ.