To już trzeci raz, kiedy Radio Gdańsk wypływa na podbój Pętli Żuławskiej! Jak co roku dwie ekipy będą zwiedzały tę, przez wielu jeszcze nieodkrytą, drogę wodną. Tegoroczna edycja będzie jednak wyjątkowa ze względu na skład obu drużyn. Po raz pierwszy w rejs wypłyną same panie! Sześć odważnych żeglarek postanowiło zmierzyć się z żywiołem i przez kilka dni same będą przemierzać szlak łodzią houseboat.
CIEKAWE MIEJSCA, LUDZIE I TROCHĘ NIESPODZIANEK
W drugiej ekipie popłyną sami panowie. Mężczyźni wzięli na siebie trudniejszą trasę (tak przynajmniej twierdzą…). Przez tydzień będziemy Wam relacjonować, co ciekawego wydarzyło się podczas rejsu. Porozmawiamy z ludźmi z pasją, odwiedzimy wszystkie najciekawsze zakątki i zabytki, zdradzimy jak wyglądają z perspektywy wody. W relacji internetowej opowiemy, jak wygląda życie na łódce, z jakimi problemami przyjdzie nam się zmierzyć i czy będą jakieś niespodzianki (a będą na pewno). Czekajcie też na sporą porcję zdjęć!
PANIE PRZODEM!
Startujemy już w niedzielę rano. Panie zaczynają swój rejs w Żuławkach – niewielkiej miejscowości położonej w województwie pomorskim, w gminie Stegna. Zahaczymy o wiele interesujących miejsc, takich jak Głowa Gdańska, czyli rozwidlenie Wisły. Tu odbędzie się przeprawa przez śluzę. Największą polską rzeką popłyniemy do Tczewa, skąd na nocleg przepłyniemy do Białej Góry. Tutaj również panie czeka sprawdzian żeglarskiego rzemiosła.
Fot. Archiwum Radia Gdańsk
Dzień drugi to trasa z Białej Góry do Malborka. Co można znaleźć w tym pięknym historycznym mieście – chyba nie trzeba opowiadać. Zapewniamy jednak, że odkryjemy nieznane do tej pory ciekawostki związane z niegdyś krzyżackim miastem. Przede wszystkim jednak opowiemy Wam, jak zamek w Malborku prezentuje się w poziomu wody. We wtorek zawitamy do Elbląga. Malowniczą trasę pokonamy płynąc Nogatem i Kanałem Elbląskim.
CZAS NA MĘSKĄ WYPRAWĘ
W środę łódkę przejmą panowie. Jeśli pozwoli nam na to pogoda, wiele uwagi poświęcimy zwiedzaniu Zalewu Wiślanego. Z Elbląga płyniemy do Fromborka. Po drodze odwiedzimy Suchacz, położony na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Zahaczymy też o Tolkmicko – największy port na Zalewie Wiślanym. W czwartek łódź Radia Gdańsk dopłynie do Kątów Rybackich, słynących z pięknych plaż i rezerwatu kormorana czarnego.
W piątek dopłyniemy do Błotnika, wsi położonej w Gminie Cedry Wielkie. Stamtąd w sobotę rano nadamy audycję „Nie śpij! Zwiedzaj z Radiem Gdańsk”, w której opowiemy o wrażeniach z rejsu. A na pewno będzie co opowiadać! Później oddamy łódź w Żuławkach.
303 KILOMETRY WODNEJ PRZYGODY
Pętla Żuławska to droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub houseboatem. Pętla Żuławska to także sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych o najwyższej jakości.
Fot. Archiwum Radia Gdańsk
Oprócz szlaków wodnych zgromadzonych wokół delty Wisły i infrastruktury dla turysty wodnego, Pętla Żuławska łączy ze sobą liczne atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych. To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody.
SŁUCHAJCIE NAS UWAŻNIE. WARTO!
Radio Gdańsk na Pętli Żuławskiej to tydzień niezapomnianych wrażeń, ciekawych miejsc widzianych w perspektywy wody i wywiadów z nietuzinkowymi ludźmi. To także debiut żeńskiej załogi – koniecznie trzymajcie za nas kciuki! Zapraszamy do słuchania specjalnego programu Radia Gdańsk i śledzenia naszej relacji w internecie.
Maria Anuszkiewicz/petla-zulawska.pl