Mówimy remiz ale łacińska nazwa tego ptaka to remiz pendulinus. Remiz oznacza „rzemieślnik” – co w pełni oddaje zręczność z jaką buduje swoje gniazdo. Drugi człon „pendulinus” pochodzi od słowa penduls – wiszący. Rzeczywiście jego domy przypominają wiszącą wśród gałęzi kulę, worek.
Pendulinus przywodzi też na myśl skojarzenie z nazwą własną szybkich kolei Pendolino. Może tak kursujące i w Polsce pociągi nazwać remizami – rzuca myśl Piotr Kamont. Remizy nie kojarzą się z szybkością, raczej z budowaniem fantastycznych gniazd. To misternie utkane z włókien roślin, a przede wszystkim puchu wierzby i topoli, wiszące kuliste torby z bocznym wejściem. Gniazdo remiza przytwierdzone jest do wiotkich gałązek, jakby zwieszone z dala od grubych gałęzi, co uniemożliwia dostanie się drapieżników. Budowa takiej wymyślnej konstrukcji trwa przez 3 tygodnie.
Posłuchaj audycji o remizach:
Na zdjęciu po lewej budowanie gniazda na dość wstępnym etapie. Najpierw powstaje elipsa, potem koszyczek i na końcu worek z rękawem do wyjścia. Zwykle to samiec konstruuje dom i proponuje „miejscówkę” samiczce. Ta dołącza do niego na pewnym etapie zaawansowania konstrukcji. Remizy słyną jednak z niewierności. Samce budują do 4 gniazd i zostają na stałe z ostatnią partnerką wcześniejsze domy i samice porzucają. To zdjęcie Małgorzaty Spierzak. Kolejne genialne fotografie poniżej również są autorstwa Małgorzaty Spierzak. Pani Małgorzata w tym roku miała dużo szczęścia i znalazła 6 gniazd remizów. Wyszła z tego niezła seria zdjęć. Dziękujemy zamieszczając z podziwem fotografie i gratulujemy wrażliwości i umiejętności technicznych.
Kto rano wstaje temu ptak nadaje 🙂 To podobnie jak Radio Gdańsk. Jesteśmy na pTAK i pod takim hasłem emitujemy na naszej antenie ptasie audycje. Można ich słuchać w każdy poniedziałek po godzinie 12.00. O ptakach opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, rozmawia Włodek Raszkiewicz. Jeśli mają Państwo jakieś sugestie, chcecie się podzielić spostrzeżeniami lub zdjęciami to zapraszamy do mailowego kontaktu: Ewelina Sobańska e-sob@wp.pl Piotr Kamont piotr.kamont@ptakipolskie.pl Włodzimierz Raszkiewicz w.raszkiewicz@radiogdansk.pl Programy powstają we współpracy ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie i są współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.