– Jeśli pies nie chce wejść do wody, widocznie ma jakiś powód. Zrzucenie zwierzaka z pomostu wprost do jeziora to najgłupsze, co możemy zrobić – tłumaczyła w Radiu Gdańsk behawiorystka Agnieszka Kępka.
Audycję Psie Porady prowadziła Hanna Wilczyńska-Toczko. Z Agnieszką Kępką rozmawiała o kąpieli psów. Przekonywała, że najgorsze co można zrobić, to wrzucić do wody psa, który nie ma ochoty na kąpiel.
– Niczego na siłę. Nie możemy ciągnąć psa do jeziora. To jest niedopuszczalne. Pies ma jakiś powód, dla którego nie chce wejść do wody. Jeśli to powód, który ulega przedawnieniu, pies się w końcu przełamie. Co zrobić? Możemy rzucić blisko jakiś patyczek, żeby pies wszedł i wyjął go pyskiem. Powoli, uda mu się. Robimy tak przez kilka dni i pies w końcu odważy się popłynąć dalej. Jeśli jednak tego nie zrobi, dajemy mu po prostu święty spokój – mówiła specjalistka na antenie Radia Gdańsk.
NIE SWOJEGO PORÓWNUJ PSA DO INNYCH
Agnieszka Kępka podkreśliła, że nie można porównywać swojego psa do innego. – Proszę się nie wstydzić, że pies obok genialnie pływa. Nasz nie musi być taki sam. To tak jak z ludźmi. Nie każdy chce i umie pływać. Nikt nie jest przez to gorszy – zauważyła.
SZOK TERMICZNY MOŻE DOPROWADZIĆ DO ZAWAŁU
Upalny dzień. Pies biega po ogrodzie. Widać, że jest mu gorąco. Sposób na orzeźwienie? Wiele osób polewa zwierzaka wodą z węża ogrodowego. Agnieszka Kępka zaznacza jednak, żeby robić to bardzo ostrożnie. – Nie może być to drastyczne. Lodowata wodzi doprowadzi nawet do depresji. Można regulować siłę wody. Róbmy to delikatnie i zawsze zaczynajmy od grzbietu. Szok termiczny może zakończyć się zawałem serca czy nawet wylewem. Stopniowo polewamy zwierzaka. Oczywiście, są psy, które widząc nawadnianie ogrodu, od razu się cieszą. One uwielbiają się moczyć, ale te psy już to znają. Zwierzakowi, który tego nie zna, nie fundujmy szoku i przerażenia. Polać tak, ale rozsądnie. Zawsze trzeba myśleć. Kiedy na dworze jest 30 stopni, woda z węża jest najpierw gorąca, by po chwili stać się lodowata. W takim wypadku szok termiczny gotowy – tłumaczyła.
CZĘSTE MYCIE SKRACA ŻYCIE
Jednocześnie behawiorystka potwierdziła, że psa nie powinno się za często kąpać. Może to naruszyć barierę ochronną skóry zwierzaka. – Nie czyśćmy psa bez przerwy. W końcu on będzie szukał swojego zapachu i wariował. Potrzebuje ochrony na sierści, nie pozbywajmy się jej.
NIE RZUCAMY PATYKÓW OBCYM PSOM
Jedna ze słuchaczek Radia Gdańsk zauważyła, że niektórzy właściciele psów rzucają do wody patyki innym czworonogom. – Jest to absolutnie niedopuszczalne – odpowiedziała Agnieszka Kępka. – Nigdy nie rzucamy obcym psom patyków. Nie wszystkie psy pływają, a właściciel nie zawsze zdąży dobiec. Obcemu psu, choćby nie wiem jak się cieszył, nigdy nic nie rzucamy. Od tego jest opiekun, a nie obce osoby. Nawet jeśli robią to z dobrego serca – ostrzegała specjalistka w audycji Psie Porady.
Posłuchaj audycji: