Przywrócenie przychodni przyszpitalnych na Pomorzu, lepszy dostęp do ratownictwa medycznego oraz zmiana niekorzystnego dla Pomorza algorytmu podziału pieniędzy w NFZ – to zadania jakie stawia sobie w ochronie zdrowia administracja rządowa w regionie.
ZMIANA ALGORYTMU NAJWAŻNIEJSZA
Wicewojewoda Mariusz Łuczyk, odpowiedzialny za ochronę zdrowia poinformował, że najważniejsza sprawa to poprawa finansów. – Chcemy ustalić dlaczego po 2009 roku algorytm podziału środków NFZ dla województwa pomorskiego plasuje nas na 14 pozycji wśród 16 województw. Według naszych wyliczeń powinniśmy dostawać środki na poziomie 6-7 pozycji.
KONTROWERSYJNY PODZIAŁ PIENIĘDZY NFZ
Sposób podziału pieniędzy NFZ na poszczególne regiony od początku budził kontrowersje. Do stycznia 2010 roku pieniądze dla regionalnych oddziałów NFZ były naliczane od dochodów gospodarstw domowych. Dawało to województwu pomorskiemu piąte miejsce w kraju. Po wprowadzeniu zmian i przeliczaniu algorytmu na podstawie liczby i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych, spadliśmy najpierw na 12 pozycję, a obecnie jesteśmy na 14.
W 2011 roku, by zachować stabilność finansową pomorskiego oddziału NFZ, centrala musiała przekazać 41 mln złotych z rezerwy. Także w 2012 roku niekorzystny algorytm doprowadził do drastycznego spadku finansowania usług medycznych.
Konsekwencją tego była m.in likwidacja przyszpitalnych poradni specjalistycznych, na które w 2013 roku pomorski NFZ nie podpisał umów i trzeba je było zlikwidować. Teraz poradnie przyszpitalne mają zostać przywrócone. Jednak będzie to trudne zarówno inwestycyjnie, jak i kadrowo – zauważają urzędnicy.
ZA MAŁO KARETEK
Zdaniem wicewojewody Mariusza Łuczyka, na Pomorzu trzeba też ułatwić wszystkim mieszkańcom dostęp do ratownictwa medycznego. Są tereny, gdzie mamy białe plamy i karetki pogotowia dojeżdżają zbyt długo. – Mam na myśli na przykład ścianę zachodnią województwa i tereny między powiatami bytowskim a słupskim: Strzebielino, Kołczygłowy, ten teren.
BĘDZIE BRAKOWAĆ PERSONELU
Wojewódzka Rada ds. Potrzeb Zdrowotnych działająca pod kierunkiem wojewody ustaliła zakres tzw. map potrzeb zdrowotnych dla Pomorza na najbliższe lata w leczeniu szpitalnym, kardiologii i onkologii. Okazało się, że w regionie mamy zbyt mało sprzętu do radioterapii, brakuje też lekarzy.
W najbliższych latach będzie ich za mało w specjalnościach: ginekologia onkologiczna, neonatologia oraz onkologia i hematologia dziecięca. Na Pomorzu jest też najmniej w kraju pielęgniarek i położnych, a prawie połowa z tych pracujących ma więcej niż 50 lat.
Pobierz Mapę Potrzeb Zdrowotnych: Szpitale >>> TUTAJ
Pobierz Mapę Potrzeb Zdrowotnych: Onkologia >>> TUTAJ
Pobierz Mapę Potrzeb Zdrowotnych: Kardiologia>>>TUTAJ
PRIORYTETY W POMORSKIEJ OCHRONIE ZDROWIA
W czwartek Wojewódzka Rada ds. Potrzeb Zdrowotnych przyjęła uchwałę ustalającą priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej. Dokument trafi teraz do resortu zdrowia. Na podstawie tego opracowania przez najbliższe lata kształtowana będzie polityka zdrowotna w regionie.
Najważniejsze zadania to:
1) Racjonalność i efektywność świadczeń przy zachowaniu odpowiedniej ich jakości i dostępności.
2) Zapewnienie kompleksowości i ciągłości opieki medycznej i świadczeń zdrowotnych.
3) Niwelowanie różnic w dostępie do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych.
4) Tworzenie, modernizacja, doposażenie oraz racjonalizacja infrastruktury szpitalnej.
5) Poprawa opieki nad matką i dzieckiem w perspektywie zdrowego społeczeństwa.
6) Zmniejszenie współczynnika zachorowalności, chorobowości i umieralności z powodu chorób cywilizacyjnych oraz społecznych skutków chorób.
7) Dostęp do innowacyjnych metod leczenia z wykorzystaniem telemedycyny, nowoczesnych technologii i diagnostyki.
8) Zwiększenie dostępności do świadczeń z zakresu opieki geriatrycznej, długoterminowej, paliatywnej, psychiatrycznej, środowiskowej i domowej.
9) Zabezpieczenie kadry medycznej niezbędnej do świadczenia usług zdrowotnych.
10) Profilaktyka i promocja zdrowia jako integracyjny czynnik zmniejszania ryzyka chorób.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl