Radio Gdańsk jest jeszcze bliżej Pomorza. 5 sierpnia odwiedzimy Kluki. Wieś o bogatej historii, gdzie nadal kultywuje się elementy kultury Słowińców. Zwiedzimy skansen i porozmawiamy o tym, co słychać w okolicy. Będzie ciekawie i zabawnie. My zapinamy pasy, wy nastawcie radioodbiorniki na 103,7 MHz FM. Gośćmi plenerowego studia Radia Gdańsk będą m.in. Arkadiusz Walach – wójt gminy Smołdzino i Henryk Soja – etnograf, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej (czyli skansenu w Klukach) oraz Małgorzata Dubasiewicz,również etnolog, która porzuciła wygodne mieszkanie w Gdańsku, dla krytych strzechą chałup. Audycję poprowadzą: Ewelina Potocka i Włodzimierz Raszkiewicz.
SŁOWIŃCY
Kluki, po słowińsku Kláhi, a po kaszubsku Klëczi to wieś o wielowiekowych tradycjach. W jej dzieje wpisana jest historia Słowińców. Niektórzy badacze mieszkańców tych okolic kwalifikowali jako osobną grupę etnograficzną. Dziś naukowcy zgadzają się z twierdzeniem, że Słowińcy byli grupą Kaszubów nadłebskich, czyli zamieszkujących okolice jeziora Łebsko, którzy ze względu na znaczną izolację (wynikającą z zamieszkiwania na bagnistych trudno dostępnych ziemiach) zachowali długo odrębność kulturową i własną tożsamość. Słowińcy mieli swoją gwarę i byli luteranami. W wyniku postępującej od XIII wieku germanizacji, zintensyfikowanej w XVII wieku, przejęli język i kulturę niemiecką. Resztki ich gwary zanikły w XIX wieku.
Po wojnie, traktowani jak Niemcy, byli wysiedlani. W latach późniejszych emigrowali do naszych zachodnich sąsiadów z uwagi na szykany. Część z nich pozostała jednak we wsi Kluki. O ich kulturze można się dowiedzieć, odwiedzając…
Kluki – miejsce z duszą… Fot. MWS w Klukach/Małgorzata Dubasiewicz
SKANSEN
W sprawę Słowińców zaangażowali się muzealnicy i społecznicy m.in. Maria Zaborowska – ówczesna dyrektor muzeum w Słupsku i Marian Sikora – koszaliński muzealnik. To oni już w 1958 roku postanowili, że w Klukach powinno powstać muzeum. Przez lata trwały prace prowadzone przez naukowców, by w 1963 roku idea stała się realną Muzealną Zagrodą w Klukach. Z jednej zagrody (zagrody Reimannów) powstał cały wspaniały skansen z 12 obiektami, który jest obecnie oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Można tam nie tylko zobaczyć wnętrza chat, stary piec chlebowy czy karczmę, ale także, dzięki animatorom, dowiedzieć się, jak żyli rdzenni mieszkańcy wsi.
KLUKI
Mieszka tu ok. 100 osób. Wśród nich są nieliczni potomkowie autochtonów. Pamięć o tradycji i kulturze ich przodków trwa. Organizowane są imprezy folklorystyczne. Jedną z nich jest majowe „Czarne Wesele”, będące wspomnieniem sąsiedzkich prac i biesiad związanych z kopaniem torfu służącego jako opał. Turyści chętnie odwiedzają skansen, gdzie oprócz wystaw organizowane są także plenery malarskie. O pięknie wsi decyduje też jej charakterystyczna – szachulec (nazywana błędnie, ze względu na podobieństwo, murem pruskim, od którego różni się tym, że mur pruski pod warstwą wapna ma cegłę, zaś budowa szachulcowa to strychulec – powrósła oplatające drewniane żerdki oblepione gliną). I jeszcze jedna ciekawostka. Kluki obdarzyła sentymentem pani Jadwiga Komorowska, mama prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który wraz z nią odwiedził wieś w roku 2013. Pani Jadwiga jest socjologiem i swoją pracę magisterską poświęciła sprawom Słowińców oraz ludności napływowej.
Jeśli zatem tęsknicie za świeżym powietrzem, dobrymi ludźmi, sielskimi widokami jezior i chat krytych strzechą, wybierzcie się z nami w podróż i 5 sierpnia słuchajcie od 9.00 Wakacji z Radiem Gdańsk.
FALE POZYTYWNEJ ENERGII!
W Malborku, Trójmieście, Kościerzynie, Helu, Kartuzach, Elblągu nadajemy na 103,7 MHz FM. W Człuchowie, Bytowie i Chojnicach, na 107 MHz FM. W Kwidzynie na 106 MHz FM, a w Ustce 91,1 MHz FM.
Więcej zdjęć i ciekawostek związanych z Wakacjami z Radiem Gdańsk znajdziesz >>> tutaj.
puch