17 sierpnia 1991 r. obchodzimy urodziny polskiego Internetu. W praktyce nasz internet jest o rok starszy. Jak to było naprawdę? O komentarz do historii poprosiliśmy prof. Pawła Jochyma, „ojca polskiej Wikipedii”.
Za symboliczną datę narodzin uznaje się wymianę maili między wydziałami fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kopenhaskiego. tego dnia faktycznie nastąpiło międzynarodowe połączenie przy użyciu protokołu TCP/IP, ale na pewno nie pierwsze.
FIZYCY, ALE KRAKOWSCY
Po jakimś czasie skontaktowali się z nimi twórcy oryginalnego projektu. Poprosili o oficjalne przyłączenie się do projektu Wikipedii i włączenie tam bazy haseł. Alternatywą była zmiana nazwy i stworzenie własnego odpowiednika.
Polscy twórcy początkowo mieli wiele pytań. Nie byli pewni, czy ich praca nie zostanie to wykorzystana i skomercjalizowana.
Po wielu rozmowach udało się uzyskać zapewnienie, że dostęp do zasobów pozostanie wolny. Bali się, że zostaną wykorzystani, jednak ostatecznie podjęli wspólną decyzję. Zdecydowali się zaufać i przyłączyć.
Czy była to dobra decyzja? Prof. Jochym mówi, że tak i wskazuje na Hiszpanów. Oni nie zdecydowali się przyłączyć, a środowisko mocno się podzieliło. Kiedy ostatecznie powstała hiszpańska wersja Wikipedii oznaczało to wiele lat zaległości.
Rafał „Za Dużo Słów” Nitychoruk