12-letni Mateusz chory na nowotwór jako pierwsze w Polsce dziecko przeszedł w Gdańsku zabieg dootrzewnowej chemioterapii w hipertermii. Operację przeprowadzili lekarze z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez profesora Piotra Czaudernę.
Głównym operatorem była profesor Andrea Hayes-Jordan z kliniki chirurgii dziecięcej w Anderson Cancer Center w Huston w USA. Jako pierwsza na świecie, 10 lat temu zaczęła stosować ten rodzaj leczenia u dzieci z nowotworami. Dziecko po trwającej osiem godzin operacji czuje się dobrze.
AMERYKAŃSKA CHIRURG OPEROWAŁA CHŁOPCA
Rokowanie akurat w tym nowotworze, który ma Mateusz jest wyjątkowo dobre. – Wcześniej niż dziesięć lat temu, kiedy zaczęłam wykonywać tego rodzaju zabiegi, rokowanie u takich chorych było bardzo złe. Wyleczyć udawało się tylko 15 procent z nich. W tej chwili jest to aż 70 procent. Takie są szanse tego chłopca – powiedziała profesor Hayes – Jordan w rozmowie z reporterką Radia Gdańsk.
OPERACJA JEDYNĄ SZANSĄ
Na zdjęciu prof. Andrea Hayes- Jordan i prof. Piotr Czauderna. Fot. Joanna Matuszewska/Radio Gdańsk
U chłopca kilka lat temu wykryto mięsaka. Dziecko ma za sobą tradycyjne leczenie chemio- i radioterapią. Operacja, którą przeszło w Gdańsku, nie była dotąd wykonywana w Polsce. Miała dwa etapy.
– W pierwszym usuwa się wszystkie ogniska nowotworu, nawet te najmniejsze, 1-2 milimetrowe z jamy otrzewnej. Tych wszczepów potrafią być dziesiątki, a nawet setki. Dlatego wymaga to czasu i operacje takie trwają nawet 10-12 godzin – wyjaśnia profesor Piotr Czauderna.
W drugim etapie pacjentowi do jamy brzusznej podaje się podgrzany płyn razem z lekiem przeciwnowotworowym. Wysoka temperatura potęguje działanie leku, powoduje że jest on skuteczny. – Inaczej tych ognisk w jamie brzusznej nie można zniszczyć. Dlatego, że tam chemioterapia podawana dożylnie prawie w ogóle nie penetruje – tłumaczy profesor Czauderna.
PIERWSZY ZABIEG W POLSCE U DZIECKA
To był pierwszy tego typu zabieg w Polsce u dziecka. Na świecie przeprowadza się go tylko w kilku ośrodkach. Profesor Andrea Hayes – Jordan jest pierwszym chirurgiem dziecięcym na świecie, który 10 lat temu zaczął robić takie operacje u dzieci. Wykonała ich też najwięcej, bo prawie 150.
W zabiegu uczestniczył też profesor Tomasz Jastrzębski, chirurg onkolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził podobny zabieg u osoby dorosłej. W sumie w operacji brało udział wielu lekarzy i pielęgniarek, a zespół przygotowywał się do niej przez kilka tygodni.
ZABIEGI NA STAŁE W SZPITALU COPERNICUS
Profesor Piotr Czauderna poinformował, że w gdańskim Copernicusie będzie się od teraz takie zabiegi robić. – Jeśli będą pacjenci, których zakwalifikujemy, to będziemy to robili samodzielnie. Jest rocznie kilkoro takich dzieci w Polsce, które można w ten sposób leczyć. Do tej pory nie było dla nich możliwości pomocy.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl