– Gminy nie będą się ociągały, chętnie przystąpią do zmian – tak o sprawie dekomunizacji ulic mówił w Rozmowie Kontrolowanej Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. W piątek weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli i obiektów. Jak się do tego przygotować i dobrze wykonać – w poniedziałek w Gdańsku uczyli się tego samorządowcy. Gminy na zmianę mają 12 miesięcy.
RACJONALNE DECYZJE
Wojewoda pomorski uważa, że samorządy chętnie zrealizują ten plan. – To nie jest kwestia ociągania się, tylko racjonalnych decyzji. Każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie. Chodzi o stare nazwy, które się już przyjęły i wszyscy uważają, że nie ma powodu ich zmieniać. Z dyskusji wynikało, że samorządy mają przekonanie i uważają, że trzeba to zmienić – podkreślał Dariusz Drelich w rozmowie z Agnieszką Michajłow.
WSPÓŁPRACA Z SAMORZĄDAMI? BARDZO DOBRA
8 grudnia 2015 Dariusz Drelich został powołany na stanowisko wojewody pomorskiego. Dziennikarka Radia Gdańsk zapytała również go o współpracę z samorządami w pierwszych miesiącach urzędowania. Drelich przyznał, że ocenia ją bardzo wysoko.
– Mam często kontakt z samorządowcami kontakt z prezydentami, burmistrzami, wójtami – podkreślał. Jak mówił, cieszy go wiele spraw, w które włączają się samorządy. – Chodzi na przykład o 500 plus. Bardzo staram się podkreślać dobre strony tej współpracy – mówił wojewoda.
ZAWSZE SĄ TRUDNIEJSZE SPRAWY
Niepokój w gościu Radia Gdańsk budzi fakt, że niektóre samorządy podjęły uchwały w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i stosowania przepisów, które nie były publikowane. Dariusz Drelich wszystkie uchwały zakwestionował. Samorządy chcą iść z tym do sądu.
– Uważam, że to niepotrzebna batalia – mówił. – Ale poza tym przypadkiem raczej ta współpraca układa się pozytywnie. Zawsze będą jakieś trudne sprawy do rozwiązania, jednak na bieżąco jest bardzo dobra komunikacja – zaznaczał w Rozmowie Kontrolowanej.
Maria Anuszkiewicz