Nie cichną komentarze dotyczące wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wygrana Trumpa może skomplikować życie polskim eksporterom, ale inwestycjom nie zaszkodzi, twierdzi Adam Woźniak, dziennikarz ekonomiczny Rzeczpospolitej i wylicza sprawy, nad którymi trzeba się pochylić po wyborach. Do jego słów odnoszą się eksperci w audycji Ludzie i Pieniądze w Radiu Gdańsk.
– Po pierwsze, trudno liczyć na duży wzrost wymiany handlowej. Po drugie, mogą się zamknąć furtki dla polskich inwestorów. Po trzecie, polscy inwestorzy mogą mieć bardziej pod górkę. Po czwarte, wybory nie powinny zaszkodzić napływowi do Polski amerykańskich inwestycji. Po piąte, zamieszanie na rynkach walutowych i spadki na giełdach. W środę osłabił się nieco złoty, co odczuli szczególnie posiadacze kredytów we frankach. Co państwo o tym sądzą? – pyta Jacek Naliwajek gości Radia Gdańsk.
– Skala wahań cen rzędu dwóch, trzech procent, to nie jest katastrofa. To świadczy o pewnym zamieszaniu. Po kilku dniach wszystko wróci do normy. Coś więcej będzie można powiedzieć po dwóch trzech miesiącach od zaprzysiężenia, które odbędzie się w styczniu, będzie można powiedzieć, jaki wpływ ma nowa prezydentura na kursy i ceny – mówi Andrzej Chmielecki.
Niepewność inwestorów objawia się ich wycofywaniem z mniej pewnych aktywów. Dlatego frank szwajcarski, uważany za walutę pewną, umocnił się o jeden procent względem złotówki, tłumaczył ekspert.
CO SIĘ WYDARZY, GDY UCICHNIE MEDIALNA WRZAWA?
– Jesteśmy świadkami medialnej wrzawy związanej z wyborami. Zgadzam się z tym, że realny wpływ prezydentury Trumpa na polski eksport dopiero poznamy – twierdzi Łukasz Brzeziński.
Na odczucia inwestorów może wpłynąć pierwsze orędzie prezydenta, w którym powie, jakie są jego prawdziwe zamierzenia polityczne i gospodarcze, przypomina Jacek Naliwajek.
– Myślę, że on sam jeszcze nie wie, jakie są te założenia – mówi Marcin Nowicki. – Do wypowiedzi przedmówców dodałbym dwie kwestie. Po pierwsze, podziwiam wszystkich, łącznie z przytoczonym na początku autorem tekstu, za zdolność przewidywania. Jeśli ta pięciopunktowa lista, to przypuszczenie, to można ją rozwinąć do 100 punktów. Mówienie o tym, co ma nastąpić z pewnością, to nierzetelność.
Zdaniem eksperta wybór Trumpa – podobnie jak Brexit – jest efektem zachodzących od wielu lat patologii „czegoś, co zwykliśmy nazywać gospodarką wolnorynkową”.
AMERYKANIE TWORZĄ MIEJSCA PRACY W POLSCE
Łączna wartość amerykańskich inwestycji w Polsce wynosi 40 mld dolarów. Amerykańskie firmy tworzą 200 tys. miejsc pracy w naszym kraju.
O reakcji rynków na wybory w USA, wizji izolacjonizmu, przyszłości umów międzynarodowych, mobilizowaniu polskich twórców nowych technologii oraz umiejętnym wykorzystywaniu funduszy unijnych rozmawiali goście audycji Ludzie i Pieniądze w Radiu Gdańsk: Marcin Nowicki – ekonomista, Andrzej Chmielecki – firma VIRTUS, Wyższa Szkoła Bankowa i Łukasz Brzeziński – portal Moja Norwegia. Audycję prowadził Jacek Naliwajek.
Posłuchaj audycji:
puch