Każdy urzędnik korzystający ze służbowej karty musi liczyć się z jawnością wydatków. Ukrywanie ich jest niezgodne z prawem – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Co ciekawe, przepisy naruszył Sąd Najwyższy.
Gośćmi Iwony Wysockiej w audycji Ludzie i Pieniądze byli Małgorzata Tobiszewska (prezes Stowarzyszenia Absolwentów MBA, Instytyut Rozwoju Kadr), Grzegorz Pellowski (mistrz cukiernictwa, trójmiejski piekarz) oraz Roman Walasiński (prezes Swissmed).
SĄD UTRUDNIAŁ UJAWNIENIE WYDATKÓW
Przełomowa sprawa zaczęła się w 2014 roku. Wówczas Fundacja ePaństwo zawnioskowała do Sądu Najwyższego o udostępnienie listy wszystkich wykorzystywanych kart płatniczych wraz z listą ich użytkowników. Chciała też poznać wyciągi z zakupów.
Sąd Najwyższy utrudniał sprawę jak tylko mógł. Dopiero teraz wyrok NSA rozwiewa wszelkie wątpliwości. Wszyscy zainteresowani tym, jak urzędnicy – zarówno na szczeblu rządowym jak i gminnym – wydają publiczne pieniądze, powinni bez trudu uzyskać dostęp do tych danych. Sąd stwierdził, że niezgodne z prawem jest ukrywanie ich.
TAKIE SAME ZASADY DLA URZĘDNIKÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW
Małgorzata Tobiszewska uważa, że urzędnicy wydając publiczne pieniądze powinni liczyć się z jawnością wydatków. – Nie rozumiem dlaczego urzędnicy mieliby być zwolnieni z takiej jawności – mówiła prezes Stowarzyszenia Absolwentów MBA. Dodała, że skoro przedsiębiorcy muszą kontrolować swoje wydatki, to tym bardziej powinni to robić urzędnicy.
TO NIE SĄ ICH PIENIĄDZE
Grzegorz Pellowski nie krył zdziwienia, że te kroki podjęto tak późno. – Ci panowie nie wydają własnych pieniędzy, tylko publiczne. Pracują na państwowych posadach i nie rozumiem tej dyskusji, czy będą czy nie będą ujawniać. To nie są ich pieniądze.
Roman Walasiński niejawność wydatków urzędników nazwał patologią. – Może to rozpasanie i pomylenie pojęć doprowadziło do takiej patologicznej sytuacji. Nie mogę pojąć, czemu Sąd Najwyższy miał problem, żeby ujawniać tego typu wydatki – mówił prezes Swissmed.
Goście audycji Ludzie i Pieniądze rozmawiali również m.in. o świątecznych wydatkach przeciętnej polskiej rodziny, opóźnieniu likwidacji systemu EWUŚ oraz o ustawie obniżającej wiek emerytalny podpisanej niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Posłuchaj audycji: