Trwa siedemnasty dzień bandyckiej napaści Rosji na Ukrainę. Żołnierze i mieszkańcy wciąż walczą z agresorem po zewnętrznej i wewnętrznej stronie pierścienia oblężenia Kijowa. Siły ukraińskie odniosły lokalne sukcesy, ale też wojska Rosji przeprowadziły ataki rakietowe na dotychczas nieatakowane rejony. Władze ukraińskie alarmują, że Putin bombarduje bezbronnych, blokuje pomoc, co sprawia, że w niektórych rejonach, jak chociażby w oblężonym Mariupolu, ma miejsce katastrofa humanitarna.
19:19 Mer Heniczeska odmówił współpracy z Rosjanami i ustąpił ze stanowiska
Mer okupowanego miasta Heniczesk w obwodzie chersońskim na Ukrainie Ołeksandr Tułupow i jego współpracownicy odmówili współpracy z żołnierzami rosyjskimi i ustąpili ze stanowisk – poinformowano w sobotę na stronie rady miejskiej.
– Postawili nas w takiej sytuacji, że nie możemy pracować i wykonywać pełnomocnictw jako przedstawiciele ukraińskiego organu samorządowego. Dlatego dzisiaj ja, moi zastępcy, sekretarz rady (…), wielu członków zespołu pracowniczego podjęliśmy decyzje o ustąpieniu ze stanowisk – oznajmił Tułupow.
W Heniczesku odbywały się wcześniej protesty przeciw rosyjskiej okupacji i obecności żołnierzy rosyjskich.
19:00 Wywiad wojskowy: w piątek Rosjanie ostrzelali kolumnę kobiet i dzieci; siedem ofiar śmiertelnych
Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do kobiet i dzieci, które próbowały ewakuować się ze wsi pod Kijowem – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy. Miało do tego dojść w piątek. Zginęło siedem osób, w tym dziecko, a z pozostałymi nie ma kontaktu.
„11 marca podczas ewakuacji ze wsi Peremoha przez uzgodniony „zielony korytarz” okupanci ostrzelali kolumnę cywilów, w której były wyłącznie kobiety i dzieci” – informuje wywiad wojskowy na Facebooku.
Zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało rannych.
Według informacji wywiadu żołnierze rosyjscy zmusili następnie pozostałe osoby do powrotu do wsi, z której ich nie wypuszczają. Jak podano, „praktycznie nie można z nimi obecnie nawiązać kontaktu ani przekazać im pomocy humanitarnej i medycznej”.
W komunikacie podkreślono, że w świetle prawa międzynarodowego doszło do zbrodni wojennej.
18:52 Ukrenergo potwierdza prowadzenie prac naprawczych w Czarnobylu
Spółka Ukrenergo potwierdziła w sobotę prowadzenie prac naprawczych w elektrowni atomowej w Czarnobylu – poinformowała agencja Interfax-Ukraina.
– Ukrenergo pracuje nad przywróceniem zaopatrzenia elektrowni atomowej w Czarnobylu w energię elektryczną. Prace trwają. O wynikach poinformujemy – zapewniono.
Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu, które zostały całkowicie przerwane na początku tygodnia – poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
Ukraiński urząd dozoru poinformował tę agencję atomową z siedzibą w Wiedniu, że prace rozpoczęte wieczorem 10 marca zdołały doprowadzić do naprawy jednej sekcji zasilania.
18:37 W Charkowie aresztowano mężczyznę, który przekazywał Rosjanom dane lokalizacji obiektów infrastruktury krytycznej
Mieszkaniec Charkowa, który w zamian za wynagrodzenie przekazywał Rosjanom dane lokalizacji infrastruktury krytycznej, został aresztowany – poinformowała w sobotę prokuratura obwodowa. Mężczyzna jest podejrzany o zdradę ojczyzny.
Według prokuratury, na którą powołuje się agencja Interfax-Ukraina, 33-letni mężczyzna miał za równowartość ok. 6 tys. zł na zlecenie obywatela Rosji przekazywać wrogowi lokalizacje obiektów infrastruktury krytycznej w Charkowie.
18:23 Proukraińska demonstracja w Chersoniu: „Nie pokonacie nas!”
Pokojowa akcja protestacyjna przeciwko okupacji Ukrainy przez wojska rosyjskie odbyła się w sobotę w Chersoniu – poinformował Centrum Strategicznej Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego na Telegramie.
Na centralnym placu Chersonia zebrani trzymali plakaty z napisami: „Jesteśmy Ukraińcami, a nie kacapskimi niewolnikami”, „Chwała żołnierzom Ukrainy” i „Nie pokonacie nas! Ukraina zwycięży”. Przyniesiono również flagi Ukrainy.
W kontrolowanym przez siły rosyjskie Chersoniu armia okupacyjna – jak sama obwieściła w piątek – zamierza wprowadzić system komendantur, by „podtrzymywać porządek”.
18:05 SBU: w przechwyconej rozmowie żołnierz rosyjski mówi, że kazano im strzelać nawet do dzieci
Rozmowę telefoniczną, w której rosyjski żołnierz mówi, że siłom rosyjskim kazano strzelać do wszystkich, nawet dzieci, przechwyciła pod Charkowem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
– Mało nas tu, otoczyli nas. I dali nam rozkaz rozp…ć wszystkich jak leci: cywilów, dzieci-nie dzieci… wszystkich. Chwilę temu snajper, co siedział na wiśni, zabił trzech za parkanem, bo po prostu świecili w naszą stronę latarkami – mówi żołnierz w nagraniu zamieszczonym przez SBU w sobotę na Facebooku.
SBU podkreśla, że rosyjska armia rzuca coraz większe siły na Charków, ale nie przynosi to pożądanych rezultatów, a straty są ogromne – z 2 tys. bojowników tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, którzy zaczęli szturmować miasto, przy życiu zostało 20-25 osób.
17:37 Straż graniczna: przez 16 dni wojny Rosja straciła sprzęt wojskowy wart 5 mld dolarów
Przez 16 dni wojny ukraińskie siły zbrojne zniszczyły rosyjski sprzęt wojskowy warty ponad 5 mld dolarów, w tym samoloty, śmigłowce i czołgi – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując informacje zamieszczone na Telegramie przez ukraińską straż graniczną.
Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 12 marca to: ponad 12 tys. ludzi, 362 czołgi, 1205 bojowych pojazdów opancerzonych, 135 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 33 systemy obrony przeciwlotniczej, 58 samolotów, 83 śmigłowce, 585 pojazdów kołowych, trzy jednostki pływające, 60 cystern i siedem bezzałogowców.
17:52 W Odessie uruchomiono pierwszy terminal internetowy Starlink
W Centrum Humanitarnym w Odessie na południu Ukrainy uruchomiono pierwszy terminal internetowy Starlink podarowany krajowi przez Elona Muska – podaje w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na radę miasta.
Musk oświadczył w ubiegłą niedzielę, że Starlink to jedyny nierosyjski system łączności, który nadal działa w niektórych częściach Ukrainy.
O dostawę terminali internetowych zwrócił się na Twitterze do Muska wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, który w już drugim dniu inwazji poinformował, że trwają ataki na infrastrukturę cyfrową kraju.
17:01 Wywiad wojskowy: tylko Putin i Szojgu nadal popierają wojnę na Ukrainie
Tylko dwóch polityków w Rosji – prezydent Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu – nadal popiera wojnę na Ukrainie – powiedział w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, szef Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow, cytowany w sobotę przez portal Ukrainska Prawda.
Według informacji wywiadu wojskowego (GUR MO) tylko Putin i Szojgu są zainteresowani dalszym prowadzeniem wojny i tylko oni publicznie przedstawiają takie stanowisko.
– Wszyscy inni próbują to zatrzymać. Jedni bardziej aktywnie, inni w sposób bardziej skryty, poprzez sabotowanie przekazywania rozkazów zgodnie z łańcuchem dowodzenia. Rosyjska generalicja jest w większości przeciwna tej wojnie – powiedział Budanow na antenie telewizji Ukraina 24.
16:24 Czołg zmiażdżył samochód osobowy – spalił się chłopczyk
Rosyjski czołg zmiażdżył w obwodzie zaporoskim na Ukrainie samochód osobowy, w którym znajdowali się rodzice i dziecko; dorośli zginęli, a chłopczyk się spalił – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Gwardii Narodowej w regionie.
Na drodze między wioskami Nesterianka i Myrne w powiecie orichiwskim samochód Tavria z cywilami, którzy chcieli opuścić teren niebezpiecznych działań wojennych, zatrzymał się na poboczu. Wtedy na pojazd najechał czołg.
Według Prokuratora Generalnego Ukrainy od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło 79 dzieci, a prawie 100 doznało obrażeń.
16:09 Eksperci OSW po 16 dniach wojny: działania Rosji nie wskazują, by utraciła inicjatywę
Po 16 dniach walk na Ukrainie działania agresora nie wskazują, by utracił on inicjatywę, a ponoszone straty nadal nie uniemożliwiają mu kontynuowania ofensywy na kilku kierunkach równocześnie – informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich: Andrzej Wilk, Sławomir Matuszak i Piotr Żochowski w analizie po 16 dniach walk.
Trwają walki o kontrolę nad miejscowościami graniczącymi z Kijowem. Siły agresora miały podejść do miasta od zachodu (na wysokości miasta Irpień), a także od północnego i południowego wschodu.
Według brytyjskiego resortu obrony główna część rosyjskiego zgrupowania lądowego ma znajdować się 25 km od centrum Kijowa. Pod kontrolą ukraińską pozostaje wyjazd w kierunku południowym. Po zewnętrznej stronie pierścienia oblężenia siły ukraińskie miały zniszczyć rosyjskie stanowisko dowodzenia koło Makarowa.
Nieprzerwanie kontynuowany jest ostrzał pozostającego w okrążeniu Mikołajowa, a nocą w mieście trwały walki.
Ukraina powołała Komendę Koordynacyjną ds. postępowania z jeńcami wojny, mającą zagwarantować ich bezpieczeństwo.
Rosyjski resort obrony wezwał stronę ukraińską do zapewnienia bezpiecznego wyjścia z ukraińskich portów statkom obcych bander. W portach Ukrainy znajduje się ponad 50 takich statków. Rosyjski komunikat w sposób zawoalowany sugeruje, że główne porty, a zwłaszcza Odessa, staną się wkrótce obszarem działań wojennych.
Strona rosyjska nadal zakłóca wykorzystywanie korytarzy humanitarnych, oskarżając władze Ukrainy o rzekome ich blokowanie.
Główne siły rosyjskie na wschodzie Ukrainy, ześrodkowane w rejonach miasta Łebedyn (40 km na południowy zachód od Sum), Wełyka Pysariwka (70 km od Sum i Charkowa) oraz Siewierodonieck i Swatowe w obwodzie ługańskim, miały nie prowadzić aktywnych działań. Ze szczątkowych informacji Sztabu Generalnego wynika jednak, że agresor kontynuował ofensywę z rejonu Połtawy w kierunku Krzemieńczuka, wciąż blokuje Sumy i kontynuuje działania na rzecz zablokowania Charkowa od północy. W obwodzie charkowskim zaktywizowała się ukraińska obrona terytorialna, atakując rosyjską kolumnę zaopatrzeniową koło Czuhujewa.
Ukraiński Sztab Generalny ocenił, że od 24 lutego straty rosyjskie wyniosły w przybliżeniu: ponad 12 tysięcy ludzi (zabitych, rannych i wziętych do niewoli), 362 czołgi, 1205 pojazdów opancerzonych, 135 systemów artyleryjskich, 62 wyrzutnie rakietowe, 33 systemy obrony przeciwlotniczej, 58 samolotów i 83 śmigłowce, siedem bezzałogowców, 585 pojazdów kołowych. Według szacunkowych danych wzięto do niewoli około 700 żołnierzy.
Z kolei rosyjski resort obrony ocenia, że od początku konfliktu straty ukraińskie objęły 3491 obiektów infrastruktury wojskowej, 123 bezzałogowe statki powietrzne, 1127 czołgów i pojazdów opancerzonych, 115 wyrzutni rakietowych, 423 działa i moździerze, 934 pojazdy wojskowe.
16:02 Szef obwodu donieckiego: Wołnowacha jako miasto już nie istnieje
– Wołnowachy z jej infrastrukturą już w ogóle nie ma jako miasta – oznajmił Kyryłenko. Dodał jednak, że nadal trwają walki o samo terytorium, gdyż ma ono strategiczne znaczenie.
– Trwają walki o to terytorium, żeby nie przepuścić wroga, nie pozwolić mu domknąć oblężenia i zrealizować planów taktycznych i strategicznych – powiedział szef władz regionalnych.
Dodał, że sytuacja w mieście jest bardzo trudna, jest ono pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim, a na miejscu walczą nie tylko żołnierze rosyjscy, ale też armia separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
15:25 Doradca prezydenta: w kluczowych kierunkach wróg przeszedł do obrony
Na kluczowych kierunkach operacyjnych – kijowskim, czernihowskim, sumskim, charkowskim i południowym – siły rosyjskie wykazują oznaki wyczerpania i przeszły do obrony – oświadczył w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz na briefingu.
– Są dobre wiadomości. Według stanu z dzisiejszego rana można powiedzieć, że na najważniejszych kierunkach operacyjnych przeciwnik wyczerpał swój potencjał do ataku i przeszedł do obrony – oznajmił Arestowycz, dodając, że tak się dzieje na wyżej wymienionych kierunkach, gdzie siły wroga „usiłują posuwać się do przodu, ale giną pod naszymi uderzeniami”.
– Jedynym kierunkiem, w którym wojska rosyjskie starają się kontynuować natarcie, jest Siewierodonieck, oraz okolice Wołnowachy i Mariupola – zaznaczył.
– Strategiczny przełom, o którym wczoraj mówił prezydent (Wołodymyr Zełenski), nastąpił. Możemy się nie bać (…). Ale trzeba zdawać sobie sprawę, że nie oznacza to końca wojny – oznajmił.
15:03 Abp Szewczuk: Rosjanie nie szanują ciał swoich poległych żołnierzy
Rosjanie nie szanują ciał swoich zabitych na Ukrainie, nie chcą oddać honoru tym, którzy polegli – oświadczył w sobotę zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk. W przesłaniu wideo podkreślił, że nikt nie chce odebrać zwłok rosyjskich żołnierzy.
Jak ocenił, jest to „pogarda dla godności ludzkiej”.
– Być może po raz pierwszy mamy do czynienia z uderzającym faktem: ci, którzy najechali na Ukrainę – rosyjski agresor – nie szanują ciał swoich poległych. Nie chcą oddać należnego hołdu tym, którzy zginęli na Ukrainie – ocenił arcybiskup większy kijowsko-halicki.
– Mimo że nasi wolontariusze, dobrzy ludzie, chcieliby oddać ciała poległych Rosjan, nikt nie chce ich zabrać i urządzić im godnego pochówku – dodał.
Arcybiskup Szewczuk podkreślił: „Dla nas bardzo ważne jest, by okazać nasz szacunek dla zwłok zabitych, tak żołnierzy, jak i cywilów”.
Mówiąc o ofiarach agresji, stwierdził zaś: „Z bólem serca obserwujemy, jak tysiące ludzi jest chowanych w oblężonych miastach, na przykład w Mariupolu, bez modlitwy, bez chrześcijańskiego szacunku, bez chrześcijańskiego pogrzebu, w ogromnych masowych grobach”.
14:59 Służby: rosyjska rakieta zniszczyła budynek mieszkalny w Charkowie, zginęła 73-letnia kobieta
Rosyjska rakieta zniszczyła pięciopiętrowy budynek mieszkalny w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy; zginęła 73-letnia kobieta – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińską państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Po uderzeniu pocisku w budynek wszczęto akcję ratunkową, w której uczestniczy 25 osób – przekazał Ukrinform, cytując informację zamieszczoną przez służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych na Telegramie
14:43 Do Kijowa dotarło 20 autobusów z ewakuowanymi z Buczy
W obwodzie kijowskim trwa ewakuacja z objętych walkami miejscowości. Kolejnych 20 autobusów z Buczy dotarło w sobotę do stolicy – poinformował szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba.
– Przyjechała kolumna z 20 autobusów z Buczy. Czekamy na ewakuowanych z Hostomla – poinformował Kułeba w Telegramie.
Osoby, które docierają do Kijowa, otrzymują pomoc od wolontariuszy. Tym, którzy tego potrzebują, udzielana jest pomoc medyczna.
Część spośród ewakuowanych do stolicy pozostaje tam, inni uciekają dalej – na zachód kraju lub za granicę.
14:06 SBU: do naszej niewoli trafił bojownik z tzw. grupy Wagnera
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w sobotę, że do niewoli trafił najemnik z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej tzw. grupy Wagnera, który walczył w Syrii i Donbasie – informuje w sobotę SBU.
Jak napisano w komunikacie, bojownik chwalił się swoim doświadczeniem bojowym, operacjami w Syrii i w Donbasie w latach 2014-2015.
„Powiedzieli nam, że mieszkańcy będą nas witać z uśmiechem na twarzy i że nasze zadanie to wyzwolenie ich od faszystów” – miał twierdzić mężczyzna.
„Ale Ukraina 2022 roku to całkiem inne państwo i nasi wojskowi są w stanie zniszczyć nawet najbardziej zawodowych okupantów” – napisało SBU.
Dodano, że mężczyzna został pojmany podczas działań zwiadowczych w pobliżu miasta Nowoukrainka w obwodzie kirowohradzkim.
13:53 Policja: rosyjskie wojsko ostrzelało szkołę w Charkowie
Rosyjskie wojsko ostrzelało szkołę w pobliżu osiedla Ołeksijiwka w Charkowie – poinformował w sobotę na Facebooku szef wydziału śledczego policji państwowej w obwodzie charkowskim Serhij Bolwinow, cytowany przez agencję Ukrinform.
„Kolejny akt +denazyfikacji+ popełniony przez okupantów. Tym razem to szkoła w pobliżu Ołeksijiwki. Rosyjska propaganda nigdy nie będzie mogła wyjaśnić ostrzału artyleryjskiego szkół, szpitali położniczych i ośrodków sportowych. A my nigdy nie zapomnimy ani nie wybaczymy” – napisał Bolwinow.
13:44 Doradca prezydenta: zmiażdżyliśmy jedną trzecią rosyjskich wojsk; próbują teraz ciułać rezerwy
Od początku wojny siły zbrojne Ukrainy zniszczyły ponad jedną trzecią wojsk wroga; Rosja gromadzi jednak rezerwy, aby wysłać je z powrotem na Ukrainę – powiedział w sobotę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.
„Od 24 lutego nieprzyjaciel użył ponad 90 batalionowych grup taktycznych (BGT). Ponad 30 z nich zostało zniszczonych lub wyłączonych z akcji, czyli utraciło zdolność bojową. Zniszczyliśmy jedną trzecią wojsk przeciwnika” – oświadczył Arestowycz.
„Nieprzyjaciel próbuje teraz uciułać rezerwy +sił pokojowych+ na Kaukazie, Krymie, Abchazji i w tzw. republikach ludowych Doniecka i Ługańska. Próbuje stworzyć zgrupowanie o liczebności około 20 tys. osób i za parę tygodni rzucić ich na front, żeby dokonać przełomu. Ale rozumiemy, że jeśli zmiażdżyliśmy jedną trzecią ich żołnierzy, to ten +smar do bagnetów+ w ogóle nie nadaje się do walki” – powiedział doradca ukraińskiego prezydenta.
13:31 W ostrzale w Siewierodoniecku ranne bliźniaki i ich matka
W ostrzale w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy ranne zostały bliźniaki i ich matka – poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
„+Ruski mir+ wygląda tak. Mieszkanka Siewierodoniecka i dwoje jej dzieci – bliźniaki – zostali ranni w ostrzałach. Dzięki Bogu, żyją” – napisał Hajdaj na Facebooku.
Jak dodał, Rosjanie celowali też w sobotę w szpital w Siewierodoniecku.
13:15 Wywiad wojskowy: rosyjska armia legalizuje żołnierskie maruderstwo
Rosyjska armia legalizuje żołnierskie maruderstwo – pisze w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy. Jak podano, rosyjskie siły mają przejść na tryb „samowystarczalności”, czyli mają zabierać wszystko, czego potrzebują lokalnym mieszkańcom i mają okradać sklepy i magazyny.
„Armia okupanta legalizuje wojenne maruderstwo. W związku z nieudaną próbą przeprowadzenia wspaniałego ataku okupanci muszą zmienić taktykę” – podkreśla wywiad. Zwraca uwagę, że rosyjskie siły mają problemy z dostawami paliwa, jedzenia, sprzętu i amunicji.
Według ukraińskiego wywiadu obecnie najważniejszym zadaniem Rosjan jest umocnienie się na pozycjach i zasłonięcie się cywilami. Siły rosyjskie na nieokreślony czas pozostają odcięte od dostaw i mają przejść na tryb „samowystarczalności” aż do następnych dyspozycji – twierdzi wywiad.
„Więc (mają) zabierać wszystko, czego potrzebują, miejscowym mieszkańcom oraz okradać magazyny, sklepy, apteki” – czytamy.
12:42 Wojsko: w Dnieprze zestrzeliliśmy dwie wrogie rakiety
Nad Dnieprem w środkowo-wschodniej części Ukrainy ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w sobotę dwie wrogie rakiety – poinformowało ukraińskie powietrzne dowództwo „Wschód”.
Jak napisano w komunikacie, ukraińska obrona zestrzeliła dwa pociski manewrujące.
Zastępca szefa rady obrony obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk poinformował, że w ataku nikt nie został ranny – pisze Radio Swoboda. Nie została też uszkodzona infrastruktura.
12:22 Ukraina. Wicepremier apeluje do chińskiego operatora kart płatniczych UnionPay: wstrzymajcie usługi w Rosji
Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow zaapelował w sobotę do chińskiej korporacji wydającej karty płatnicze UnionPay o wstrzymanie usług w Rosji. „Przestańcie używać krwawych pieniędzy” – napisał na Twitterze.
„Rosyjskie pieniądze to krwawe pieniądze! Pomagają rosyjskim pociskom uderzać w ukraińskie domy, przedszkola i szpitale, zabijać cywilów! UnionPay, przestańcie używać krwawych pieniędzy, wstrzymajcie usługi w Rosji” – napisał Fedorow we wpisie w języku chińskim.
12:05 Ukraina. Sztab generalny: wciąż istnieje możliwość ataku Białorusi na Ukrainę
Wciąż istnieje możliwość bezpośredniego udziału sił zbrojnych Białorusi w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Rosji – podał w sobotę przed południem sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu operacyjnym, opublikowanym w serwisie Facebook.
„Dowództwo wojskowe Republiki Białoruś podejmuje działania na rzecz wzmocnienia ochrony granicy z Ukrainą. Pozostaje możliwość bezpośredniego udziału sił zbrojnych Republiki Białoruś w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Rosji” – ocenił sztab.
„Wróg kontynuuje ofensywę na Ukrainie. Poniósł straty na kierunkach poleskim (północnym), siewierskim (północnowschodnim) i wzdłuż linii rzeki Boh. Zatrzymał się na wcześniej osiągniętych pozycjach, przegrupowuje wojska, przywraca zdolności bojowe swoich jednostek i uzupełnia rezerwy. Nie osiągnąwszy swoich celów, kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną” – czytamy w komunikacie podsumowującym ogólna sytuację operacyjną.
12:03 Włochy. Minister finansów: zamrożono 700 mln euro majątku rosyjskich oligarchów
We Włoszech zamrożony został majątek rosyjskich oligarchów o wartości ponad 700 milionów euro – poinformował w sobotę minister finansów Daniele Franco. Pogratulował włoskiej Gwardii Finansowej, która przeprowadziła te operacje.
O sukcesie tych działań szef resortu finansów mówił podczas wizyty w Akademii Gwardii w Bergamo na północy Włoch.
Ostatnia operacja zamrożenia majątku miała miejsce w piątek w porcie w Trieście, gdzie funkcjonariusze policji finansowej zatrzymali wart 530 milionów euro jacht rosyjskiego miliardera Andrieja Mielniczenki, objętego sankcjami UE.
Tydzień wcześniej zajęte zostały w Ligurii jachty Aleksieja Mordaszowa i Giennadija Timczenki. Wśród skonfiskowanego majątku są też między innymi szacowane na 8 milionów euro dwie wille nad jeziorem Como, należące do objętego sankcjami prezentera telewizji, propagandzisty Władimira Sołowjowa.
12:01 Media: porwano organizatorkę demonstracji w Melitopolu
Porwano organizatorkę demonstracji przeciwko rosyjskiej okupacji w Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy – podają w sobotę ukraińskie media, powołując się na jej profil na Facebooku.
„Okupanci porwali Olhę Hajsumową bezpośrednio z manifestacji! Melitopol, wychodźcie!” – napisano na jej profilu.
O porwaniu działaczki, która organizowała codzienne demonstracje w mieście, informują też lokalne kanały w serwisie Telegram – pisze Ukraińska Prawda.
Dzień wcześniej ukraińskie władze poinformowały o porwaniu przez Rosjan mera Melitopolu Iwana Fedorowa. W sobotę mieszkańcy wyszli na ulice miasta, by domagać się uwolnienia burmistrza.
11:59 MSZ apeluje do świata o zablokowanie dostępu do rosyjskich mediów państwowych
Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało w sobotę o zablokowanie na świecie dostępu do rosyjskich mediów propagandowych.
„Zatrzymajcie rozprzestrzenianie się rosyjskiej propagandy. Podczas gdy Rosja blokuje własne niezależne źródła medialne, demokratyczny świat powinien ograniczyć media propagandowe Rosji. Wciąż nadają one fałszywe informacje i +rosyjską wersję+ wojny na Ukrainie” – czytamy we spisie opublikowanym na profilu ministerstwa w serwisie Twitter.
Stop the spread of Russian propaganda!
While 🇷🇺 blocks it's own independent media sources, the democratic world should restrict #Russia’s propagandist media which continues to broadcast fake information & the ‘Russian version’ of the Russian war on #Ukraine #SanctionRussiaNow pic.twitter.com/mSiIbKkPHe
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) March 12, 2022
Do apelu dołączona jest grafika z logami rosyjskich stacji telewizyjnych RT (Russia Today), Rossija 1, 1TV (Pierwyj Kanał) i NTV-Mir.
11:57 Rosjanie kontynuują ataki, utrudniając ewakuację korytarzami humanitarnymi
Siły rosyjskie w dalszym ciągu atakują na obszarach, gdzie podejmowane są próby ewakuacji ludności cywilnej i dostarczenia pomocy poprzez korytarze humanitarne – ogłosiły w sobotę władze obwodów kijowskiego i donieckiego. Ich oświadczenia cytuje agencja Reutera.
„Dostawy humanitarne zmierzają w stronę Mariupola, będziemy informować, jak sprawa się rozwija (…) Sytuacja jest skomplikowana, trwa bezustanny ostrzał” – powiedział miejscowym mediom szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.
Atakowany przez Rosjan Mariupol nad Morzem Azowskim na południowym Wschodzie Ukrainy jest bez prądu, gazu, wody, łączności i ogrzewania.
11:29 Doradca prezydenta: Izrael nie naciska na nas, byśmy ugięli się pod żądaniami Rosji
Doradca administracji prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaprzeczył w sobotę doniesieniom, że premier Izraela Naftali Benet miał poradzić władzom ukraińskim, aby zgodziły się na żądania Rosji w sprawie zakończenia wojny.
„Premier Izraela Naftali Benet, tak jak inne kraje warunkowo pośredniczące, nie zaoferował Ukrainie, aby zgodziła się na jakiekolwiek żądania Federacji Rosyjskiej. To niemożliwe z powodów wojskowych i politycznych. Przeciwnie, Izrael wzywa Rosję, by oceniała wydarzenia w bardziej właściwy sposób” – napisał Podolak na Twitterze.
Podolak zdementował tym samym doniesienia niektórych mediów, że Benet radził prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, aby przyjął ofertę Rosji. Taką informację podał w piątek amerykański portal Axios, powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela władz ukraińskich.
Doniesieniom tym zaprzeczyła również osoba z biura izraelskiego premiera, która stwierdziła, że Benet „nie zamierza dawać Zełenskiemu żadnych rad ani rekomendacji”.
11:21 SBU: Putin nie może liczyć na swoich żołnierzy; musi uciekać się do stalinowskich metod
Prezydent Rosji Władimir Putin nie może być pewien lojalności swoich żołnierzy walczących na Ukrainie i ucieka się do stalinowskich metod, by ich zdyscyplinować – poinformowała w sobotę w komunikatorze Telegram Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), przytaczając zeznania rosyjskiego jeńca.
Z zeznań żołnierza, który poddał się Ukraińcom w obwodzie mikołajowskim wynika, że za linią frontu działają oddziały karne, których zadaniem jest rozstrzeliwanie dezerterów.
Według niego, w trakcie posuwania się w głąb Ukrainy armia okupacyjna zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie bierze udziału w misji pokojowej.
„Ale dano nam do zrozumienia, że odwrotu nie ma, bo za nami idą oddziały, które zabijają dezerterów, którzy próbują wrócić do domu” – miał powiedzieć jeniec.
11:18 Ukraina. Doradca prezydenta: za 2-3 tyg. Rosjanie mogą spróbować zaatakować z udziałem ochotników z Bliskiego Wschodu
Za 2-3 tygodnie Rosja podejmie kolejną próbę ataku na Ukrainę z udziałem ochotników z Bliskiego Wschodu – uważa doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.
„Będzie jeszcze jedna próba ataku” – powiedział Arestowycz, cytowany w sobotę przez agencję Interfax-Ukraina. „Teraz wojska Rosji pod Kijowem, które faktycznie są rozbite, przeszły do obrony, starają się przemieszczać niewielkimi grupami. Niszczymy ich” – przekazał doradca.
Według niego Rosja będzie próbować skierować rezerwy do Donbasu, w okolicę Mariupola, oraz – możliwe – do obwodu charkowskiego i pod Kijów.
Jak dodał, może do tego dojść za 2-3 albo 3,5 tygodnia. Arestowycz prognozuje, że zostaną wykorzystani ochotnicy z krajów Bliskiego Wschodu.
Gromadzą rezerwy; według niektórych danych – z Abchazji, z Górskiego Karabachu – dodał.
11:10 Rosjanie ostrzelali obwodowy szpital onkologiczny w Mikołajowie
Wojska rosyjskie ostrzelały obwodowy szpital onkologiczny w Mikołajowie na południu Ukrainy, ale nie spowodowało to poważnych zniszczeń – poinformował szef obwodowej służby zdrowia Maksym Beznosenko, cytowany w sobotę przez stację BBC.
„Tylko zwyrodnialec może napadać na słabego. Tymi słabymi są nasi pacjenci. Przed chwilą te potwory ostrzelały szpital onkologiczny. Szpital, który zapewnia opiekę pacjentom z nowotworami z całego obwodu mikołajowskiego” – napisał w nocy z piątku na sobotę Beznosenko na Facebooku.
„Jeśli nienawiść do wroga jednoczy, jesteśmy już najbardziej zjednoczonym narodem świata. Jeśli Rosja uznaje pacjentów onkologicznych za równego przeciwnika, który jest zagrożeniem, to jest nie tylko chora, ale jest już w stanie agonii. To jedyne, co może nas pocieszyć w tych warunkach” – napisał urzędnik.
Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował w sobotę, że Rosjanie otworzyli ogień do obiektów cywilnych. W wyniku ostatnich ostrzałów w mieście nikt nie zginął, ale dwie osoby zostały ranne – przekazał.
10:47 Ukraina. Prokuratura generalna: w ciągu 16 dni wojny na Ukrainie zginęło 79 dzieci
W ciągu 16 dni wojny na Ukrainie zginęło 79 dzieci, a prawie 100 zostało rannych – podało w sobotę biuro prokuratora generalnego Ukrainy na komunikatorze Telegram.
Najwięcej ofiar było w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, sumskim, chersońskim i żytomierskim. Liczba ta nie jest ostateczna ze względu na brak możliwości skontrolowania miejsc, gdzie trwają walki – zastrzegła prokuratura.
Z jej danych wynika, że dotychczas zostało zniszczonych ponad 280 placówek edukacyjnych, 9 z nich – całkowicie. W obwodzie donieckim uszkodzono 110 placówek oświatowych, w Sumach – 28, w Kijowie – 17. Dodatkowo, w wyniku rosyjskiej inwazji, przestało działać ponad 10 dziecięcych przychodni medycznych.
W obecnej chwili, jak zaznacza prokuratura, około 7 mln ukraińskich dzieci jest pozbawionych możliwości kształcenia.
10:45 Rosjanie ostrzelali meczet w Mariupolu, w którym schronili się obywatele Turcji i dzieci
Rosyjskie wojska ostrzelały meczet w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, w którym przed atakami schroniło się ponad 80 osób, w tym obywatele Turcji i dzieci – poinformowało w sobotę na Twitterze ukraińskie MSZ.
Doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko informował w piątek, że w schronie na terenie meczetu przebywało 86 obywateli Turcji, w tym 34 dzieci. Atakowane przez Rosjan miasto nad Morzem Azowskim jest bez prądu, gazu, wody, łączności i ogrzewania.
10:29 Ukraina. Mer: ostrzelane lotnisko w Wasylkowie całkowicie zniszczone
Wskutek rosyjskich ostrzałów lotnisko w Wasylkowie zostało całkowicie zniszczone – powiedziała w sobotę mer tego miasta w obwodzie kijowskim Natalia Bałasynowycz. Pod Wasylkowem znajduje się baza sił powietrznych Ukrainy.
Jak poinformowała mer, w sobotę ok. godz. 7 rano Rosjanie zrzucili na Wasylków osiem rakiet. Wskutek rakietowych ostrzałów lotnisko zostało zniszczone całkowicie: zniszczony został pas startowy, skład paliwa. Jedna z rakiet trafiła w skład amunicji; naboje wybuchają do tej pory.
Bałasynowycz zaapelowała do mieszkańców o to, by pozostawali w domach w związku z niebezpieczeństwem.
10:03 Ukraina. Władze: ostrzelano lotnisko pod Kropywnyckim
Rosjanie ostrzelali rakietami lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim w środkowej części Ukrainy – przekazał w sobotę szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Nie ma informacji o poszkodowanych.
„Rakietami znowu ostrzelali Kanatowe. Wróg uderzał tak, że trząsł się cały Kropywnycki i tereny wokół” – napisał w Telegramie Rajkowycz.
Poinformował, że mimo bombardowania i alarmów przeciwlotniczych region przyjmuje uchodźców. Od początku wojny przybyło już ich ponad 43 tys. Kanatowe to lotnisko należące do ukraińskich sił zbrojnych.
10:02 MSW: Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie przeprowadzić inwazji na Ukrainę
Rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie przeprowadzić naziemnej inwazji na Ukrainę – powiedział w sobotę doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrinform.
„Myślę, że Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie doszło do inwazji naziemnej z Białorusi” – podkreślił Denysenko.
„Najwyraźniej Łukaszenka bardzo boi się wszczynania takich działań wojennych. Rozumie, że gdyby to zrobił, to jego czas na stanowisku prezydenta byłby tym samym zakończony. Białoruś ma małą armię, liczącą tylko 40 tys. ludzi. Według różnych szacunków gotowych do walki jest 5-8 tys., maksymalnie – 10 tys. Wrzucenie tej armii tutaj teraz, w takich warunkach, oznacza kilka tysięcy trumien. Ludność Białorusi jest kategorycznie przeciwna takim awanturom” – ocenił przedstawiciel MSW, dodając, że po tymczasowym obniżeniu intensywności działań wojennych należy spodziewać się silniejszych ataków wojsk rosyjskich w Donbasie oraz w okolicach Kijowa i Charkowa.
W piątek, zarówno ukraińskie media, jak i instytucje rządowe ostrzegały, że właśnie tego dnia Białoruś może aktywnie włączyć się do wojny i dokonać inwazji na Ukrainę. Przewidywania się nie potwierdziły.
09:37 Ukraina. Sztab generalny: dotychczas straty Rosjan wyniosły ponad 12 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły ponad 12 tys. żołnierzy – poinformował w sobotę rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 12 marca to: ponad 12 tys. ludzi; 362 czołgi; 1205 bojowych pojazdów opancerzonych; 135 systemów artyleryjskie; 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe; 33 systemy obrony przeciwlotniczej; 58 samolotów; 83 śmigłowce; 585 pojazdów kołowych; 3 jednostki pływające; 60 cystern; 7 bezzałogowców.
Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych.
09:26 MSW: wybuch i pożar w Kijowie; został zestrzelony wrogi dron
W Kijowie na Podole doszło do eksplozji, wybuchł pożar w budynku mieszczącym Oszczadbank – napisał w sobotę w Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wstępnie ustalono, że został tam zestrzelony dron – dodał.
Jak przekazał Heraszczenko, w rosyjskim dronie był kilogram materiału wybuchowego. Doradca szefa MSW twierdzi, że był to dron-kamikadze modelu „Kub”, który nie wypełnił swojego zadania.
Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała z kolei, że „wskutek wrogiego ostrzału zapalił się dach budynku administracyjnego” na Podole. Pożar, spowodowany przez „nieokreślony obiekt”, został już ugaszony. Zapewniono, że nikt nie zginął ani nie został ranny.
09:18 W Melitopolu mieszkańcy żądają uwolnienia porwanego mera
Mieszkańcy okupowanego przez Rosjan Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy wyszli w sobotę na ulice miasta, by domagać się uwolnienia porwanego dzień wcześniej mera Iwana Fedorowa.
Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko pisze w komunikatorze Telegram, że w manifestacji przed zajętym przez Rosjan budynkiem administracji biorą udział ponad 2 tys. ludzi.
Na opublikowanym przez niego nagraniu zgromadzeni skandują m.in.: „Uwolnić mera!”.
Dzień wcześniej doradca szefa MSW Anton Heraszczenko poinformował, że Fedorow, który odmówił współpracy z Rosjanami, został porwany w miejskim centrum kryzysowym i nałożono mu na głowę plastikową torbę.
Okupowany przez Rosjan Melitopol to ok. 150-tysięczne miasto w obwodzie zaporoskim.
08:38 Ukraina. Wicepremier: w sobotę ma być otwartych kilkanaście korytarzy humanitarnych
W sobotę strona ukraińska ma otworzyć 14 korytarzy humanitarnych, za których pośrednictwem planuje się dostarczyć pomoc oraz ewakuować ludzi do bezpiecznych miejsc – poinformowała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK.
Korytarze mają zostać uruchomione na trasach: Zaporoże-Mariupol; Połohy-Zaporoże; Hostomel-Kijów; Kazarowicze-Kijów; Mikulicze-Kijów; andrijiwka-Żytomierz; Makarów-Żytomierz; Borodzianka-Żytomierz; Trościaniec-Połtawa; Sumy-Połtawa; Łebedyn-Połtawa; Konotop-Połtawa; Wełyka Pysariwka-Połtawa; Krasnopole-Połtawa.
08:29 Doradca szefa MSW: Kijów nie jest otoczony
Kijów nie jest otoczony, w mieście zapewnione są wszystkie niezbędne produkty, leki i paliwo – powiedział w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.
„Z Kijowa można wyjechać pociągiem i samochodem. Nie jesteśmy otoczeni, mamy dostęp do innych części kraju. Takie produkty jak leki, paliwo, wszystko, co niezbędne do życia w mieście, są dostarczane do stolicy” – powiedział Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.
Agencja dodaje, że w aplikacji Kijów Digital pojawiła się mapa działających w stolicy stacji benzynowych.
08:29 Ukraina. Policja: Rosjanie ostrzelali Wasylków, płonie skład amunicji
W okolice wojskowego lotniska w Wasylkowie pod Kijowem Rosjanie zrzucili w sobotę rano co najmniej sześć pocisków – podała policja obwodu kijowskiego. Płonie skład amunicji.
„Silny atak lotniczy na Wasylków. Dzisiaj, 12 marca, około 7 rano wróg zrzucił co najmniej sześć rakiet w okolice wojskowego lotniska. Uszkodzony został skład amunicji. Detonują pociski. Wybuchł pożar” – przekazała policja na Facebooku.
Policjanci ustalają, czy zostały uszkodzone pobliskie budynki. Nie ma informacji o poszkodowanych.
08:02 Władze: dwóch rannych w ostrzałach w Mikołajowie
Dwie osoby zostały ranne w rosyjskich ostrzałach w Mikołajowie na południu Ukrainy – poinformował w sobotę szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
„Okupanci ostrzeliwali w nocy chaotycznym ogniem szpitale, internat, trafili w rurę w kotłowni. (…) Wyjeżdżają, strzelają i uciekają, rozlokowują się we wsiach, w domach, w szkołach” – mówił Kim w nagraniu. „Będziemy teraz z nimi działać ostrzej” – zapowiedział.
W ostrzałach nikt nie zginął. Dwie osoby zostały ranne – napisał w Telegramie.
07:33 Wywiad wojskowy: Rosja szykuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu; możliwe dwa scenariusze
Rosja przygotowuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu – ostrzegł w sobotę szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego – GUR MO) Kyryło Budanow, na antenie telewizji Ukraina 24. Jednym z rozpatrywanych scenariuszy ma być podpalanie radioaktywnych lasów wokół elektrowni.
„Powstała w ten sposób chmura radioaktywna zostałaby uniesiona przez wiatr. Drugi wariant atomowego szantażu zakłada ostrzał artyleryjski magazynów promieniotwórczych odpadów. Efekt byłby taki sam, jak w poprzednim wypadku. W obu scenariuszach Rosja odpowiedzialnością za katastrofę zamierza obarczyć Ukrainę” – zrelacjonował Budanow, podkreślając, że Rosjanie, w toczącej się wojnie, nie po raz pierwszy stosują szantaż atomowy.
„Rozmyślne ostrzelanie bloków energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej to dość znana historia. Atak rakietowy na Instytut Fizyki i Technologii w Charkowie, na którego terytorium znajduje się eksperymentalny reaktor jądrowy. Wszystko to ma na celu zastraszenie. Teraz, gdy rosyjskie kierownictwo zrozumiało, że ich plany dotyczące bardzo szybkiej kampanii zawiodły, ponownie uciekają się do nuklearnego szantażu” – powiedział Budanow.
„Jeszcze raz ostrzegam, cokolwiek tam zrobią – będzie to czystej wody nuklearny terroryzm, który spowoduje (…) straszliwą katastrofę ekologiczną, która obejmie zarówno Europę, jak i Rosję. Ucierpią wszyscy, łącznie z Białorusią. Najbardziej Białoruś i Ukraina, a potem – w zależności od tego, w którą stronę w tym momencie będzie wiał wiatr” – zaznaczył szef wywiadu wojskowego.
07:22 Pod gruzami zbombardowanego budynku znaleziono pięć ciał
Pod gruzami zbombardowanego budynku w miejscowości Słobożanske w obwodzie charkowskim znaleziono ciała pięciu osób, w tym dwojga dzieci – podała w sobotę ukraińska państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Na budynek mieszkalny w miejscowości Słobożanske spadła bomba nocą z 9 na 10 marca.
Szef władz obwodu charkowskiego, cytowany przez BBC, poinformował, że 11 marca Rosjanie ostrzelali mieszkalne osiedla w Charkowie 89 razy.
07:03 Zbombardowano hotel w centrum Czernihowa
Rosjanie zbombardowali hotel w centrum Czernihowa na północy Ukrainy – podaje w sobotę Suspilne. Nie ma informacji o zabitych ani rannych.
Około północy rosyjskie lotnictwo zbombardowało hotel „Ukraina” w centrum Czernihowa. Na zdjęciach widać zniszczony budynek.
W piątek w rosyjskich ostrzałach miasta zniszczony został też stadion i biblioteka.
06:50 Sztab generalny: ukraińskie siły zbrojne powstrzymują ofensywę rosyjską na wszystkich kierunkach
Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ofensywną operację Rosji na wszystkich kierunkach – podał w sobotę rano sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanej w serwisie Facebook.
Według ukraińskiego dowództwa, nieprzyjaciel na kierunku poleskim (północnym), siewierskim (północno-wschodnim) i wzdłuż linii rzeki Boh ponosi duże straty w ludziach i sprzęcie, próbując utrzymać zdobyte wcześniej pozycje. Podobnie na kierunku Donieckim. Na pozostałych kierunkach tempo natarcia Rosjan miało ulec „wyraźnemu spowolnieniu”.
Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego, większość rosyjskich jednostek, która miała bezpośredni kontakt ogniowy z Ukraińcami, jest zdemoralizowana: zdarzają się przypadki poddawania się „poszczególnych grup” nieprzyjaciela.
„W ciągu ostatnich trzech dni małe grupy dezerterów wroga przesuwały się w kierunku granicy państwowej” – czytamy w komunikacie.
06:49 Ukraina. Informacje o wybuchach w wielu miastach
Z ukraińskich miast Dniepr, Mikołajów, Kropywnycki, Wasylków spływają informację o słyszanych eksplozjach – podała w sobotę rano ukraińska redakcja BBC.
Władze Dniepru przekazały, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż w mieście zadziałała ukraińska obrona przeciwlotnicza. Nie ma rannych ani zabitych.
W sobotę rano syreny przeciwlotnicze zawyły w wielu obwodach kraju.
06:44 Wywiad wojskowy: rosyjska ofensywa utknęła w martwym punkcie
Rosyjska ofensywa utknęła w martwym punkcie; nieprzyjaciel nie ma wystarczających zasobów i sił, aby ją kontynuować – ocenił szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego – GUR MO) Kyryło Budanow, cytowany w sobotę przez portal Ukrinform.
„Ofensywa utknęła w martwym punkcie. W rzeczywistości (Rosja) nie ma wystarczających zasobów i sił, aby ją kontynuować. Teraz obserwujemy ściąganie nowych jednostek z absolutnie całej Rosji. Trwa tak zwana cicha mobilizacja. Mobilizowana jest niestety cała ludność naszych czasowo okupowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego oraz anektowanej Republiki Krymu” – poinformował Budanow.
„Wiele jednostek na tym etapie zostało już zniszczonych lub utraciło zdolność bojową. Rezerwy są wykorzystywane do przywracania ich zdolności bojowej. Ponadto, w związku z przegrupowaniem, wojska są wzmacniane w obszarach ważnych dla Rosji” – dodał szef wywiadu wojskowego.
Oprócz tego, z danych, którymi dysponuje GUR wynika, że Moskwa przygotowuje wysłanie na Ukrainę najemników z Syrii, Libii, Naddniestrza, Abchazji, czy Osetii.
06:41 Ukraina. Władze: 70 proc. obwodu ługańskiego pod okupacją
Obecnie pod okupacją jest już 70 proc. terytorium obwodu ługańskiego w Donbasie na wschodzie Ukrainy – przekazał szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Wśród cywilów są dziesiątki zabitych i dziesiątki rannych – poinformował.
Hajdaj przekazał, że na nowych terytoriach okupowanych przez Rosję trwają represje, protesty są rozganiane wystrzałami. Rosjanie zaczynają włączać tam już rosyjską telewizję. Na kontrolowanym terenie Rosja już szerzy propagandę i fake newsy – alarmował.
Jak ocenił, sytuacja jest ciężka, a ostrzały trwają wszędzie: rejon Hirske, Popasna, Lisiczańsk, Siewierodonieck, Rubiżne, Kreminna. „Całe terytorium, które jest pod kontrolą Ukrainy, jest ostrzeliwane. Wśród cywilów są dziesiątki zabitych i dziesiątki rannych” – napisał.
Rosjanie ostrzeliwują całą infrastrukturę, szkoły, szpitale, przedszkola, wodociągi, gazociągi, sieci energetyczne – wymieniał.
Nie dają możliwości napraw, nie umożliwiają otwarcia korytarzy humanitarnych – dodał. Są problemy z humanitarnymi transportami.
Działa łączność mobilna, ale z dużymi problemami – przekazał Hajdaj. https://www.facebook.com/sergey.gaidai.loga/posts/135701165635942
Na części obwodu donieckiego separatyści proklamowali w 2014 samozwańczą tzw. Ługańską Republikę Ludową.
06:39 Gen. Diaz de Villegas: Rosja popełniła błędy, ale będzie kontynuować natarcie
Rosja w pierwszych dniach wojny popełniła błędy, ale szybko nie zaprzestanie inwazji na Ukrainę – powiedział Vicente Diaz de Villegas, generał dywizji hiszpańskiej piechoty w stanie spoczynku i uczestnik misji pokojowych m.in. na Bałkanach.
Wojskowy zaznaczył, że w sytuacji powolnego, choć sukcesywnego przesuwania się rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy nie należy się spodziewać, aby prezydent Rosji Władimir Putin miał wezwać swoich dowódców do wstrzymania ofensywy.
„Nie spodziewałbym się w obecnej sytuacji operacyjnej na Ukrainie, aby Rosja chciała zawieszenia ognia. Będzie ona dążyć raczej do osiągniecia swoich celów” – stwierdził generał Diaz de Villegas.
Wskazał, że jednym z popełnionych błędów przez rosyjskich dowódców było niedocenianie przez agresora defensywnego potencjału wojsk ukraińskich.
Zaznaczył, że opcja ataku na główne miasta ukraińskie również opóźniła ofensywę rosyjską, „wymuszając ogromny wysiłek militarny”.
06:18 Reuters: Syreny przeciwlotnicze słyszalne na większości terytorium Ukrainy
W sobotę wczesnym rankiem w większości ukraińskich miast rozległy się syreny przeciwlotnicze, wzywające ludzi do szukania schronienia, podały lokalne media cytowane przez agencje Reutera.
Syreny były słyszalne w stolicy kraju Kijowie, Lwowie, Odessie, Charkowie, Czerkasach, a także w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju.
Na zdjęciach satelitarnych dostarczonych przez amerykańską Maxar Technologies widoczne było, jak wojska rosyjskie przegrupowują się w piątek do ewentualnego ataku na Kijów, prowadząc ostrzał artyleryjski w miarę zbliżania się do stolicy.
06:11 Niemcy. FDP: Gazprom ma oddać magazyny gazu w Niemczech
Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom powinien zrezygnować z magazynów gazu w Niemczech – powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA Michael Kruse, rzecznik grupy parlamentarnej FDP ds. polityki energetycznej. „Nie może być tak, że Rosja jest największym dostawcą gazu i jednocześnie posiada duże magazyny w Niemczech, należy pilnie dokonać rozdziału” – oświadczył Kruse.
Polityk FDP z zadowoleniem przyjął fakt, że Komisja Europejska wyraźnie wskazała, iż magazyny gazu muszą być natychmiast chronione przed wpływami Rosji. Należy wykluczyć możliwość nadużywania przez Rosję jej przewagi rynkowej – dodał przedstawiciel FDP.
Gazprom poprzez swoją spółkę zarządza w Niemczech dwoma magazynami gazu, w tym największym w Niemczech w Rehden w Dolnej Saksonii.
Wolna Partia Demokratyczna (FDP) tworzy rząd federalny wraz z SPD i Partią Zielonych od grudnia 2021 roku. Lider FDP Christian Lindner jest ministrem finansów w rządzie Olafa Scholza.
05:29 Ukraina. Doniesienia o ostrzale z kilku miast
W nocy z piątku na sobotę w kilku ukraińskich miastach doszło do wznowienia działań zbrojnych i ostrzałów – podała niemiecka agencja informacyjna DPA. „Dranie, nie dają nam spać” – napisał gubernator południowoukraińskiego obwodu mikołajowskiego Witalij Kim na portalu Telegram.
Kilka godzin wcześniej przekazał on ukraińskiej stacji telewizyjnej, że w mieście Mikołajów zginęła co najmniej jedna osoba.
W mieście wybuchły też dwa pożary spowodowane ostrzałem rakietowym. Według lokalnego urzędnika uszkodzona została również klinika onkologiczna w mieście. W stolicy kraju, Kijowie, w nocy z piątku na sobotą ogłoszono co najmniej trzy alarmy lotnicze.
Jak podaje CNN, w sobotę rano w mieście słychać było z oddali „kilkuminutową” serię ostrzałów.
05:06 Rosyjska ofensywa pod Kijowem „częściowo” skuteczna
Wokół stolicy Ukrainy, Kijowa, trwa rosyjskie natarcie od północnej granicy miasta, od rejonu wsi Zazymia i od rejonu Wiszenki na południu. Ofensywa odniosła częściowe sukcesy – poinformował w sobotę w nocy ukraiński sztab generalny.
Próbując zablokować miasto Czernihów, położone około 140 km na północny wschód od Kijowa, wojska rosyjskie usiłowały zająć oddalone o kilkanaście kilometrów wsie Mychajło-Kozyubińske i Szestowica.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski powiedział w piątek, że w wyniku ostrzału Czernihowa uszkodzone zostały miejskie wodociągi. W rezultacie miasto, w którym żyje prawie 280 tys. ludzi, pozostaje bez wody.
W raporcie ukraińskiego sztabu podano również, że rosyjskie bombowce strategiczne zrzuciły bomby w miastach Łuck, Dnipro i Iwano-Frankowsk.
Łuck i Iwano-Frankowsk leżą na północ i na południe od Lwowa, niedaleko granicy z Polską.
04:58 Ukraina. Korytarze ewakuacyjne w rejonie Sum już w sobotę
W sobotę ma być kontynuowana ewakuacja ludności z zagrożonych miast na Ukrainie. Sześć korytarzy ewakuacyjnych zaplanowano w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju – podała niemiecka agencja informacyjna DPA, cytując wypowiedź gubernatora obwodu Dmytro Żywyckiego na Telegramie.
Setki tysięcy Ukraińców jest uwięzionych w miastach okrążonych lub zajętych przez wojska rosyjskie. Wielokrotnie próby ewakuacji ludności cywilnej były przerywane przez działania wojenne.
Kijów i Moskwa oskarżają się wzajemnie o łamanie zawieszenia broni, które jest niezbędne do utworzenia korytarzy ewakuacyjnych.
04:48 W Międzynarodowym Legionie powstaje kanadyjski batalion
Co najmniej 550 Kanadyjczyków przybyło już na Ukrainę, aby walczyć z wojskami rosyjskimi, a około tysiąca jest gotowych wesprzeć swoich rodaków – informuje w sobotę lwowski portal Zaxid.net.
Według lwowskiego portalu w działającym od początku wojny Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej służy według stanu na 7 marca około 20 000 zagranicznych żołnierzy.
550 Kanadyjczyków przybyło na Ukrainę, aby walczyć z Rosjanami, a około 1000 kolejnych zgłosiło się do armii ukraińskiej. Ze względu na tak dużą liczbę osób chcących wstąpić do Legionu na Ukrainie utworzono osobny batalion kanadyjski.
„Wolontariusze Legionów Międzynarodowych zwykle trzymają się razem w celach logistycznych, ponieważ łatwiej jest się komunikować, aby uniknąć barier językowych” – powiedział ukraińsko-kanadyjski działacz Borys Wrzesniewski, który pomaga w rekrutacji bojowników na Ukrainę. Dodał, że setki innych ochotników zgłosiło się na ochotnika do walki na Ukrainie. Oszacował, że co najmniej 1000 Kanadyjczyków zgłosiło chęć wstąpienia do armii ukraińskiej.
Kanadyjczycy mogą zapisać się do Legionu za pośrednictwem strony internetowej DefendUkraine.ca lub kontaktując się bezpośrednio z ambasadą lub konsulatem. Jednak według Wrześniewskiego wielu Kanadyjczyków po prostu „zbiera się i jedzie” na Ukrainę przez Polskę.
03:46 Zełenski: Ponad 7000 osób ewakuowanych w piątek z oblężonych ukraińskich miast
W sumie 7144 osoby zostały ewakuowane z czterech oblężonych ukraińskich miast i wsi w piątek, donosi Reuters powołując się na telewizyjne przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Zełenski zarzucił Rosji, że nie pozwala mieszkańcom opuścić oblężonego miasta Mariupol i dodał, że Ukraina spróbuje ponownie dostarczyć tam żywność i leki w sobotę.
„Rosyjskie wojska nie wpuściły naszej pomocy do miasta i nadal torturują naszych ludzi, naszych mieszkańców Mariupola. Jutro spróbujemy jeszcze raz. Jeszcze raz wyślemy żywność, wodę i lekarstwa dla naszego miasta” – zapewnił Zełenski.
Pomimo tego, że rosyjscy najeźdźcy zakłócili pracę większości korytarzy humanitarnych „udało się uratować 7144 osoby[ z Enerhodara, Buczy, Hostomela i wsi Kozarowyczi – Ukrinform] I to jest 7144 powodów, żeby jutro i pojutrze spróbować zorganizować ewakuację Ukraińców z oblężonych miast. My to zrobimy. Zrobimy wszystko, aby do ukraińskich miast dotarła pomoc humanitarna” – dodał prezydent Ukrainy.
02:57 Częściowo przywrócono zasilanie w Czarnobylu
Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że jej technicy wznowili dostawy energii elektrycznej na teren kontrolowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Czarnobylu, które zostały całkowicie przerwane na początku tygodnia – poinformował dyrektor generalny agencji Rafael Grossi.
Ukraiński urząd dozoru poinformował agencję atomową w Wiedniu, że prace rozpoczęte wieczorem 10 marca zdołały doprowadzić do naprawy jednej sekcji zasilania.
Prace naprawcze będą kontynuowane pomimo trudnej sytuacji panującej poza terenem elektrowni jądrowej – czytamy w komunikacie.
Od 9 marca awaryjne generatory diesla dostarczają energię elektryczną do Czarnobyla, a operatorzy ukraińscy poinformowali, że udało się dostarczyć paliwo do generatorów.
Zdaniem agencji odłączenie od sieci zasilania nie wpłynie w sposób krytyczny na podstawowe funkcje bezpieczeństwa w obiekcie, w którym znajdują się różne zakłady utylizacji odpadów promieniotwórczych, ponieważ ilość wody chłodzącej w obiekcie utylizacji wypalonego paliwa jądrowego jest wystarczająca do utrzymania usuwania ciepła również podczas zakłóceń w dostawie energii elektrycznej.
01:26 Zełenski apeluje do matek rosyjskich żołnierzy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w sobotę matki rosyjskich żołnierzy, by nie wysyłały swoich synów na wojnę i zaprosił na Ukrainę matki żołnierzy, którzy trafili do ukraińskiej niewoli.
– Chcę to jeszcze raz powiedzieć rosyjskim matkom. Szczególnie do matek poborowych. Nie wysyłajcie swoich dzieci na wojnę w obcym kraju – powiedział Zełenski w nowym wystąpieniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych.
– Ukraina nigdy nie chciała tej strasznej wojny, ale będzie się bronić tak bardzo, jak tylko będzie to konieczne – dodał ukraiński prezydent.
W środę Rosja po raz pierwszy przyznała się do obecności poborowych na Ukrainie i ogłosiła, że wielu z nich dostało się do niewoli, przy czym wcześniej Kreml utrzymywał, że walczą tam tylko zawodowi żołnierze.
W tym samym czasie na portalach społecznościowych zaczęły napływać sygnały od matek, które nie wiedziały, że ich synowie zostali wysłani na Ukrainę. Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało następnie numery telefonów i e-mail, za których pośrednictwem rodziny mogłyby uzyskać informacje o swoich synach schwytanych na Ukrainie.
Ukraina w zeszłym tygodniu zaprosiła matki rosyjskich żołnierzy pojmanych na swoim terytorium do przyjazdu i odebrania ich, przy czym Kijów twierdzi, że od czasu inwazji Moskwy na ten kraj do niewoli trafiły dziesiątki jeńców.
01:15 Maxar: Konwój rosyjskich pojazdów wojskowych coraz bliżej Kijowa
Zdjęcia satelitarne udostępnione w piątek przez amerykańską firmę Maxar Technologies, na które powołuje się Reuters, pokazują, że rosyjskie jednostki wojskowe kontynuują natarcie na ukraińską stolicę i ostrzeliwują artylerią dzielnice mieszkalne.
Na zdjęciach dostarczonych przez Maxar Technologies widoczne są domy mieszkalne i budynki ogarnięte płomieniami, a w mieście Moszun, na północny zachód od Kijowa, widać było rozległe zniszczenia i kratery po uderzeniach.
Na zdjęciach widać było również długie kolumny samochodów przewożących ludzi próbujących uciec z Kijowa, a na jeszcze innym – pożary na lotnisku Antonowa.
Maxar twierdzi, że na jednym ze zdjęć widać rosyjski batalion artyleryjski prowadzące aktywny ostrzał w kierunku południowo-wschodnim.
Informacje opublikowane przez Maxar Technologies, firmę, która od tygodni śledzi przemieszczanie się rosyjskich sił w pobliżu granic Ukrainy i w Ukrainie, nie mogły być niezależnie zweryfikowane przez Reutersa.
Siły rosyjskie bombardowały w piątek miasta w całym kraju i przegrupowywały się do ewentualnego ataku na Kijów, podczas gdy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj osiągnął w obecnym konflikcie „strategiczny punkt zwrotny”.
Satellite imagery from today, March 11, 2022, at 11:00 a.m. local time, shows the fires that continue to burn at Antonov International Airport. Using multispectral imagery you can clearly see where the fires are actively burning. #Ukraine pic.twitter.com/jrlnZ570eZ
— Maxar Technologies (@Maxar) March 11, 2022
01:03 Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja polega na pociskach niekierowanych
Rosyjskie lotnictwo na Ukrainie polega głównie na pociskach niekierowanych, których używanie znacząco zwiększa prawdopodobieństwo ofiar wśród ludności cywilnej – poinformowało w piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.
– W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie siły powietrzne i rakietowe przeprowadziły ataki na zachodnioukraińskie miasta Łuck i Iwano-Frankowsk. Zawzięty opór ze strony ukraińskich sił obrony przeciwlotniczej zmusza Rosję do polegania na broni „dystansowej”, aby przeprowadzać ataki przeciwko celom głęboko na terytorium Ukrainy.
Rosyjskie samoloty taktyczne wspierające rosyjskie siły lądowe polegają przede wszystkim na niekierowanych „głupich” pociskach. Broń taka jest stosunkowo nieprecyzyjna i wystrzeliwana na oślep, a jej używanie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ofiar wśród ludności cywilnej – napisano w aktualizacji.
PAP/am