Uchodźcy z Ukrainy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19 na tych samych warunkach, które obowiązują obywateli Polski. Chętni do przyjęcia preparatu muszą tylko potwierdzić tożsamość stosownym dokumentem.
Jaki dokument trzeba mieć przy sobie, żeby poddać się szczepieniu? – Może być to dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Na każdym etapie szczepień w miarę możliwości warto posługiwać się tym samym dokumentem. Jeśli chodzi o rejestrację, na początku należy zgłosić się do lekarza, który z kolei powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wprowadzi do systemu numer dokumentu, jakim posługuje się uchodźca. Jeśli dana osoba uzyskała numer PESEL, zostanie on wpisany – precyzuje Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego do spraw organizacji szpitali tymczasowych i Narodowego Programu Szczepień.
Gdy e-skierowanie zostanie już wystawione, należy zarejestrować się za pomocą infolinii 989 albo bezpośrednio w okolicznym punkcie szczepień.
BĘDĄ TEŻ MOBILNE SZCZEPIENIA
Wkrótce szczepienia mają być prowadzone również w punktach przyjmujących uchodźców. – Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nawiązał kontakt z podmiotami leczniczymi. To między innymi mobilne jednostki szczepień, które są w stanie zabezpieczyć szczepienia zainteresowanych uchodźców w punktach ich przebywania. Punkty przyjmujące uchodźców mogą zgłaszać zapotrzebowanie na mobilne szczepienia. Wskazujemy jednak, że każdy ma do dyspozycji 380 stacjonarnych punktów szczepień i 118 takich punktów w aptekach na terenie całego województwa pomorskiego – dodaje Kobzdej.
OGRANICZONY WPŁYW NA SYTUACJĘ PANDEMICZNĄ
Pełnomocnik wojewody pomorskiego do spraw organizacji szpitali tymczasowych i Narodowego Programu Szczepień ocenia wpływ migracji na ewentualny ponowny wzrost liczby przypadków jako „dosyć ograniczony”. – Pamiętajmy, że wśród uchodźców dominują kobiety i dzieci w relatywnie młodych grupach wiekowych. To wiąże się ze stosunkowo łagodnym przebiegiem COVID-19. Nadal nie widać też nowych, groźniejszych wariantów wirusa, które w dającej się przewidzieć przyszłości mogłyby spowodować lawinowy wzrost zakażeń i ciężkich przypadków – wyjaśnia.
W pełni zaszczepione na COVID-19 są w Polsce ponad 22 miliony osób. 11 milionów przyjęło dawkę przypominającą. W województwie pomorskim zaszczepiło się blisko półtora miliona chętnych.
Marta Włodarczyk/MarWer