Siły zbrojne Ukrainy wciąż odpierają ataki wojsk rosyjskich w różnych rejonach kraju, jednak sytuacja pozostaje napięta. W ciągu ostatniej doby Rosjanie brali na cel głównie magazyny z paliwem, jednak równolegle przeprowadzają także cyberataki zakłócające działanie internetu w Ukrainie. Na wtorek rano zaplanowano kolejną rundę rozmów między delegacjami Ukrainy oraz Rosji. Negocjacje mają odbyć się w Stambule.
19:46 Wicepremier Ukrainy: powstała oficjalna strona służąca do wsparcia ewakuacji ludności
– Powstała oficjalna strona internetowa służąca do wsparcia ewakuacji ludności cywilnej – poinformowała we wtorek 29 marca na Telegramie Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy.
Na stronie internetowej jest zamieszczony między innymi całodobowy numer infolinii, pod który można dzwonić, aby uzyskać pomoc, a także inne informacje dotyczące organizacji humanitarnych oraz numery telefonów do obwodowych ośrodków pomocy.
Stworzono także profil w serwisie Telegram, z którego można dowiedzieć się o ewakuacji ze stref walk, a także otrzymać pomoc humanitarną i medyczną. Iryna Wereszczuk zamieściła grafikę wyjaśniającą działanie bota w Telegramie służącego do pomocy zagrożonym cywilom.
16:48 Obrońca Wyspy Węży, autor słynnych, choć niecenzuralnych słów wrócił z rosyjskiej niewoli
Roman Hrybow, ukraiński wojskowy, obrońca Wyspy Węży, autor legendarnych słów „rosyjski okręcie wojskowy, p… się”, wrócił z rosyjskiej niewoli – poinformowały we wtorek 29 marca lokalne władze.
– Miałem cześć przywitania w ojczyźnie naszego, nie przesadzając, legendarnego wojskowego. Roman brał udział w obronie Wyspy Węży – napisał w serwisie Telegram Ihor Taburec, szef władz obwodu czerkaskiego.
Ihor Taburec dodał, że mieszkańcy regionu wraz z pobratymcami „pokazali całemu światu twardość i siłę ukraińskiego ducha, niezłomność”. Poinformował, że przyznał Romanowi Hrybowowi odznaczenie „Za zasługi dla obwodu czerkaskiego”.
24 lutego, w pierwszym dniu agresji Rosji na Ukrainę, rosyjska Flota Czarnomorska zaatakowała niewielką ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym, której broniło zaledwie kilkunastu strażników granicznych. Nagranie wymiany zdań pomiędzy atakującym okrętem a ukraińskimi żołnierzami opublikowano w internecie.
– Tu rosyjski okręt wojskowy, poddajcie się i złóżcie broń. W przeciwnym razie rozpoczniemy atak – słychać na nagraniu. Odpowiedź pograniczników była zwięzła: „Rosyjski okręcie wojskowy: p… się!”.
Początkowo władze Ukrainy poinformowały, że wszyscy obrońcy wyspy zginęli. Potem okazało się, że są w rosyjskiej niewoli.
12:36 Sztab generalny Ukrainy: każdy przypadek łamania praw rosyjskich jeńców będzie przedmiotem śledztwa
Analizujemy informacje dotyczące traktowania rosyjskich jeńców przez ukraińskich żołnierzy, podejmiemy adekwatne kroki prawne w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości – przekazał w poniedziałek zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Kyryłenko.
– Jeśli pojawią się takie sytuacje, zostaną wyciągnięte wszelkie konsekwencje wobec żołnierzy, którzy dopuścili się zabronionych czynów – zapowiedział Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.
24 marca strony Ukraina i Rosja przeprowadziły pierwszą wymianę jeńców. – Przekazano nam 10 naszych wojskowych w zamian za 10 wziętych do niewoli okupantów – poinformowała wówczas ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.
12:34 Rosjanie mają problem z uzupełnianiem stanu osobowego oddziałów
Wojsko rosyjskie ma poważny problem z rotacją i uzupełnianiem stanu osobowego swoich oddziałów – poinformował we wtorek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
– Pojawia się problem wzmocnienia i rotacji istniejących zgrupowań nieprzyjaciela. Tylko we Flocie Oceanu Spokojnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej komendy uzupełnień, ze względu na odmowy udziału w tzw. „operacji specjalnej”, nie są w stanie skompletować nawet jednej batalionowej grupy taktycznej – czytamy w komunikacie.
Oprócz tego, w ocenie ukraińskiego dowództwa Rosjanie dotychczas nie osiągnęli celu wojny.
– Odnotowuje się wycofanie niektórych jednostek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z terytorium obwodów kijowskiego i czernihowskiego. Jednocześnie istnieje duże ryzyko ataku rosyjskich okupantów na infrastrukturę wojskową i cywilną – podkreślił Sztab Generalny.
12:01 „De Telegraaf”: rosyjscy szpiedzy udający ukraińskich uchodźców stanowią niebezpieczeństwo
Szpiedzy z Rosji, którzy udają uchodźców z Ukrainy i przybywają do Niderlandów, stanowią realne niebezpieczeństwo dla kraju – alarmują eksperci ds. szpiegostwa cytowani przez dziennik „De Telegraaf”.
Holenderska gazeta informuje, że już obecnie pracodawcy niektórych instytucji np. lotniska Schiphol w Amsterdamie, ostrzegają personel mający dostęp do poufnych informacji, o zagrożeniach dla bezpieczeństwa związanych z przyjmowaniem uchodźców do swoich domów.
– Rosyjscy szpiedzy, którzy dołączają do uchodźców z Ukrainy, to prawdziwe zagrożenie dla Holandii, to wypróbowana w przeszłości metoda Moskwy – powiedział dziennikowi ekspert ds. szpiegostwa Ben de Jong.
Zdaniem „De Telegraaf” Krajowy Koordynator ds. Zwalczania Terroryzmu (NCTV) poważnie podchodzi do tego zagrożenia i uczula pracodawców wrażliwych instytucji rządowych na ten problem.
– Istnieje ryzyko, że szpieg będzie podsłuchiwał poufne rozmowy lub ukradnie przepustkę umożliwiającą dostęp np. do budynku ministerstwa – twierdzi anonimowy pracownik ministerstwa obrony Holandii, cytowany w gazecie.
11:53 Doradca Zełenskiego: w Stambule rozmawiamy z Rosjanami o międzynarodowych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy
Ukraińska i rosyjska delegacja rozmawiają w Stambule na temat międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i zawieszenia broni – poinformował we wtorek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
– Teraz trwają konsultacje w kilku ważnych kwestiach. Kluczową kwestią jest porozumienie w sprawie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. To dzięki niemu można zakończyć wojnę. Druga sprawa, nie mniej ważna, to zawieszenie broni w celu rozwiązania wszystkich problemów humanitarnych – powiedział Podolak, cytowany przez portal RBK.
– I chcę osobno podkreślić, że dzisiaj mamy jeszcze jeden problem: to eskalacja wojny, nienawiści, pogwałcenie obyczajów i zasad prowadzenia wojny nie tylko na polach bitew. Obie strony wzywają do zniszczenia się nawzajem, a to wszystko prowadzi do konfliktów. Pojawiło się nagranie wideo z naruszeniem konwencji genewskich w odniesieniu do jeńców wojennych – dodał członek ukraińskiej delegacji.
11:47 Trzy osoby zginęły w wyniku ostrzału administracji obwodowej w Mikołajowie
Co najmniej trzy osoby zginęły we wtorek na skutek rosyjskiego ostrzału administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy – podała na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Poinformowano o 22 rannych, spośród których 18 wydobyto spod gruzów budynku.
Wciąż trwają prace poszukiwawczo-ratunkowe na miejscu ataku – przekazano w komunikacje służby, opublikowanym o godz. 11 czasu polskiego.
We wtorek rano rosyjskie wojska ostrzelały gmach obwodowej administracji w Mikołajowie. Zniszczeniu uległa cała środkowa część obiektu, od parteru po ósme piętro.
– Uderzyli w budynek administracji obwodowej. Rozwalili połowę gmachu, trafili też w mój gabinet – relacjonował na Telegramie szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
11:21 Wojska rosyjskie ostrzeliwują obwody kijowski, charkowski i ługański; w obwodzie donieckim trwają walki
Obwód kijowski, charkowski, ługański i Czernihów są ostrzeliwane przez wojska rosyjskie; w obwodzie donieckim trwają walki – wynika z danych operacyjnych podanych przez władze obwodowe we wtorek, których zestawienie opracował portal Ukrainska Prawda.
W obwodzie kijowskim przez całą ostatnią noc trwały naloty. Walki toczą się w rejonie Buczy, Irpienia i Hostomla. Północna część Czernihowa została kilkakrotnie ostrzelana w ciągu ostatniej doby. Władze donoszą o poważnych zniszczeniach domów i infrastruktury. W mieście nie ma prądu, gazu, wody i ogrzewania.
W nocy Rosjanie kontynuowali ostrzał Charkowa, a w Iziumie trwają walki. W obwodzie rówieńskim po raz drugi w ciągu trzech dni został trafiony magazyn ropy naftowej. Trwa akcja gaszenia pożaru. W obwodzie ługańskim trwają walki w Rubiżnem i Popasnej, a Lisiczańsk został ostrzelany z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych „Grad”. W obwodzie donieckim wojska rosyjskie próbują przedrzeć się w rejonie Awdijiwki, Marjinki i Nowomychajływki. Ukraińcy utrzymują swoje pozycje. W nocy ostrzelany został Mikołajów i okoliczne miejscowości.
11:16 Siły powietrzne zestrzeliły dwa rosyjskie pociski lecące w kierunku Lwowa
Dwa pociski typu X wystrzelono w poniedziałek z terytorium Białorusi w kierunku Lwowa na zachodzie Ukrainy; w odległości ok. 30 km od miasta zostały one unieszkodliwione przez Siły Powietrzne Ukrainy – podało we wtorek na Facebooku Dowództwo Powietrzne „Zachód” Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował we wtorek o zniszczeniu od początku wojny 597 czołgów, 303 systemów artyleryjskich, 127 samolotów i 129 śmigłowców armii rosyjskiej.
10:59 Szef MSZ Ukrainy: podczas rozmów z Rosją niczego nie jeść i najlepiej nie dotykać
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ostrzegł członków delegacji na rozmowy z Rosją w Stambule, aby w czasie spotkania niczego nie jedli i unikali dotykania jakichkolwiek powierzchni – podała we wtorek BBC, wiążąc to z podejrzeniami dotyczącymi próby otrucia ukraińskich negocjatorów.
Członkowie delegacji „nie powinni niczego jeść oraz najlepiej unikać dotykania jakichkolwiek powierzchni” – powiedział Kułeba w wywiadzie dla telewizji Ukraina24.
Dziennik „Wall Street Journal” i portal śledczy Bellingcat informowały w poniedziałek, że u dwóch ukraińskich negocjatorów oraz u biorącego udział w rokowaniach rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza pojawiły się w marcu objawy próby otrucia.
Według Belligcat objawy wskazywały na użycie broni chemicznej. „WSJ” podał, że ofiary miały oskarżać o próbę otrucia przedstawicieli Kremla przeciwnych rozmowom ukraińsko-rosyjskim.
10:44 Mer Czernihowa: w mieście zginęło już 350-400 osób
W Czernihowie z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło już około 350 osób, ale nie są to ostateczne dane. Wydaje mi się, że liczba ofiar może sięgać nawet 400 – przekazał we wtorek mer Czernihowa Władysław Atroszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
– W dwóch miejskich szpitalach przebywa ponad 400 rannych osób. Każdego dnia ich liczba wzrasta o około 40 w wyniku kolejnych ostrzałów. Większość poszkodowanych to cywile” – dodał Atroszenko. – Znałem osobiście połowę spośród mieszkańców, którzy do tej pory zginęli. Bardzo mocno to przeżywam – przyznał mer Czernihowa.
25 marca gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus poinformował, że miasto zostało okrążone przez rosyjskie wojska. Dwa dni wcześniej pojawiły się doniesienia o zbombardowaniu przez Rosjan mostu na rzece Desna na trasie łączącej Czernihów z Kijowem. Atak prawdopodobnie miał na celu uniemożliwienie ewakuacji mieszkańców w kierunku ukraińskiej stolicy i dostarczania pomocy humanitarnej do Czernihowa.
Rosyjscy żołnierze mają sporządzać listy mieszkańców przeznaczonych do „ewakuacji” do Rosji. W ocenie rzeczniczki praw obywatelskich Ukrainy Ludmyły Denisowej, osoby znajdujące się na listach będą wywożone z Czernihowa do miasta Lgow w obwodzie kurskim. Znajdujący się na północy Ukrainy Czernihów liczył przed wojną ponad 285 tys. mieszkańców.
10:39 Z Krymu w stronę Mikołajowa lecą samoloty wroga
Z Krymu w stronę Mikołajowa na południu Ukrainy lecą rosyjskie samoloty – poinformował we wtorek na Telegramie gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, wzywając mieszkańców, by udali się do schronów.
– Wrogie samoloty wyleciały z Krymu w stronę Mikołajowa. Ich liczba nie jest znana. Będą pracować na bardzo niskiej wysokości. Wszyscy do schronów! – napisał Kim.
Wcześniej tego samego dnia wojska rosyjskie ostrzelały gmach obwodowej administracji. Kim początkowo błędnie poinformował, że był to budynek mieszkalny, następnie skorygował informację, dodając, że połowa budynku jest właściwie zniszczona, w tym jego gabinet.
10:28 Kułeba: wzywam świat do uznania za niezgodny z prawem symbol „Z”
Wzywam wszystkie kraje świata do uznania za niezgodny z prawem symbol „Z”, za pomocą którego wyrażane jest wsparcie dla rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie – napisał we wtorek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.
– „Z” oznacza rosyjskie zbrodnie wojenne, nasze zbombardowane miasta, tysiące zamordowanych Ukraińców. Publiczne popieranie tego barbarzyństwa musi być zakazane – dodał Kułeba.
Białe „Z” często malowane jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą – w mediach społecznościowych, a także oznaczając tak swą odzież, samochody lub budynki. Według ministerstwa obrony Rosji litera ta oznacza „za pobedu” – „dla zwycięstwa”.
W poniedziałek MSW w Berlinie poinformowało, że używanie tego symbolu w Niemczech będzie karane. Wcześniej decyzję taką podjęły władze dwóch niemieckich krajów związkowych: Bawarii i Dolnej Saksonii.
10:12 W Stambule trwa kolejna runda rozmów Ukrainy z Rosją
W Stambule rozpoczęła się we wtorek rano kolejna runda ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych. Delegacje zostały powitane przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. – Wzywam obie strony do jak najszybszego zawieszenia broni i zatrzymania tej tragedii – stwierdził Erdogan, cytowany przez agencję Reutera.
– Rozmowy dają nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu. Kontynuowanie działań zbrojnych nie przyniesie nikomu korzyści, dlatego ich zakończenie powinno być w interesie obu stron – ocenił Erdogan. Zadeklarował też gotowość Ankary do dalszego wspierania procesu negocjacyjnego.
– Nadszedł czas na to, by rozmowy zaczęły przynosić konkretne rezultaty. Pragnę podkreślić, że zarówno prezydent (Władimir) Putin, jak też (Wołodymyr) Zełenski są przyjaciółmi Turcji. Dlatego liczę na to, że dziś zostanie wykonany krok w kierunku bezpośrednich negocjacji prezydentów Rosji i Ukrainy. Jesteśmy gotowi, by zorganizować takie spotkanie – dodał turecki przywódca.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał na Twitterze, że runda w Stambule odbywa się w dwóch równoległych formatach – negocjacji „w cztery oczy” przewodniczących delegacji, Dawyda Arachamii i Władimira Miedinskiego, oraz rozmów pozostałych uczestników z Ukrainy i Rosji na temat „całego spektrum spornych zagadnień”.
Obie delegacje przyleciały do Stambułu w poniedziałek. Jak pisze Reuters, powołując się na źródła, w negocjacjach uczestniczy rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, znajdujący się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Spotkanie w Stambule miało rozpocząć się bez tradycyjnego uścisku dłoni uczestników rozmów – przekazała jedna z ukraińskich stacji telewizyjnych.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział wcześniej w wywiadzie dla Radia Swoboda, że delegacja ukraińska przed rozmowami z Rosją w Turcji nakreśliła sobie „program maksimum i minimum”. – Program minimum w negocjacjach w Turcji to rozwiązanie problemów humanitarnych, maksimum – to zawieszenie broni, osiągnięcie trwałych porozumień w sprawie zakończenia wojny – przekazał szef ukraińskiej dyplomacji.
Rozmowy Ukrainy z Rosją rozpoczęły się 28 lutego, w piątym dniu rosyjskiej inwazji. Dotychczas negocjacje były przeprowadzane na terytorium Białorusi w pobliżu granic z Polską i Ukrainą, a także w formacie online. W skład ukraińskiej delegacji wchodzą m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow i doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. Na czele delegacji z Rosji stoi doradca szefa państwa Władimir Miedinski.
09:06 Władze: wojska rosyjskie ostrzelały budynek mieszkalny w Mikołajowie
Wojska rosyjskie we wtorek rano ostrzelały Mikołajów, pociski trafiły w budynek mieszkalny; trwa akcja ratunkowa – poinformował w zamieszczonym na Telegramie komunikacie szef władz obwodu mikołajowskiego, na południu Ukrainy, Witalij Kim.
– Czekali, aż ludzie wyjdą do pracy i wtedy uderzyli – oświadczył Kim.
09:02 Armia rosyjska w ciągu miesiąca wojny zniszczyła ponad 60 świątyń
W ciągu miesiąca wojny siły rosyjskie zniszczyły ponad 60 świątyń na Ukrainie – poinformował we wtorek ukraiński sztab generalny.
„Od początku rosyjskiej wojny z Ukrainą ponad 60 miejsc kultu religijnego zostało poważnie uszkodzonych w co najmniej ośmiu obwodach Ukrainy: kijowskim, donieckim, żytomierskim, zaporoskim, ługańskim, sumskim, charkowskim i czernihowskim. Większość z nich to cerkwie. Zniszczenia dotknęły także meczety, synagogi, świątynie protestanckie, religijne instytucje edukacyjne i ważne budynki administracyjne organizacji religijnych” – czytamy w komunikacie.
09:01 Turcja. Prezydent: negocjacje ukraińsko-rosyjskie dają nadzieję na pokojowe rozwiązanie
Rozmowy Ukrainy z Rosją przynoszą nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu. Kontynuowanie działań zbrojnych nie przyniesie nikomu korzyści, dlatego ich zakończenie powinno być w interesie obu stron – stwierdził prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przed wtorkowymi rozmowami w Stambule.
„Mam nadzieję, że dzisiejsze negocjacje będą owocne dla Ukrainy i Rosji. Wzywam do jak najszybszego zawieszenia broni i zatrzymania tej tragedii” – dodał turecki przywódca, cytowany przez agencję Reutera.
„Nadszedł czas na to, by negocjacje zaczęły przynosić konkretne rezultaty. Pragnę podkreślić, że zarówno prezydent (Władimir) Putin, jak też (Wołodymyr) Zełenski są przyjaciółmi Turcji. Dlatego liczę na to, że wtorkowe rozmowy będą krokiem w kierunku bezpośrednich rozmów prezydentów Rosji i Ukrainy. Jesteśmy gotowi, by zorganizować takie spotkanie” – zadeklarował Erdogan.
08:43 Sztab Generalny: Rosja straciła już około 17,2 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 17,2 tys. żołnierzy, a także 597 czołgów, 303 systemy artyleryjskie, 127 samolotów i 129 śmigłowców – poinformował we wtorek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Od 24 lutego do 29 marca Rosja straciła również 1710 pojazdów opancerzonych, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1178 samochodów, siedem okrętów i innych jednostek morskich, 73 cysterny z paliwem, 71 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu – podał sztab w bilansie opublikowanym na Facebooku.
08:32 Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu: odrzuciliśmy Rosjan w stronę Chersonia
Siły ukraińskie zatrzymały, a następnie odrzuciły wojska rosyjskie na odległość 40-60 km od miasta Krzywy Róg; linia frontu nie przebiega już w obwodzie dniepropietrowskim, lecz w chersońskim – przekazał w poniedziałek wieczorem na Facebooku szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł.
„Wróg nie tylko został zatrzymany na wszystkich kierunkach operacyjnych, ale wręcz odrzucony z dala od granic miasta (Krzywego Rogu – PAP). W poniedziałek odbito z rąk rosyjskich żołnierzy kilka miejscowości w obwodzie chersońskim, co skutkowało przesunięciem linii frontu jeszcze dalej na południe” – przekazał Wiłkuł.
„Ukraińskie siły zbrojne przejęły rosyjski sprzęt wojskowy, który zostanie wykorzystany do obrony Krzywego Rogu” – dodał szef miejskiej administracji.
Najbliżej 700-tysięcznego miasta w obwodzie dniepropietrowskim rosyjska armia znalazła się 18 marca, gdy zajęła Małą Szestyrnię, 35 km na południe od Krzywego Rogu.
08:23 Prokurator generalny: w wyniku rosyjskiej agresji zginęło dotychczas 144 dzieci
Co najmniej 144 dzieci zginęło, a ponad 220 zostało rannych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podało we wtorek biuro ukraińskiego prokuratora generalnego w komunikatorze Telegram.
„W wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej (na Ukrainę) do rana 29 marca zginęło 144 dzieci, ponad 220 zostało rannych” – czytamy w komunikacie.
Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie kijowskim – 68, donieckim – 54, charkowskim – 49, czernihowskim – 38, mikołajowskim – 30, ługańskim – 28, chersońskim – 25, zaporoskim – 22, żytomierskim – 15, sumskim – 15.
Statystyki nie uwzględniają ofiar z Mariupola, których w tym momencie nie da się oszacować.
08:05 Szef MSZ: mamy własną odpowiedź na plany Putina
To, co prezydent Władimir Putin myśli na temat Ukrainy, nie ma większego znaczenia – stwierdził we wtorek na antenie ukraińskiej telewizji szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. On ma swoje plany, a my swoje. Nasz plan to zwycięstwo i wyzwolenie terenów okupowanych przez Rosjan – dodał ukraiński minister.
Kułeba zareagował w ten sposób na doniesienia brytyjskiej gazety „The Times”, według których oligarcha Roman Abramowicz miał osobiście przekazać Putinowi stanowisko Kijowa w rozmowach pokojowych z Moskwą. „Ja ich zniszczę” – jakoby powiedział Putin w odpowiedzi na postulaty nakreślone przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
„Przypominam, że on (Putin – PAP) zamierzał już zająć Kijów i inne ważne miasta Ukrainy w ciągu zaledwie kilku dni. Wydaje mi się, że wówczas też myślał, że nas szybko zniszczy. Nic takiego jednak nie nastąpiło” – powiedział Kułeba, cytowany przez agencję UNIAN.
Kolejna runda ukraińsko-rosyjskich negocjacji ma rozpocząć się we wtorek rano w Stambule.
07:50 Reuters: rosyjscy żołnierze w pobliżu Czarnobyla mogli ucierpieć w wyniku napromieniowania
Rosyjscy żołnierze, którzy zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, przemieszczali się bez żadnych środków ochronnych przez najbardziej skażony obszar, zwany Czerwonym Lasem. Wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej – podała w poniedziałek wieczorem agencja Reutera.
Reuters dotarł do dwóch pracowników elektrowni w Czarnobylu, którzy mieli znajdować się na terenie obiektu w dniu zajęcia go przez rosyjskie wojska (24 lutego). W ocenie rozmówców agencji żołnierze, przemieszczając się przez Czerwony Las ciężkimi pojazdami wojskowymi, doprowadzili do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu. 25 marca zostało to odnotowane przez Państwową Inspekcję Energetyki Atomowej Ukrainy.
Wjechanie do Czerwonego Lasu było „samobójstwem” dla rosyjskich żołnierzy, ponieważ skutkowało przedostaniem się do ich organizmów radioaktywnych substancji – powiedział pracownik elektrowni, cytowany przez Reutersa. Agencja nie zdołała niezależnie ustalić, jaki poziom promieniowania odnotowano u osób znajdujących się wówczas w bezpośrednim sąsiedztwie Czerwonego Lasu.
Czerwony Las znajduje się około 2 km na południe od wysiedlonego miasta Prypeć, w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na północy Ukrainy. Nazwa lasu pochodzi od czerwonawego koloru drzew, które obumarły z powodu wchłonięcia dużej dawki promieniowania po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. Okolice Czerwonego Lasu są uznawane za jeden najbardziej skażonych obszarów na świecie.
07:27 Media: rosyjsko-ukraińskie rozmowy w Stambule mają rozpocząć się o godz. 9:00
Negocjacje przedstawicieli Rosji i Ukrainy, które są zaplanowane na wtorek w Stambule, mają rozpocząć się o godzinie 9:00 w pałacu Dolmabahce – podał portal informacyjny Ukrainska Prawda. Obie delegacje przyleciały do Stambułu w poniedziałek.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla Radia Swoboda powiedział wcześniej, że delegacja ukraińska przed rozmowami z Rosją w Turcji nakreśliła sobie „program maksimum i minimum”. – Program minimum w negocjacjach w Turcji to rozwiązanie problemów humanitarnych, maksimum to zawieszenie broni, osiągnięcie trwałych porozumień w sprawie zakończenia wojny – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.
Według niego „do tej pory nie osiągnięto żadnych porozumień w żadnym z fundamentalnych punktów negocjacji, ale następuje wymiana poglądów, propozycji i pomysłów”.
07:25 Ponad 200 tys. ludzi używa programu do zgłaszania ruchów wrogich wojsk
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 200 tys. mieszkańców tego kraju skorzystało z rządowego programu eWoroh (eWróg), za pośrednictwem którego można zgłaszać ruchy wojsk nieprzyjaciela – podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na policję.
– Od początku ofensywy ponad 200 tys. Ukraińców użyło chatbota eWoroh, by zgłosić położenie rosyjskich żołnierzy i sprzętu. Te zgłoszenia w czasie rzeczywistym pomogły ukraińskim obrońcom unicestwić dużą liczbę okupantów – napisano w komunikacie przytaczanym przez Ukrinform
06:39 Sztab generalny: wojska rosyjskie skupiają się na ostrzale magazynów z paliwem
W ostatniej dobie walk na Ukrainie Rosjanie brali na cel przede wszystkim magazyny z paliwem – poinformował we wtorek rano sztab generalny ukraińskiego wojska.
– Rosyjski wróg kontynuuje podstępne ataki rakietowe i bombardowania, próbując całkowicie zniszczyć infrastrukturę osiedli mieszkaniowych ukraińskich miast. Koncentruje się na magazynach paliw, aby skomplikować logistykę i stworzyć warunki do zaistnienia kryzysu humanitarnego – oceniło ukraińskie dowództwo w komunikacie zamieszczonym na Facebooku
– Wbrew wymogom międzynarodowego prawa humanitarnego, w niektórych tymczasowo okupowanych miejscowościach obwodu kijowskiego, zaporoskiego, czernihowskiego, chersońskiego i charkowskiego rosyjscy okupanci nadal terroryzują miejscową ludność. Ostrzeliwują budynki mieszkalne, rabują i porywają cywilów na zakładników – dodał sztab.
02:43 Siły Powietrzne zniszczyły osiem samolotów wroga i trzy śmigłowce
Siły Powietrzne Ukrainy uderzyły w 17 wrogich celów powietrznych w ciągu ostatnich 24 godzin, zestrzeliwując osiem samolotów i trzy śmigłowce – poinformowało we wtorek dowództwo sił zbrojnych Ukrainy.
– 28 marca Siły Powietrzne uderzyły w 17 celów powietrznych: osiem samolotów, trzy helikoptery, cztery bezzałogowe statki powietrzne i dwa pociski manewrujące – czytamy w oświadczeniu.
Samolot Sił Powietrznych kontynuowały ostrzał rakietowy i bombowy pojazdów opancerzonych i oddziałów wojskowych rosyjskich okupantów na różnych kierunkach – informuje dowództwo. Jak donosi Ukrinform, 28 marca obrońcy Ukrainy zniszczyli na kierunkach donieckim i ługańskim 12 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty i 3 jednostki pojazdów mechanicznych. Na terenie grupy operacyjno-taktycznej „Wschód” rosyjscy najeźdźcy stracili do 70 żołnierzy, siedem czołgów, cztery bojowe wozy piechoty i dwa drony.
02:27 Kuleba o negocjacjach z Rosją w Stambule
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba we wtorek w wywiadzie dla Radia Swoboda, powiedział że delegacja ukraińska przed rozmowami z Rosją w Turcji nakreśliła sobie „maksymalny i minimalny program”.
– Minimalny program w negocjacjach w Turcji to rozwiązanie problemów humanitarnych, maksymalny to zawieszenie broni, osiągnięcie trwałych porozumień w sprawie zakończenia wojny – powiedział Kuleba. Według niego „do tej pory nie osiągnięto żadnych porozumień w żadnym z fundamentalnych punktów negocjacji, ale następuje wymiana poglądów, propozycji i pomysłów”.
– Na różnych szczeblach i w różnych formatach trwają kontakty między partnerami Ukrainy a stroną rosyjską, które mają na celu zachęcenie Rosji do zajęcia bardziej konstruktywnego stanowiska – powiedział Kuleba. Nie będą poruszane kwestie „referendów” – dodał minister. Kolejna runda rozmów delegacji ukraińskiej i rosyjskiej w sprawie wojny rozpoczętej przez Kreml zaplanowana jest na wtorek rano w Stambule.
01:43 Zełenski: Sytuacja napięta mimo ukraińskich sukcesów
Mimo pewnych sukcesów militarnych, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił sytuację w swoim kraju jako napiętą – podała niemiecka agencja informacyjna DPA, cytując wypowiedź ukraińskiego polityka, zamieszczoną we wtorek w nocy na portalu internetowym Telegram. Ukraińscy obrońcy, jak powiedział Zełenski, wyparli rosyjskich najeźdźców z miasta Irpin koło Kijowa, ale walki trwają zarówno tam, jak i w innych częściach kraju.
Armia rosyjska utrzymuje pod swoją kontrolą północną część obwodu kijowskiego, gdzie ma odpowiednie środki i siły – powiedział Zełenski. Wojsko rosyjskie stara się odbudować rozbite jednostki. Również w Czernihowie, Sumach, Charkowie, Donbasie i na południu Ukrainy sytuacja pozostaje „bardzo trudna” – dodał ukraiński prezydent. Zełenski ponownie wezwał do wprowadzenia ostrzejszych sankcji wobec Rosji.
W odniesieniu, do dyskutowanego w Europie embarga na dostawy ropy naftowej, powiedział, że obecnie wiele wskazuje na to, że takie zaostrzenie sankcji wobec Rosji miałoby miejsce tylko wtedy, gdyby Moskwa użyła broni chemicznej. W Kijowie w tym tygodniu, jak powiedział, przy urzędzie prezydenckim ma rozpocząć prace grupa ukraińskich i międzynarodowych ekspertów na bieżąco monitorująca sankcje przeciwko Rosji i ich skutki.
01:15 Sztab generalny: Armia stawia opór rosyjskim najeźdźcom
Siły zbrojne Ukrainy odpierają ataki wojsk rosyjskich w różnych rejonach kraju – poinformował w mediach społecznościowych w nocy z poniedziałku na wtorek ukraiński Sztab Generalny – podała niemiecka agencja informacyjna DPA. Obecnie trwa odpieranie rosyjskiego natarcia na miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju, a także na miasteczko Barwinkowe w obwodzie charkowskim – głosi raport sytuacyjny.
W obwodzie ługańskim na wschodzie kraju trwają działania mające na celu powstrzymanie rosyjskich ataków w okolicach miast Rubiżne (60 tys. mieszkańców) i Lisiczańsk(100 tys. mieszkańców) i Popasna z 20 tys. mieszkańców. Celem jest uniemożliwienie wojskom rosyjskim ominięcia oddziałów ukraińskich. Równocześnie strona ukraińska prowadzi szeroko zakrojoną obronę oblężonego miasta portowego Mariupol. Również w obwodzie czernihowski na północy kraju trwa obrona przed rosyjskim natarciem.
Wokół Kijowa siły odpowiedzialne za obronę stolicy kontrolowały sytuację w miejscowościach Motyszyn, Lisne, Kapitaniwka i Dmytriwka w zachodniej części Kijowa. Oddziały rosyjskie są osłabione, zdezorientowane, a duża ich część została odcięta od logistyki i głównych sił. Z tego powodu Moskwa próbuje zrekompensować spadek siły bojowej atakami artyleryjskimi i rakietowymi. Informacje te nie mogły być, zdaniem DPA, niezależnie zweryfikowane.
00:06 Cyberatak zakłócił działanie internetu w Ukrainie
Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek świadczenie usług internetowych na skutek „potężnego” cyberataku – poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy cytowani przez agencje Reutera.
– Dzisiaj wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrtelecomu – powiedział Jurij Szczijoł, przewodniczący Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Incydent ten jest kolejnym atakiem hakerskim na ukraińskie serwisy internetowe od czasu inwazji rosyjskich sił wojskowych pod koniec lutego.
Firma NetBlocks, która monitoruje przypadki zakłóceń w świadczeniu usług internetowych, poinformowała na Twitterze, że zaobserwowała w poniedziałek „załamanie łączności” z „trwającymi i nasilającymi się zakłóceniami na skalę krajową”. – Obecnie atak został odparty, świadczenie usług jest stopniowo wznawiane – oświadczył rzecznik Ukrtelecomu Michaił Szuranow. Podobny incydent miał miejsce na początku tego miesiąca w mniejszej ukraińskiej firmie telekomunikacyjnej Triolan, o czym informował wcześniej Forbes. W firmie tej doszło do włamania, w wyniku którego zresetowano niektóre systemy wewnętrzne, co spowodowało utratę dostępu przez niektórych lokalnych abonentów
PAP/ua/mk/am