Ukraina nadal bohatersko broni się przed rosyjską agresją. Walki trwają w wielu miejscach kraju, a na terenach tymczasowo okupowanych przez Rosjan aktywnie rozwija się ruch oporu przeciwko najeźdźcom.
18:19 Dziesięciu zabitych w rosyjskim ostrzale koksowni w Awdijiwce
– Co najmniej dziesięć osób zginęło, a 15 odniosło obrażenia na skutek ostrzału przez siły rosyjskie koksowni w Awdijiwce w obwodzie donieckim. To są dane bieżące. Informacja będzie aktualizowana i liczba ofiar może prawdopodobnie wzrosnąć – poinformował we wtorek, 3 maja Pawło Kyryłenko, szef władz obwodowych, na Telegramie.
Pawło Kyryłenko podkreślił, że Rosjanie dobrze wiedzieli, gdzie celują – „robotnicy właśnie skończyli zmianę i czekali na przystanku na autobus, który miał ich rozwozić z zakładu do domu”.
15:32 Część ewakuowanych z Mariupola dotarła do Zaporoża
Część osób ewakuowanych z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola dotarła we wtorek, 3 maja do Zaporoża – poinformowały ukraińskie władze. Do tego miasta przybyła kolumna transportu prywatnego, na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dojechały także trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych.
Kolumna z mieszkańcami Mariupola i zagrożonych miejscowości obwodu zaporoskiego, którzy ewakuowali się samochodami prywatnymi, jest już w Zaporożu – powiedział portalowi Suspilne Ołeksij Sawicki, przedstawiciel rady miejskiej Zaporoża.
Tymczasem Wadym Bojczenko, mer Mariupola, oznajmił w telewizji, że na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dotarły na razie tylko trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych z Mariupola, zaś los osób, które były w pozostałych autobusach, jest nieznany.
– Gdzieś podziało się 11 autobusów, które miały jechać w kierunku Zaporoża na kontrolowane (przez siły ukraińskie) tereny naszego państwa, ale zaginęły. (Ewakuowani) przepadają w ośrodkach filtracyjnych. Niestety oni (żołnierze rosyjscy) zabierają i wykradają naszych obywateli – powiedział.
Mer dodał, że Rosjanie stworzyli w Mariupolu i w okolicach miasta cztery ośrodki, gdzie „filtrują” Ukraińców wyjeżdżających na tereny kontrolowane przez Kijów.
– Mieszkańcy czekają miesiąc, a nawet dłużej na tę filtrację. Jeśli jesteś w jakiś sposób związany z organami państwa albo miasta, dostajesz dwa miesiące albo dwa tygodnie więzienia, nie wiem, jak oni to określają. Ci, którzy przeszli przez te więzienia i tortury, składają zeznania – oznajmił.
Wadym Bojczenko powiedział też, że oczekiwano przybycia również dwóch tysięcy mieszkańców Mariupola z okupowanego Berdiańska, dokąd dostali się samodzielnie; jednak ci od dwóch tygodni czekają na ewakuację, bo okupanci ją utrudniają.
– Teraz kolumna zmierza w kierunku Zaporoża. Ewakuacja wciąż trwa. Oczekujemy, że jednak się odbędzie – oświadczył.
Według mera w Mariupolu pozostało ponad 100 tysięcy mieszkańców, z czego co najmniej 200 cywilów w broniącym się kombinacie metalurgicznym Azowstal.
Wcześniej we wtorek, 3 maja BBC podało, że kolumna z ewakuowanymi z oblężonego przez Rosjan Mariupola, w tym z około 100 kobietami i dziećmi zabranymi z zakładów Azowstal, powoli zmierza w stronę kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża i może dotrzeć tam w ciągu kilku godzin.
Żeby dotrzeć do centrum ewakuacyjnego w Zaporożu, autobusy muszą przejechać setki kilometrów przez terytorium opanowane przez wspieranych przez Rosję separatystów – twierdzi BBC.
14:16 Pułk Azow: siły rosyjskie przystąpiły do szturmu na Azowstal
Siły rosyjskie przystąpiły we wtorek do szturmu na kombinat Azowstal, który jest ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara.
– Przez całą noc nas bombardowali bombami lotniczymi, zginęły dwie cywilne kobiety, a teraz trwa szturm na Azowstal – oznajmił Pałamar.
Jak powiedział, wojsko rosyjskie usiłuje się wedrzeć na teren kombinatu. – Wiemy, że prezydent jest informowany o sytuacji w Mariupolu i trzyma rękę na pulsie. Dlatego oczekujemy od niego zdecydowanych działań, bo sytuacja jest bardzo trudna – dodał.
13:58 Władze: liczba cywilnych ofiar ostrzałów w obwodzie donieckim wzrosła do dziewięciu
Co najmniej dziewięcioro cywilów zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału miast Wuhłedar, Łyman i Awdijiwka w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – przekazała stacja Sky News, cytując szefa władz obwodowych Pawła Kyryłenkę.
Wcześniej władze ukraińskie informowały o trzech ofiarach śmiertelnych porannego ostrzału miasta Wuhłedar.
Potwierdzono dodatkowo śmierć trzech osób w wyniku ostrzału i bombardowania z powietrza miejscowości Awdijiwka. Kolejne trzy osoby zostały zabite w ostrzale Łymanu – napisał Kyryłenko, dołączając zdjęcia przedstawiające skutki ataków.
Pod ciągłym ostrzałem znajdują się również inne obszary obwodu donieckiego, a lokalne władze starają się ewakuować cywilów z miejscowości na linii frontu – podał Sky News.
13:23 Dwie osoby zginęły, budynek szkoły uszkodzony w rosyjskim ostrzale w obwodzie zaporoskim
Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu ostrzeliwuje zabudowania cywilne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; we wtorek w ostrzale wsi Zaliznyczne zginęły dwie osoby, uszkodzonych zostało 13 domów i szkoła – podała agencja Ukrinform, cytując władze obwodowe.
Według władz dwie osoby zostały śmiertelnie ranione odłamkami. W budynku szkoły uszkodzone są m.in. dach i okna – przekazał Ukrinform.
12:40 BBC: kolumna z ewakuowanymi z Azowstalu jedzie w stronę Zaporoża
Kolumna z ewakuowanymi z oblężonego przez Rosjan Mariupola, w tym z około 100 kobietami i dziećmi zabranymi z zakładów Azowstal, powoli zmierza w stronę kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża i może dotrzeć tam w ciągu kilku godzin – podała we wtorek stacja BBC.
By dotrzeć do centrum ewakuacyjnego w Zaporożu autobusy muszą przejechać setki kilometrów przez terytorium opanowane przez wspieranych przez Rosję separatystów. Nie ma pełnej informacji o postępach konwoju i nie wiadomo, czy wjechał on już na obszar kontrolowany przez siły ukraińskie – przyznaje BBC.
Autobusami jadą cywile ewakuowani z Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, między innymi około 100-osobowa grupa kobiet i dzieci, które spędziły ponad dwa miesiące w labiryncie tuneli pod zakładami metalurgicznymi Azowstal.
Tunele zbudowano w taki sposób, aby mogły wytrzymać eksplozję nuklearną. Gdy wybuchła wojna, wielu cywilów schroniło się tam przed rosyjskimi bombardowaniami. Zakłady są też ostatnim bastionem ukraińskiej obrony, podczas gdy pozostała część miasta po tygodniach ostrzałów i oblężenia wpadła w ręce Rosjan – wyjaśnia BBC.
ONZ i Czerwony Krzyż rozpoczęły 29 kwietnia, w porozumieniu ze stroną ukraińską i rosyjską, operację ewakuacji kobiet, dzieci i starców z Azowstalu. Trwają negocjacje na temat zabrania stamtąd jeszcze około 200 cywilów, którzy wciąż się tam znajdują. Inni mieszkańcy Mariupola również mogli dołączać do konwoju, jeśli udało im się dotrzeć na miejsce zbiórki.
Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował we wtorek, że w mieście wciąż jest około 100 tys. cywilów. Dodał, że około 2 tys. ludzi, którzy uciekli wcześniej z Mariupola, utknęło pod okupowanym przez Rosjan Berdiańskiem, ponieważ ich wywiezienie na tereny kontrolowane przez Ukraińców uniemożliwiły rosyjskie wojska – przekazała agencja UNIAN.
11:49 Szef władz obwodu ługańskiego: Rosjanie zbombardowali elewator zbożowy, chcą wywołać klęskę głodu
Rosyjskie wojsko zbombardowało nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; mogło w nim być nawet 30 tys. ton ziarna – ogłosił we wtorek szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Jego zdaniem Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu.
– Okupanci zbombardowali elewator zbożowy z samolotu. Zdjęcia satelitarne z Planet Lab pokazują, że potężne rosyjskie bomby zostały zrzucone na teren Golden AGRO sp. z o.o. w Rubiżnem. Elewator, oddany do użytku w 2020 roku, został kompletnie zniszczony – napisał Hajdaj na Telegramie.
– Rosyjscy faszyści chcą wywołać Hołodomor. W okupowanych miastach odnotowano przypadki wywożenia naszego zboża do Rosji. Wcześniej zniszczyli też wszystkie magazyny żywności w Siewierdoniecku – napisał szef władz obwodu ługańskiego. Jego oświadczenie przytacza agencja Ukrinform.
Ukraińskie MSZ oceniło niedawno, że w czasie inwazji Rosja, kradnąc zboże, kontynuuje dzieło stalinowców i nazistów, w tym zbrodniczą politykę komunistycznego rządu ZSRR, który w latach 1932-1933 wywołał sztucznie masową klęskę głodu, znaną jako Hołodomor, w wyniku której zmarły miliony Ukraińców.
10:49 Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła już ponad 24 tys. żołnierzy i 2,5 tys. pojazdów opancerzonych
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 24,2 tys. żołnierzy i 2567 pojazdów opancerzonych, a także 1062 czołgi, 194 samoloty i 155 śmigłowców – ogłosił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 400 żołnierzy, 48 pojazdów opancerzonych, 14 czołgów, 16 systemów artyleryjskich, 10 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 19 pojazdów samochodowych i cystern, dwie jednostki pływające i 20 dronów – zaznaczono w zestawieniu.
Od 24 lutego do 3 maja siły rosyjskie straciły łącznie 475 systemów artyleryjskich, 162 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 80 systemów przeciwlotniczych, 1843 pojazdy i cysterny, 10 jednostek pływających, 291 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i 84 rakiety manewrujące – napisano.
10:14 Mer Mariupola: w zakładach Azowstal wciąż jest ponad 200 cywilów
W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest około 100 tysięcy cywilów, a ponad 200 wciąż przebywa w zakładach metalurgicznych Azowstal wraz z ukraińskimi żołnierzami – poinformował we wtorek mer miasta Wadym Bojczenko.
Według stacji Sky News ONZ i Czerwony Krzyż starają się ułatwić ewakuację z rozległego terenu Azowstalu i jest nadzieja, że konwój ewakuacyjny wyruszy we wtorek przed południem.
W poniedziałek późnym wieczorem władze ukraińskie informowały, że około 100 osób, których udało się w ostatnich dniach ewakuować z Azowstalu, nie zdołało na razie dotrzeć do kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża, gdzie ich oczekiwano.
Bojczenko wyraził nadzieję, że konwój dojedzie tam we wtorek. – Kolumna porusza się w kierunku Zaporoża. Ewakuacja trwa – powiedział, cytowany przez Sky News.
Według niego jeszcze ok. 2 tysięcy ludzi, którzy wcześniej uciekli z oblężonego Mariupola, utknęło pod okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańskiem. Ich bezpieczne wywiezienia na tereny kontrolowane przez władze ukraińskie uniemożliwiają rosyjskie wojska – powiedział Bojczenko, cytowany przez agencję UNIAN.
09:35 Sytuacja w regionach: troje cywilów zginęło w ostrzale Wuhłedaru
Co najmniej troje cywilów zginęło we wtorek rano w rosyjskim ostrzale miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; wciąż ostrzeliwane są również inne miasta obwodu – podała agencja Ukrinform, cytując raport o sytuacji w regionach.
Pod bezustannym ostrzałem znajdują się Łyman i Awdijiwka. Trwa ewakuacja ludności z miast i wsi na linii frontu, a także z Mariupola – wynika ze sprawozdania.
Według niego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjska armia skupia się na próbach przejęcia kontroli nad Rubiżnem i Popasną. W nocy pod ciężkim ostrzałem znalazło się Rubiżne, a we wtorek rano – Nowodrużesk. Trwa ustalanie strat i liczby ofiar. Ewakuowano około 20 osób.
W leżącym dalej na północny zachód obwodzie charkowskim Rosjanie ostrzeliwali Charków i miejscowości Zołocziw, Barwinkowe i Derhacze, ale nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, a liczba rannych jest ustalana. W Charkowie z powodu porannego ostrzału w jednej z firm wybuchł pożar.
Sytuacja wciąż jest trudna w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdzie odnotowano ostrzały i eksplozje. Najeźdźcy w dalszym ciagu dokonują grabieży, a sytuacja w okupowanych wsiach jest krytyczna – przekazał Ukrinform.
Agencja informuje również o atakach w leżącym na północny zachód od Chersonia obwodzie mikołajowskim, w tym w jego stolicy, Mikołajowie. Nie ma doniesień o ofiarach; trwa ustalanie szczegółów – przekazano.
Ukrinform zaznacza, że noc upłynęła spokojnie w Odessie. W poniedziałek wieczorem wojsko rosyjskie dokonało tam ataku rakietowego, w którym zginął 15-letni chłopiec, a niepełnoletnia dziewczynka została ranna i trafiła do szpitala. Rakieta uderzyła w budynek mieszkalny; uszkodzona została również budowla religijna.
09:06 Szef ukraińskiego wywiadu: do zakończenia wojny może doprowadzić rozpad Rosji lub zmiana jej władz
Są dwa scenariusze zakończenia wojny z Rosją: rozpad Federacji Rosyjskiej lub zmiana jej władz – powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Ukrinform.
– Pierwsza opcja to rozpad Rosji na trzy lub więcej części. Druga to względne zachowanie integralności terytorialnej Rosji przy zmianie władz tego kraju – powiedział Budanow.
Według niego w przypadku drugiego rozwiązania nowy przywódca będzie musiał ogłosić, że „jego” Rosja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i że była „rządzona przez chorego dyktatora”.
– To są dwa wyjścia. Większość rosyjskich przywódców wojskowo-politycznych zdaje sobie z tego sprawę. I dlatego jest tak wiele prób dialogu ze światem zachodnim, pomimo oficjalnej retoryki, którą wszyscy tam stosują. Ale ta nieoficjalna jest zupełnie inna: boją się utraty bogactwa i rozumieją, że to wszystko bardzo szybko się dla nich może skończyć – powiedział Budanow.
Szef ukraińskiego wywiadu wyraził przekonanie, że Ukraina wygra wojnę, zaznaczając, że „pozostawienie Putinowi drogi odwrotu jest jedną ze strategii, ale jest to prawie nierealne. Jest zbrodniarzem wojennym w oczach całego świata. To jest jego koniec, wpędził się w ślepy zaułek”.
08:49 Reuters: Rosjanie przekierowali ruch internetowy w Chersoniu przez swoje serwery
Rosjanie przekierowali ruch internetowy w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy przez rosyjskie serwery, co sprawia, że podlega on pod rosyjską cenzurę – podała w poniedziałek agencja Reutera, cytując ustalenia grupy monitorującej NetBlocks.
NetBlocks wykrył, że w sobotę w obwodzie chersońskim dostęp do internetu został niemal całkowicie odcięty. Połączenie przywrócono po kilku godzinach, ale, jak wykazały pomiary, ruch jest teraz kierowany przez Rosję – przekazał Reuters.
– Łączność w sieci została przekierowana przez rosyjski internet, zamiast ukraińskiej infrastruktury telekomunikacyjnej, więc podlega teraz pod rosyjskie przepisy, nadzór i cenzurę – podkreśliła organizacja, której siedziba mieści się w Londynie.
Podstawione przez Rosjan władze okupacyjne na obszarach obwodu chersońskiego informowały, że zamierzają 1 maja wprowadzić rosyjskiego rubla jako walutę. Brytyjskie ministerstwo obrony oceniało w niedzielę, że działania Rosjan wskazują na „zamiar wywierania silnego wpływu politycznego i gospodarczego w Chersoniu w długim okresie” – przypomina Reuters.
08:15 Mieszkańcy Makarowa i Borodzianki wracają do zrujnowanych miast, by usuwać ślady rosyjskiej okupacji
Mieszkańcy Makarowa i Borodzianki w obwodzie kijowskim wracają do zrujnowanych miast, by usuwać ślady rosyjskiej okupacji. – O budynek toczyły się ciężkie walki, później trzeba było z niego usunąć pozostawione przez Rosjan miny – mówi Ołeksandr, właściciel szpitala dla zwierząt w Makarowie, w którym okupujący część miasta Rosjanie urządzili siedzibę swojego sztabu.
Wokół dróg prowadzących do niemal 10-tysięcznego Makarowa nadal dostrzec można spalone czołgi i wozy opancerzone rosyjskiego wojska, zniszczone mosty i leje po bombach. Do miasta wraca coraz więcej mieszkańców, którzy razem z wojskiem i wolontariuszami starają się uprzątnąć wojenne zniszczenia.
– Z Makarowa wyjechałam z rodziną po dziewięciu dniach od rozpoczęcia inwazji – na podwórko sąsiada spadła bomba, uznaliśmy, że nadszedł czas na wyjazd – mówi 17-letnia Włada. – Od 24 lutego (gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę – przyp. red.) nie mogliśmy oderwać się od telefonów, stale śledziliśmy wiadomości. Do naszej piwnicy wprowadzili się sąsiedzi – dodaje.
– Przez te dziewięć dni ciągle słychać było walki, z okna przez lornetkę liczyłam jadące w stronę miasta rosyjskie czołgi, pewnego dnia przyjechało ich aż 91. Od razu przekazałam tę informację naszej armii – wspomina. – Do Makarowa wróciliśmy, gdy orki (Rosjanie – przyp. red.) uciekły; przez pierwsze dni nie mogłam przyzwyczaić się do widoku zrujnowanego miasta – przyznaje Włada.
– Gdy ich wypędziliśmy, Makarów wyglądał jak martwe miasto. Przypominał obrazy z Czarnobyla, które pamiętam z dzieciństwa – wskazuje 40-letni żołnierz Rusłan. – Wszystko pokryte było sadzą i pyłem, miałem wrażenie, że miasto wypełniło żelazo i gruzy – dodaje.
Ira, pracująca w przedszkolu 30-letnia psycholog, mówi, że o zniszczeniu swojego mieszkania dowiedziała się ze zdjęcia, które dostała od mera Makarowa, gdy z rodziną przebywała w Buczaczu na zachodzie Ukrainy. – Teraz mieszkamy razem z mamą; nie wiem, co będzie dalej, nie wiem, kiedy odzyskam swoje mieszkanie – mówi.
Ołeksandr, właściciel znajdującego się na północy miasta szpitala dla zwierząt, w którym Rosjanie urządzili swoją siedzibę, ocenia, że sprzątanie budynku i przywrócenie go do użytku zajmie wiele miesięcy. – Pozabijali leczone przez nas zwierzęta – mówi, pokazując zdjęcie zabitego przez Rosjan psa.
Przy polu golfowym na skraju miasta, gdzie toczono najcięższe walki, nadal leżą części sprzętu wojskowego – w tym czołgi czy rakiety – a także zabite zwierzęta i pozostałości po rosyjskich okopach. Na pobliskim polu zbierane są resztki zestrzelonego pociskiem Stinger śmigłowca oraz szczątki lecących nim rosyjskich pilotów.
Oczyszczający teren eksperci zapowiadają, że wkrótce przeprowadzą kontrolowaną eksplozję niewypałów transportowanych zestrzelonym śmigłowcem.
W Andrijiwce, zrównanej niemal z ziemią wsi między Makarowem a Borodzianką, domy znaczone są żółtym pytajnikiem który oznacza, że trzeba je sprawdzić przed powrotem właścicieli, oraz kropką tego samego koloru, sygnalizującą brak min. Domy, których bramy pomalowano farbą białą, były w czasie okupacji zamieszkiwane przez Rosjan.
Wiktor, 45-letni wicedyrektor lokalnego oddziału banku w Borodziance, w którym Rosjanie założyli sztab dla swojego dowództwa, mówi, że w budynku mieszkało 30 żołnierzy. „Wyjeżdżając, zabrali twarde dyski komputerów, na samym początku zniszczyli wszystkie kamery, ale zapomnieli zabrać listy mieszkających tu oficerów” – wskazuje. Otaczające bank domy zajmowali szeregowi żołnierze. Wszystkie budynki oznaczono literą „V” – jednym z symboli rosyjskiej inwazji.
Chociaż na ulicach Borodzianki widać wracających do miasta ludzi, gruzy zniszczonych bloków nadal wypełniają doły wydrążone przez spadające na miasto bomby.
08:02 UE zapowiada wycofanie kolejnych rosyjskich banków z systemu SWIFT
Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji obejmie wycofanie „innych banków” rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT – zapowiedział przebywający w Panamie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Borrell wyjaśnił, że kolejne sankcje będą dotyczyć „sektora bankowego, a z systemu SWIFT zostaną wyłączone kolejne rosyjskie banki”. – W kwestii energetyki pracujemy nad przygotowaniem propozycji, które pozwolą na ograniczenie importu energii z Rosji, w szczególności ropy – powiedział szef dyplomacji UE.
We wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy – poinformował w poniedziałek portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne.
Uzupełniono, że KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy wobec nowego pakietu sankcji – twierdzi Politico.
Borrell podkreślił, iż ma nadzieję, że UE będzie w stanie podjąć „środki w celu znacznego ograniczenia tego importu”, ale potwierdził, że jak dotąd nie ma zgody ze strony wszystkich członków Wspólnoty.
– Jestem jednak przekonany, że przynajmniej w odniesieniu do importu ropy to porozumienie będzie możliwe do osiągnięcia przed następnym posiedzeniem Rady – dodał, odnosząc się do najbliższych posiedzeń Rady do Spraw Zagranicznych UE, zaplanowanych na 10 i 16 maja.
08:00 Prokuratura: zginęło już co najmniej 220 dzieci
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 220 dzieci. 406 zostało rannych – poinformowała we wtorek na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.
Prokuratura zwraca uwagę, że szacunki te nie są ostateczne, gdyż trwa zbieranie danych z miejsc, gdzie mają miejsce działania wojenne oraz z terenów czasowo okupowanych i wyzwolonych.
W komunikacie podano, że w wyniku codziennych bombardowań i ostrzałów prowadzonych przez siły zbrojne Rosji uszkodzeniu uległo 1584 placówek oświatowych, z czego 118 zostało doszczętnie zniszczonych.
07:31 Do Rosji wywieziono już prawie 1,1 mln Ukraińców, w tym 200 tys. dzieci
Do Rosji deportowano już z Ukrainy blisko 1,1 mln ludzi, z czego prawie 200 tys. to dzieci; tylko w poniedziałek wywieziono ponad 11,5 tys. osób, w tym 1847 dzieci – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując dane przedstawione przez stronę rosyjską.
Według agencji Reutera dane przedstawiło rosyjskie ministerstwo obrony. Władze Rosji określają te działania jako „ewakuacje” i utrzymują, że ludzie wywożeni są z Ukrainy na własną prośbę. Strona ukraińska informuje jednak, że najeźdźcy przymusowo deportują ludzi do Rosji.
W bilansie uwzględniono osoby wywiezione do Rosji z okupowanych obszarów obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy – zaznacza Ukrinform.
07:27 Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie atakują na wschodzie, na okupowanych terenach rozwija się ruch oporu
Rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu – podał we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy siły ukraińskie odparły minionej doby 12 rosyjskich ataków, niszcząc przy tym sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, 22 pojazdy opancerzone i osiem innych pojazdów wroga – napisano w porannym komunikacie sztabu.
Głównym celem rosyjskiej armii na tym odcinku jest przejęcie pełnej kontroli nad miejscowościami Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańśkim oraz podejście w kierunku miejscowości Łyman i Słowiańsk w obwodzie donieckim – zaznaczono.
Minionej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła osiem rosyjskich dronów – napisano.
Armia rosyjska podejmuje kroki w celu uzupełnienia poważnych strat w sprzęcie. Z dostępnych informacji wynika, że w mieście Boguczar w obwodzie woroneskim w Rosji, niedaleko granicy z obwodem ługańskim Ukrainy, między 27 kwietnia a 2 maja z magazynów wyprowadzono 17 czołgów i 60 pojazdów opancerzonych BMP-1, które następnie wysłano na okupowane terytoria Ukrainy – podał ukraiński sztab.
W komunikacie podkreślono, że w miastach i wsiach na terenach tymczasowo okupowanych przez Rosjan wciąż aktywnie rozwija się ruch oporu przeciwko najeźdźcom.
06:01 Zełenski: należy zablokować wszystkie operacje eksportowo-importowe z Rosją
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w nocy z poniedziałku na wtorek, w nagraniu wideo, przekonanie, ze w ramach kolejnego pakietu sankcji należy zablokować wszystkie operacje eksportowe i importowe z Rosją.
– Warto przygotować się do kolejnych posunięć sankcyjnych. Tak czy inaczej będziemy musieli zablokować wszystkie operacje eksportowo-importowe z Rosją ponieważ z nich właśnie Moskwa czerpie zyski. A oni nawet nie rozumieją, że należy przestrzegać prawa międzynarodowego i zachować pokój w Europie – oświadczył Zełenski w relacji agencji Ukrinform.
Jak dodał Ukraina pracuje obecnie z ze swoimi partnerami międzynarodowymi nad nowymi sankcjami wobec Rosji. Oczekuje się że nowy pakiet sankcji Unia Europejska przedstawi w najbliższym czasie. Zełenski zaznaczył, że pakiet ten powinien zawierać konkretne posunięcia w celu zablokowania uzyskiwania przez Rosję dochodów z eksportu energii.
– Wierzymy, że to zostanie zrobione, tak aby terrorystyczne państwo nie otrzymywało miliarda euro dziennie za paliwa – podkreślił prezydent.
– Cały wolny świat jest zjednoczony, aby nie dopuścić, by ktokolwiek usprawiedliwiał nazizm, zabijał dzieci i niszczył spokojne miasta, tak jak czyni to Rosja – powiedział Zełenski.
04:22 Kułeba: zwycięstwo nad Rosją zależy od sankcji, broni i perspektywy członkostwa w UE
Zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją zależy od sankcji, broni i perspektywy członkostwa w UE – powiedział w poniedziałek szef ukraińskigo MSZ Dmytro Kułeba. Dodał, że wojna Rosji z Ukrainą i całą Europą będzie trwała dopóki Putin będzie uważał, że Ukraina została pozostawiona sama sobie.
Jak relacjonuje agencja Interfax Ukraina Kułeba na konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Kijowie ministrem spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofodem powiedział, że „są trzy sprawy, od których zależy zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie. Są to: sankcje, broń i perspektywa uzyskania przez Ukrainę członkostwa w UE”.
Kułeba poinformował, że zarówno on jak i Kofod uważają, iż nie powinno był żadnych zagadnień tabu w kwestii sankcji, które powinny być zastosowane wobec Rosji.
Dodał, że wojna Rosji z Ukrainą i całą Europą będzie trwała dopóki „Putin bedzie przekonany, że Ukraina została pozostawiona sama sobie na rozstajnych drogach”.
Kułeba podkreślił, że właśnie dlatego UE powinna przyczyniać się w możliwie największym stopniu do integracji Ukrainy. – Następną decyzją, której oczekujemy jest przyznanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE – powiedział.
Zdaniem Kułeby „kwestia członkostwa Ukrainy w UE jest w istocie kwestią wojny lub pokoju w Europie”.
00:52 Zełenski: operacja ewakuacji cywilów z Mariupola trwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo, że operacja ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola jest kontynuowana. Dodał, że we wtorek powinna rozpocząć się ewakuacja korytarzami humanitarnymi z kilku innych miast.
– Nadal robimy wszystko aby uratować naszych ludzi z Mariupola. Operacja ewakuacyjna trwa. Jutro spodziewamy się uruchomienia korytarzy humanitarnych z Berdiańska, Tokmaku, Wasyljiwki – powiedział żełenski w relacji agencji Ukrinform. Dodał, że siły zbrojne Ukrainy „heroicznie powstrzymują próby natarć wroga”.
– Na kierunku Charkowa, Donbasu, na południu kraju – wszędzie tam sytuacja jest nadal wyjątkowo trudna. Jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców za walkę – podkreślił ukraiński prezydent.
Według agencji 30 kwietnia ewakuowano z zakładów metalurgicznch Azowstal w Mariupolu 20 cywilów, w tym kobiety i dzieci. 1 maja z Mariupola ewakuowano ponad 100 cywilów. Mieli oni przybyć 2 maja rano do Zaporoża, ale dotychczas tam nie dotarli. W Azowstalu przebywa nadal ok. 100 cywilów i żołnierzy.
Prawie całkowicie zniszczony przez Rosjan Mariupol doświadcza jednej z największych katastrof humanitarnych.
PAP/am