Rosjanie już 393. dzień bezprawnie atakują Ukrainę, mordując przy tym cywili. W środę uderzyli w Zaporoże, nasilili też ostrzały Awdijiwki. Tego samego dnia trzech mężczyzn zginęło w wyniku wybuchu miny przeciwpancernej w obwodzie mikołajowskim. Ukraina może jednak liczyć na pomoc międzynarodową, czego przejawem jest między innymi to, że Hiszpania dołączyła do unijnego porozumienia o zakupie amunicji dla Ukrainy.
18:27 Ukraiński ekspert wojskowy: w kwietniu ukraińska armia przeprowadzi kontrofensywę na dwóch kierunkach jednocześnie
W połowie kwietnia, gdy grunt będzie już suchy, ukraińska armia rozpocznie kontrofensywę przeciwko rosyjskim wojskom; atak zostanie przeprowadzony na dwóch kierunkach jednocześnie: w obwodach ługańskim i zaporoskim – oznajmił ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.
Uderzenie na Ługańszczyźnie prawdopodobnie nastąpi wzdłuż wschodniego brzegu rzeki Doniec. Jest to teren, po którym łatwo może poruszać się ciężki sprzęt wojskowy bez ryzyka ugrzęźnięcia w błocie. Atakując na tym kierunku zyskuje się szansę dotarcia aż do miejscowości Szczastia, położonej w pobliżu okupowanego Ługańska – ocenił Switan, cytowany przez niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.
Natarcie w obwodzie zaporoskim może rozpocząć się z wielu miejsc, np. z Wuhłedaru w Donbasie w stronę Mariupola, z Hulajpola w stronę Berdiańska lub z Orichowa na Melitopol. Głównym celem tej operacji będzie dotarcie do wybrzeża Morza Azowskiego i przecięcie dzięki temu rosyjskiego „mostu lądowego” wiodącego na anektowany Krym – wyjaśnił pułkownik.
Switan przewiduje, że równocześnie z tymi działaniami ukraińskie wojska mogą przeprowadzić ofensywę z Chersonia lub Nowej Kachowki w kierunku Armiańska, położonego w północnej części Krymu. W ocenie eksperta taka operacja służyłaby rozciągnięciu sił agresora, czyli zmuszeniu ich do prowadzenia walk na wielu kierunkach w tym samym czasie.
Podobne doniesienia przekazał w połowie marca portal Politico, który zapowiedział, że do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywną. Według amerykańskiego serwisu Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego „mostu lądowego” na ten półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim.
W ocenie Politico drugi z tych wariantów jest bardziej prawdopodobny, ponieważ we wschodniej części obwodu chersońskiego, kontrolowanego przez siły rosyjskie, najeźdźcy zbudowali szereg trudnych do pokonania umocnień.
18:06 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: wojska rosyjskie wycofały się z Nowej Kachowki na lewym brzegu Dniepru
Wszystkie rosyjskie jednostki, które stacjonowały w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, opuściły miasto – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
– Według stanu z 22 marca 2023 roku wszystkie jednostki armii okupanta, które były rozlokowane w mieście Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim, opuściły miasto – napisał sztab w komunikacie.
Jak dodawał, przed opuszczeniem miasta rosyjscy żołnierze obchodzili domy miejscowych mieszkańców w celu grabieży. – Okupanci „konfiskowali” cywilom dużą liczbę sprzętu gospodarstwa domowego i elektronicznego, przedmioty wartościowe, odzież i telefony komórkowe – podał sztab.
Leżąca na lewym brzegu Dniepru Nowa Kachowka była pod rosyjską okupacją od pierwszych dni inwazji.
W komunikacie sztabu czytamy też m.in., że rosyjskie siły wciąż podejmują próby zajęcia miasta Bachmut w obwodzie donieckim. Trwają tam stałe walki pozycyjne.
15:43 Media ukraińskie: rosyjscy najemnicy deportują mieszkańców okolic Bachmutu do Rosji
Najemnicy z Grupy Wagnera deportują mieszkańców przedmieść Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy do Rosji – poinformował portal Sprotyw, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Członkowie Grupy Wagnera – najemniczej rosyjskiej firmy wojskowej – wywożą przymusowo mieszkańców na zajęte przez rosyjską armię terytorium obwodu ługańskiego. Tam cywile poddawani są działaniom filtracyjnym. Następnie przewożeni są do Permu i innych odległych regionów Rosji.
– To typowa historia, kiedy, wykorzystując działania bojowe rozpętane przez samą Rosję, miejscowi są deportowani pod pozorem ewakuacji. Po tym są asymilowani w odległych regionach imperium, bo teraz są zależni od okupantów – napisano.
Sprotyw na początku stycznia pisał, że przeciwnik wywiózł z przedmieść Bachmutu ok. 30 osób do Rostowa nad Donem.
W samym Bachmucie – jak poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko – pozostaje ok. 3,5 tys. mieszkańców, w tym 32 dzieci – pisał Ukrinform. Trwa proces ewakuacji, ale osoby, które zostały w mieście, odmawiają wyjazdu.
Przed rosyjską napaścią na Ukrainę w Bachmucie, który obecnie jest epicentrum działań bojowych, żyło ok. 84 tys. ludzi.
15:02 Prokurator generalny Ukrainy: przywódcy Rosji powinni być sądzeni zaocznie, jeśli nie zostaną ujęci
Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział, że przywódcy Rosji powinni zostać skazani zaocznie za zbrodnię agresji na Ukrainę w przypadku, jeśli nie zostaną ujęci i nie staną osobiście przed sądem.
– Jestem przekonany, że może się to odbyć zaocznie, ponieważ jest ważne, by sprawiedliwości stało się zadość w związku ze zbrodniami międzynarodowymi, nawet jeśli sprawców nie ma na ławie oskarżonych – oświadczył Kostin w wywiadzie dla agencji Reutera.
Jak zauważa Reuters, trybunały międzynarodowe rzadko prowadzą procesy zaocznie. Agencja wskazuje, że wypowiedź Kostina jest związana z zabiegami władz Ukrainy o powołanie trybunału, który osądziłby rosyjską zbrodnię agresji wobec Ukrainy.
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, który niedawno wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, zajmuje się zbrodniami przeciwko ludzkości i zbrodniami ludobójstwa, natomiast nie jest w jego kompetencjach rozpatrywanie zbrodni agresji – przypominał Reuters.
Ostatnim znanym przypadkiem procesu przed trybunałem międzynarodowym, w którym oskarżeni zostali skazani zaocznie, był wyrok Specjalnego Trybunału dla Libanu w Hadze wobec członków szyickiego ugrupowania Hezbollah za zorganizowanie w 2005 roku zamachu bombowego, w którym zginął były premier Libanu Rafik Hariri.
MTK wydał w zeszłym tygodniu nakaz aresztowania Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na nielegalnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
14:50 Doradca z USA: armia ukraińska przeprowadzi wiosną kontrofensywę, która zszokuje świat
Wiosną Ukraina przeprowadzi „bardzo silną kontrofensywę, która zszokuje świat – ocenił Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerija Załużnego. Dodał, że obecnie na wojnie ginie miesięcznie ok. 25 tys. rosyjskich żołnierzy.
– Uważam, że Bachmut to miejsce, dokąd rosyjska armia poszła, by umierać – powiedział portalowi NV amerykański oficer. W ocenie specjalnego doradcy Załużnego Władimir Putin popełnia „błąd za błędem” i łamie wszystkie zasady wojny. – Rok temu napadł na Ukrainę w złym miesiącu. W lutym w tych warunkach się nie atakuje. Ale i tak w tym roku kontynuował ataki w lutym i marcu – kontynuował Amerykanin.
Według niego działania Putina „zjadają” rosyjską armię. – Atakując na otwartej przestrzeni, piechotą przeciwko artylerii, stracili wielu ludzi – dodał amerykański weteran.
Rice przekazał, że obecnie na wojnie miesięcznie ginie ok. 25 tys. rosyjskich żołnierzy. To szacunek z marca. Również w marcu liczba rannych rosyjskich żołnierzy wyniesie ok. 75 tys. – Wszystkie najlepsze jednostki rosyjskiej armii ulegają zniszczeniu. To okropny czas na atak. Dlatego, kiedy będzie odpowiedni czas na atak – wiosną, Ukraina będzie miała dużo silniejszą armię, dużo lepsze zaplecze niż rok temu – podkreślił.
14:12 Wojsko: próbujemy odepchnąć siły rosyjskie na 20-30 km w głąb wschodniej części obwodu chersońskiego
Prowadzimy działania, których celem jest odepchnięcie rosyjskich okupantów na odległość 20-30 km od rzeki Dniepr, w głąb kontrolowanej przez wroga wschodniej części obwodu chersońskiego – powiadomiła w czwartek rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.
– Pracujemy nad tym, żeby przeciwnik czuł naszą obecność, presję z naszej strony. W szczególności staramy się „oczyścić” pas o szerokości 20-30 km na lewym brzegu Dniepru. Nie jest to łatwe zadanie, a dodatkowo utrudnia je fakt, że wróg nieustannie chowa się wśród cywilów, próbując ukrywać swoje oddziały i sprzęt wojskowy na podwórzach, przy budynkach mieszkalnych – poinformowała Humeniuk, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.
Rzeczniczka dodała, że głównym celem ukraińskich wojsk jest uzyskanie kontroli ogniowej nad pasem terenu ciągnącym się na północny wschód od Mierzei Kinburnskiej nad Morzem Czarnym. Humeniuk podkreśliła, że te działania przynoszą już pożądane skutki, ponieważ intensywność ostrzałów ze strony wroga zmniejszyła się. Stało się tak na skutek zniszczenia punktu zaopatrzenia i magazynu amunicji najeźdźców.
– Obecnie (Rosjanie) nie dysponują wystarczającym wsparciem, dlatego mają tam trudności nawet z przemieszczaniem się drogą lądową – oznajmiła Humeniuk, wyjaśniając praktyczne znaczenie utrzymywania kontroli ogniowej nad tym terytorium.
Podobne doniesienia przekazał w środę lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady obwodu chersońskiego Jurij Sobołewski. – Zachowujemy ciszę informacyjną w kwestiach dotyczących sukcesów ukraińskiej armii na lewym brzegu (Dniepru), ale muszę powiadomić, że liczba (najeźdźców) uległa tam dzisiaj zmniejszeniu – napisał samorządowiec na Telegramie.
W pierwszej połowie marca wywiad wojskowy Ukrainy potwierdził, że ukraińskie oddziały zwiadowcze przeprowadzają operacje w okupowanej przez rosyjskie wojska lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego.
Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, są od listopada ubiegłego roku kontrolowane przez władze w Kijowie. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po przeciwległej stronie Dniepru. Na początku stycznia pojawiły się też doniesienia o rosyjskich atakach przy użyciu zakazanych pocisków zapalających.
13:58 Rzecznik armii: liczba ostrzałów na froncie pod Bachmutem to 222 w ciągu doby
Na bachmuckim odcinku frontu wojska rosyjskie przeprowadziły 222 ostrzały w ciągu minionej doby, w tym 44 razy ostrzelały samo miasto, które pozostaje epicentrum działań bojowych – poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.
– W ciągu doby na całym kierunku bachmuckim i w rejonie Bachmutu, Bohdaniwki i Predteczynego doszło do 35 starć bojowych, a do 29 w rejonie samego miasta i okolic. Wróg ostrzelał 222 razy cały front bachmucki z artylerii i systemów rakietowych. Celem 44 ostrzałów było samo miasto – powiedział Czerewaty, cytowany przez agencję Ukfrinform.
Jak dodał, oddziały rosyjskie straciły w ciągu doby 107 ludzi; 137 Rosjan zostało rannych.
– Na razie Bachmut pozostaje epicentrum działań bojowych i głównym kierunkiem uderzenia wroga – podkreślił rzecznik.
Rosjanie szturmują Bachmut od sierpnia 2022 roku; walki o to miasto są najdłuższą bitwą od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie poczyniły niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia.
13:00 Prezydent Zełenski na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego: wszystko tutaj zostanie odbudowane
Wszystko tutaj zostanie odnowione i odbudowane – zadeklarował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził miejscowość Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim na południu kraju, zniszczoną w wyniku rosyjskiej agresji i wyzwoloną w listopadzie ubiegłego roku podczas ukraińskiej kontrofensywy.
– Robocza podróż na Chersońszczyznę. Wieś Posad-Pokorowske, gdzie na skutek rosyjskiej inwazji na pełną skalę zostało zniszczonych wiele domów i obiektów użyteczności publicznej. Obecnie trwa tu przywracanie dostaw prądu i wody, przebudowywana jest przychodnia lekarska. Ludzie wracają (do swojej miejscowości). Obejrzeliśmy punkt niezłomności (miejsce, w którym można m.in. ogrzać się, otrzymać posiłek czy skorzystać z internetu – PAP) i jeden z tymczasowych budynków mieszkalnych, które zbudowano w wiosce – napisał Zełenski na Telegramie.
– Rozmawiałem z mieszkańcami o bieżących problemach i potrzebach. Wszystko odnowimy, wszystko odbudujemy. Tak jak każde miasto i wieś, które ucierpiały w wyniku (działań) okupantów – dodał prezydent.
Na profilu Zełenskiego umieszczono również nagranie z jego wizyty w Posad-Pokrowskim. „Najważniejsze pytanie: kiedy nastąpi zwycięstwo Ukrainy?” – zapytała głowę państwa mieszkanka tej miejscowości. – Będzie na pewno – odparł Zełenski.
Prezydent odwiedza obwód chersoński po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Jego poprzednia podróż do tego regionu miała miejsce w połowie listopada ubiegłego roku, tuż po wyzwoleniu prawobrzeżnej Chersońszczyzny przez ukraińskie wojska.
Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, są kontrolowane przez władze w Kijowie. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki, w tym m.in. miasta Kachowka, Nowa Kachowka, Oleszki i Skadowsk, znajdują się pod rosyjską okupacją.
12:42 Prokurator generalny: w Kijowie powstanie biuro terenowe MTK
Władze Ukrainy i Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze podpisały list intencyjny w sprawie otwarcia biura terenowego MTK; powstanie ono w Kijowie – poinformował w czwartek prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.
– Decyzja o otwarciu (biura) została podjęta jeszcze 3 marca, a dziś podpisaliśmy odpowiedni dokument międzynarodowy – powiedział Kostin, cytowany przez agencję Ukrinform.
Prokurator powiedział, że dzięki uruchomieniu biura „zespół prokuratora Karima Khana będzie mógł pracować na Ukrainie w stabilniejszych warunkach”. Pracownicy MTK nie tylko będą mogli dłużej przebywać na Ukrainie, ale będą też dysponować „odpowiednim biurem, które będzie we wszelkich aspektach chronione” – powiedział Kostin.
Dotyczy to – jak podkreślił – również ochrony informacji. – Pozwoli to zespołowi prokuratora Khana na intensywniejszą i skuteczniejszą pracę na Ukrainie nad badaniem zbrodni wojennych popełnionych przez Federację Rosyjską i rosyjskich zbrodniarzy na ziemi ukraińskiej, wobec Ukraińców – powiedział Kostin.
MTK wydał w zeszłym tygodniu nakaz aresztowania Wladimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na nielegalnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
12:39 KE: od początku wojny ponad 2 tys. ukraińskich pacjentów zostało przeniesionych do europejskich szpitali
Ponad 2 tys. ukraińskich pacjentów zostało przeniesionych od początku wojny do specjalistycznej opieki w szpitalach w całej Europie za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności – poinformowała w czwartek Komisja Europejska.
Pacjenci zostali skierowani na leczenie do szpitali w 20 krajach Europy: Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Irlandii, Włoszech, Litwie, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji.
Ewakuacje są dodatkowo wspierane przez EU Medevac Hub w Rzeszowie, gdzie pacjenci objęci są całodobową opieką pielęgniarską. Hub służy jako centrum przesiadkowe dla pacjentów, którzy zostali przetransportowani z Ukrainy do Polski drogą lądową, a stamtąd drogą lotniczą do szpitali w całej Europie.
– Ponad rok temu UE zaczęła organizować ewakuacje medyczne ukraińskich pacjentów, aby odciążyć ukraiński system opieki zdrowotnej. Dzisiaj cieszymy się z ponad 2 tys. udanych transferów ukraińskich pacjentów do szpitali w całej Europie. Jestem wdzięczny za ogólnounijną solidarność w przyjmowaniu tych wrażliwych pacjentów w potrzebie – powiedział unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.
11:30 Sekretarz generalny ONZ: rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje ogromne cierpienia
Rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje ogromne cierpienia narodu ukraińskiego – zauważył w czwartek w Brukseli sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który jest gościem unijnych przywódców na posiedzeniu Rady Europejskiej.
– Rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje ogromne cierpienie narodu ukraińskiego, ale ma też ogromne globalne konsekwencje. Skorzystamy z okazji (jakim jest to spotkanie), żeby wymienić poglądy, jak stawić czoła tym wyzwaniom – powiedział Guterres.
Podkreślił również, że świat liczy na to, iż Unia Europejska przejmie inicjatywę w walce ze zmianami klimatycznymi i w powstrzymywaniu globalnego ocieplenia.
10:18 Wiceszef wywiadu wojskowego: Rosja może prowadzić wojnę jeszcze tylko przez dwa lata
Rosja może prowadzić wojnę przeciw Ukrainie do końca 2023, a najdalej jeszcze w 2024 roku; wzmocnienie sankcji wobec Moskwy zmniejszy te możliwości – ocenił w czwartek wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
– Wywiad wojskowy Łotwy mówi, że możliwości Rosji to dwa lata. Również i my mówimy, że oni (Rosjanie-PAP) mogą prowadzić wojnę jeszcze w 2023 roku, najdalej w 2024, jeśli mówić o wojnie konwencjonalnej. W razie wzmocnienia sankcji rezerwy te będą jeszcze mniejsze – powiedział Skibicki.
Ocenił, że przemysł obronny Rosji koncentruje się teraz na naprawach uzbrojenia i modernizacji broni z magazynów. Podkreślił, że chodzi o stary sprzęt wojskowy, opracowany jeszcze w czasach ZSRR. „Najważniejsze, że nie mają masowej produkcji nowego uzbrojenia, dlatego że brakuje im mocy i zagranicznych części zamiennych” – powiedział Skibicki.
HUR nie dysponuje danymi o ewentualnej decyzji Chin, by udzielić Rosji pomocy wojskowej – powiedział wiceszef wojskowych służb specjalnych Ukrainy.
– Może to zależeć od wyników wizyty (przywódcy ChRL) Xi Jinpinga (w Moskwie). Jednak oficjalne stanowisko Chin jest takie, że nie będzie dostarczać Rosji żadnej broni, w szczególności – ciężkiej. Mamy nadzieję, że będą trzymać się tego stanowiska – mówił Skibicki. Jak dodał, „jest wiele informacji”, ale wymagających potwierdzenia, o amunicji dla Rosji z Korei Północnej.
Skibicki zastrzegł przy tym, że „trzeba zdawać sobie sprawę, że dostawy setki czy tysiąca sztuk amunicji nie są kluczowe przy takiej liczbie wojsk, jaką ma Rosja, i nie oznaczają znacznego wsparcia”.
Według danych HUR Rosja ma jeszcze pewną liczbę dronów irańskich otrzymanych w 2022 i na początku 2023 roku. „Mają prawdopodobnie jeszcze prawie 200 Shahedów. Nie wykorzystują ich jednak tak masowo, jak wcześniej. Jest to potwierdzeniem tego, że nie mają wielkich zapasów i oszczędzają” – powiedział Skibicki. Jak wskazał, Rosjanie będą próbowali uruchomić własną produkcję dronów.
09:04 Gen. Syrski: Rosjanie tracą siły pod Bachmutem, wkrótce to wykorzystamy
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski oświadczył w czwartek, że pod Bachmutem oddziały rosyjskie tracą znaczne siły i zapowiedział, że armia ukraińska wkrótce wykorzysta tę okazję, tak jak było to podczas kontrofensyw w minionym roku.
– Agresor nie porzuca nadziei na zajęcie za wszelką cenę Bachmutu, nie bacząc na straty w sile żywej i sprzęcie – napisał generał na serwisie Telegram. Jak dodał, najemnicy z Grupy Wagnera stanowią główne siły rosyjskie na tym kierunku natarcia.
– Tracą znaczne siły i wyczerpują się. Już wkróce wykorzystamy tę okazję, tak jak swego czasu uczyniliśmy pod Kijowem, Charkowem, Bałakliją i Kupiańskiem – napisał dowódca, wymieniając tereny zeszłorocznych kontrofensyw ukraińskich.
08:43 Resort obrony W. Brytanii: Rosjanie częściowo odzyskali kontrolę nad obszarami pod Kreminną w obwodzie ługańskim
W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie częściowo odzyskały kontrolę nad bezpośrednimi podjazdami do miasta Kreminna; próbują też znowu zająć Kupiańsk, węzeł logistyczny w obwodzie charkowskim – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
– Od początku marca 2023 roku trwały ciężkie walki na odcinkach sektora Swatowe-Kreminna na linii frontu w północnej części obwodu ługańskiego. Rosja częściowo odzyskała kontrolę nad bezpośrednimi podjazdami do miasta Kreminna, które wcześniej w tym roku znajdowały się pod bezpośrednim zagrożeniem ze strony ukraińskiej – ocenił resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Jak głosi komunikat, Rosjanie w niektórych miejscach posunęli się naprzód o kilka kilometrów. – Dowódcy rosyjscy prawdopodobnie próbują rozszerzyć strefę bezpieczeństwa na zachód od linii obrony, które przygotowali na wyżej położonych terenach i włączyć rzekę Oskił jako naturalną przeszkodę. Chcą zapewne odzyskać Kupiańsk, będący węzłem logistycznym – dodano.
Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że na północno-wschodnim odcinku frontu działania operacyjne wojsk rosyjskich mają przypuszczalnie charakter obronny. – Dowódcy zapewne obawiają się, iż jest to sektor, w którym Ukraina mogłaby podjąć próby większych operacji ofensywnych – konkluduje resort.
08:07 Władze: w okupowanym Melitopolu doszło do wybuchu
W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy doszło w czwartek rano do eksplozji – poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.
– Głośna eksplozja w tymczasowo okupowanym Melitopolu. Wyjaśniamy szczegóły – napisał Fedorow na Telegramie.
W kolejnym komunikacie Fedorow dodał, że okupacyjna administracja powołana przez Rosjan poinformowała o poszkodowanym policjancie ze służb okupacyjnych. Administracja twierdzi, że odnaleziono ładunek wybuchowy domowej roboty – dodał Fedorow.
07:51 Dwie osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach Awdijiwki
Dwóch mieszkańców atakowanej przez Rosjan Awdijiwki zginęło w ostrzałach w środę, cztery osoby na terenie obwodu donieckiego zostały ranne – poinformował w czwartek szef administracji regionu Pawło Kyryłenko.
– Rosja zabija cywilów! 22 marca Rosjanie zabili w Awdijiwce dwóch mieszkańców obwodu donieckiego – napisał Kyryłenko. Jak dodał, w obwodzie donieckim cztery osoby zostały ranne.
Kyryłenko dodał w osobnym komunikacie, że Awdijiwka została ostrzelana pociskami rakietowymi odpalonymi z samolotów. Trzy pociski spadły na teren koksowni w Awdijiwce – jednego z największych w Europie zakładów tego typu.
Wojska rosyjskie atakują Awdijiwkę od miesięcy. Miasto jest w dużym stopniu zniszczone. W ostatnich tygodniach Rosjanie wzmocnili intensywność ataków, zwłaszcza lotniczych.
Do 22 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę, w Awdijiwce mieszkało niemal 30 tys. osób. Obecnie w tym mieście, a właściwie w jego ruinach przebywa około 2 tys. cywilów.
04:48 Kanada przedłuża uproszczone wydawanie wiz dla Ukraińców
Kanada przedłużyła program wydawania Ukraińcom wiz umożliwiających legalny pobyt przez trzy lata i uzyskanie pozwolenia na pracę – poinformował w środę minister imigracji Sean Fraser.
Program rozpoczęty rok temu miał trwać do końca marca br., został przedłużony, rozpatrzenie wniosku wizowego będzie bezpłatne do 15 lipca br. Uchodźcy otrzymujący wizę w ramach programu CUAET (Canada – Ukraine authorization for emergency travel – zezwolenie na podróż w pilnych przypadkach), którzy przylecą dla Kanady do końca marca 2024 r. będą nadal uprawnieni do otrzymania federalnego wsparcia, takiego jak czasowe zakwaterowanie, pomocy finansowej i pomocy w osiedleniu – napisał Fraser na Twitterze.
Po 15 lipca Ukraińcy nadal będą mogli składać wnioski wizowe, ale Kanada zacznie pobierać opłaty za rozpatrzenie wiz. „Zachęcałbym tych, którzy myślą o przyjeździe do Kanady do złożenia wniosków, a jeśli potrzebna jest ochrona ze strony Kanady, by przyjechać” – dodał Fraser podczas konferencji prasowej w Ottawie, cytowany przez agencję The Canadian Press. Wskazał jednocześnie na oczekiwania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że kiedy wojna się skończy, Ukraińcy będą wracać i pomagać w powojennej odbudowie.
Od 17 marca ub.r. Ukraińcy i członkowie ich rodzin, niezależnie od narodowości, mogą uzyskać zgodę na pobyt czasowy w Kanadzie przez trzy lata. Konieczne jest złożenie wniosku online o wizę turystyczną, wymagane jest zdjęcie i odcisk palca. Składający wniosek o pobyt czasowy są zachęcani do złożenia od razu wniosku o zezwolenie na pracę. Ułatwienia są także dla osób nieposiadających ważnego ukraińskiego paszportu. W ramach programu uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą rozpocząć naukę od razu po przybyciu do Kanady, także wszyscy, którzy chcą studiować w szkołach wyższych mogą złożyć wniosek wymagany od studentów już na miejscu, w Kanadzie.
Według danych rządowych, w ciągu roku po uruchomieniu specjalnego trybu wydawania wiz, otrzymało je ponad 616,4 tys. osób, do Kanady jednak przyleciało ok. 190 tys.
01:14 Rzecznik rządu niemieckiego: Chiny powinny zacząć rozmowy z Ukrainą
Pekin powinien rozpocząć rozmowy z Kijowem, ponieważ chińskie propozycje osiągnięcia pokoju między Ukrainą a Rosją w obecnym kształcie raczej nie będą przez Ukrainę zaakceptowane – powiedział w środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
Jego zdaniem rząd federalny uważa, że strona chińska, która przedstawiła propozycję rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, powinna rozmawiać nie tylko ze stroną rosyjską, ale także z Ukrainą. „A im szybciej stanie się to możliwe, tym lepiej” – podkreślił Hebestreit.
Rzecznik zaznaczył, że Niemcy i ich partnerzy nadal stoją na stanowisku, które było wyrażane od samego początku wojny: nic o Ukrainie bez Ukrainy, nie decydować za jej plecami o jej losie.
– Ukraińcy sami muszą zdecydować, jak ten konflikt rozwiązać i zakończyć. Niemcy ze swojej strony będą wspierać Ukrainę tak bardzo, jak będzie to konieczne: politycznie, finansowo, humanitarnie i zbrojeniowo – powiedział.
Chiny pod koniec lutego przedstawiły „plan pokojowy”, w którym wezwały do uregulowania konfliktu, jednak nie wskazały Rosji jako kraju odpowiedzialnego za wojnę. W dokumencie zawarto apel o poszanowanie integralności terytorialnej „wszystkich państw”, rozmowy pokojowe, zawieszenie broni, a także sprzeciw wobec użycia broni jądrowej i gróźb nuklearnych.
Prezydent Chin Xi Jinping omawiał plan z rosyjskimi władzami podczas wizyty w Moskwie, która zakończyła się w środę.
00:09 Hiszpania dołączyła do unijnego porozumienia o zakupie amunicji dla Ukrainy
Po zakończeniu wewnętrznych procedur Hiszpania przystąpiła do unijnego porozumienia o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy – poinformowało ministerstwo obrony w Madrycie.
– Niezwłocznie po zakończeniu obowiązkowych procedur administracyjnych minister obrony narodowej podpisał w środę umowę o wspólnym zakupie amunicji na terenie UE – napisano w oświadczeniu.
Hiszpania stała się 19. krajem, który przystąpił do tej inicjatywy.
W poniedziałek Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiały się w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów. Plan przewiduje dostawę 1 mln pocisków na Ukrainę.
Państwa, które uczestniczą w porozumieniu, oprócz Hiszpanii, to Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Norwegia.
PAP/ua