Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 416. dzień. Na froncie na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie uderzają na czterech kierunkach; najcięższe walki toczą się teraz o dwa miasta w obwodzie donieckim: Bachmut i Marjinkę.
21:05 Prezydent Zełenski: pod gruzami budynków w Słowiańsku jeszcze są ciała ofiar
Pod gruzami budynków ostrzelanych w piątek przez rosyjskie wojsko w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy jeszcze są ciała ofiar – poinformował w sobotę wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
– W Słowiańsku w Donbasie jeszcze trwa operacja poszukiwawcza po rosyjskim rakietowym ataku, do którego doszło wczoraj. Są informacje, że pod gruzami budynków są niestety jeszcze ciała zabitych – przekazał szef państwa na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych.
Jak dodał, tylko w wyniku tego jednego ataku zniszczonych i uszkodzonych zostało ponad 50 budynków mieszkalnych, w tym ponad 30 wielorodzinnych.
Prezydent poinformował o 11 zabitych, wśród których jest dwuletni chłopiec, i ponad 20 rannych. Według lokalnych władz liczba rannych sięgnęła 23.
20:34 Prezydent Zełenski: nałożyliśmy sankcje na kolejne podmioty współodpowiedzialne za rosyjski terror
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę o nałożeniu sankcji na podmioty współodpowiedzialne za rosyjski terror. To m.in. rosyjscy sportowcy i firmy z branży IT.
– Dziś opublikowane zostały kolejne dwa sankcyjne dekrety, odnoszące się do osób i firm, które są współodpowiedzialne za rosyjski terror albo mu pomagają. To między innymi sankcje na osoby, które propagują państwo-terrorystę pod przykrywką sportu. Na osoby, które są związane z przedstawicielami władz (tego państwa). Odrębna część to firmy IT, które sponsorują terror i dają cyfrowe możliwości do kontynuowania agresji – przekazał na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu prezydent.
Podkreślił, że wszystkie ukraińskie sankcje są zsynchronizowane z sankcjami globalnymi.
– Sankcyjny nacisk na wszystkich, którzy są winni tej agresji, blokada ich aktywów i możliwości na poziomie całego świata, to samoobrona świata przed wszelkimi innymi możliwościami agresji – dodał Zełenski.
Wcześniej tego dnia opublikowano dwa dekrety prezydenta. Pierwszy nakłada sankcje na 87 osób fizycznych, w większości rosyjskich sportowców. Na liście są też obywatele Białorusi i Ukrainy. Zgodnie z drugim dekretem sankcje nałożono na 351 osób fizycznych i 254 prawne, w tym np. rosyjska firma Yandex.
17:25 Prezydent Ukrainy: omówiłem z Macronem jego niedawną wizytę w Chinach
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem, z którym omówił m.in. niedawną wizytę francuskiego przywódcy w Chinach.
Zełenski napisał w mediach społecznościowych, że przeprowadził z Macronem „prawie 1,5-godzinną” rozmowę, w toku której wyraził mu wdzięczność za potępienie „okropnej, nieludzkiej kaźni ukraińskiego wojskowego przez rosyjskich zbrodniarzy wojennych”.
Prezydenci omówili też niedawną wizytę Macrona w Chinach. Zełenski poinformował rozmówcę o sytuacji na froncie i dalszych planach dotyczących wyzwolenia całego ukraińskiego terytorium. – Pochwaliłem francuskie zamiary wzmocnienia ważnego wsparcia Ukrainy na polu bitwy – dodał.
Zełenski i Macron rozmawiali także o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie i o jego oczekiwanych rezultatach, w tym o „konieczności otrzymania przez Ukrainę skutecznych gwarancji bezpieczeństwa jeszcze przed przystąpieniem kraju do Sojuszu”.
– Poruszono też temat wdrożenia ukraińskiej formuły pokojowej – przekazał Zełenski.
16:14 Wojsko ukraińskie: bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach krwawe walki w Bachmucie
W atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmucie w obwodzie donieckim toczą się krwawe walki, bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach – powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Ukrainy Serhij Czerewaty.
– Dziś bezpośrednio w miejskiej zabudowie trwają bezprecedensowe w ostatnich dziesięcioleciach krwawe walki. Wróg postawił sobie za cel podbicie tego nieosiągalnego miasta-fortecy – przekazał Czerewaty, cytowany przez serwis Unian.
Jak podkreślił, ukraińscy obrońcy podczas zaciętych walk robią wszystko, by osłabić zdolność bojową przeciwnika, pozbawiając go sił i morale. – I udaje im się – zapewnił.
Rzecznik poinformował, że minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły w okolicach Bachmutu 158 ataków z wykorzystaniem artylerii, artylerii rakietowej i rakiet. Doszło do 17 starć bojowych.
Według informacji przekazanych przez Czerewatego w tych walkach zginęło 80 rosyjskich żołnierzy, a 100 zostało rannych.
15:04 Dwie kobiety zginęły w rosyjskim ostrzale Chersonia
Dwie kobiety zginęły w sobotę w rosyjskim ostrzale Chersonia na południu Ukrainy – poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Kobiety zmarły z powodu obrażeń odniesionych w wyniku wybuchu. Jermak nie przekazał więcej szczegółów.
Portal Suspilne podał po południu, że w mieście po raz kolejny tego dnia słychać eksplozje.
14:23 Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk wzrosła do 11
Do 11 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk w obwodzie donieckim, gdy spod gruzów zrujnowanego bloku wydobyto ciała dwojga mieszkańców – poinformowały służby ratownicze. Rannych jest 21 osób.
Jak podała agencja Ukrinform, ciała dwóch osób wydobyto spod gruzów pięciokondygnacyjnego domu mieszkalnego. Wcześniej informowano, że trwa akcja ratunkowa i pięć osób wciąż jest zaginionych.
Rosjanie ostrzelali Słowiańsk siedmioma pociskami rakietowymi S-300 w piątek po południu. Zrujnowany został jeden blok, a uszkodzonych zostało ponad 30 bloków, jak również: szkoła, budynki administracyjne i liczne domy prywatne. Jedną z ofiar ostrzału jest dwuletnie dziecko, które zmarło w karetce pogotowia.
14:14 Szef MSZ: 34 kraje pracują nad powołaniem trybunału ws. rosyjskiej zbrodni agresji
W grupie pracującej nad powołaniem specjalnego trybunału ds. zbadania rosyjskiej zbrodni agresji wobec Ukrainy są obecnie 34 kraje – poinformował w sobotę szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Jak poinformował, do grupy dołączyła ostatnio Kostaryka.
Kułeba, którego cytuje portal Ukraińska Prawda powiedział, że o decyzji Kostaryki poinformował go w rozmowie telefonicznej szef dyplomacji tego kraju Arnoldo Tinoco.
Na początku marca br. nieformalna koalicja państw zabiegających o powołanie trybunału liczyła około 20 państw. Teraz prócz 34 krajów są w niej także organizacje międzynarodowe.
Omawiane są trzy warianty powołania instytucji, która miałaby osądzić rosyjską zbrodnię agresji wobec Ukrainy. Jeden z nich przewiduje stworzenie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji na podstawie wielostronnej umowy międzynarodowej. Drugi wariant przewiduje, że trybunał powstałby na podstawie porozumienia Ukrainy z ONZ, a odpowiednią rezolucję w tej sprawie przyjęłoby Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
Niektórzy partnerzy Ukrainy proponują tzw. model hybrydowy, czyli powołanie trybunału na podstawie prawa ukraińskiego z pewnymi elementami prawa międzynarodowego. Sąd ten byłby częścią ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości, ale w jego działaniach uczestniczyliby np. sędziowie i prokuratorzy międzynarodowi.
12:20 Rzecznik lotnictwa: systemy Patriot trafią na Ukrainę „po Wielkanocy”
Systemy przeciwrakietowe Patriot trafią na Ukrainę „po Wielkanocy” – oświadczył w sobotę rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Nie podał dokładniejszego terminu; Wielkanoc prawosławna przypada w tym roku 16 kwietnia.
Ihnat pytany o konkretny termin otrzymania zestawów odparł, że nikt nie może go teraz wskazać. Dodał, że o działaniu na Ukrainie systemów Patriot wszyscy dowiedzą się, gdy strącony zostanie pierwszy samolot rosyjski. Wypowiedź rzecznika przekazał portal Polityka Strany.
O tym, że Ukraina otrzyma wkrótce te systemy przedstawiciele armii ukraińskiej mówili pod koniec lutego 2022 roku. Prezydent Wołodymyr Zełenski na początku br. powiedział, że jego kraj ma zagwarantowane trzy baterie Patriot i zapowiedział dalsze wzmocnienie obrony powietrznej.
9:44 Premier: rozpoczniemy kontrofensywę w najbliższym czasie
Premier Ukrainy Denys Szmyhal zapewnił, że „nic nie zmieni” planów kontrofensywy armii ukraińskiej na froncie. Wyraził przekonanie, że rozpocznie się ona w najbliższym czasie i podkreślił, że celem Ukrainy jest odzyskanie terytoriów w granicach z 1991 roku.
– Nic nie wpłynie na nasze plany kontrofensywy i ich nie zmieni. Naszym celem jest zwycięstwo i wyzwolenie terytoriów ukraińskich w granicach z 1991 roku – powiedział Szmyhal.
Szef ukraińskiego rządu wypowiadał się dla mediów podczas wizyty w Waszyngtonie; jego wypowiedź przekazała w sobotę ukraińska agencja UNIAN. Zaznacza ona, że premier komentował pogłoski, iż Pentagon ma wątpliwości co do sukcesu kontrofensywy ukraińskiej.
Szmyhal zapewnił, że USA „absolutnie popierają” Ukrainę i wyraził przekonanie, że „kontrofensywa rozpocznie się już w najbliższym czasie”.
8:00 Dzwony z łusek od amunicji z Bachmutu zabrzmiały w cerkwi pod Odessą
W miejscowości Owidiopol na południowy wschód od Odessy zainstalowano w cerkwi dzwony sporządzone z łusek od amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform. Pociski te były używane podczas obrony Bachmutu.
Ukrinform powołuje się na komunikat oddziału Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (DPSU) w obwodzie odeskim, opublikowany na Facebooku. – Dziś łuski kalibru 155 mmm z fortecy Bachmut zyskały nowe życie, stając się dzwonami cerkiewnymi” – głosi oświadczenie straży. Po zamianie w dzwony będą teraz „wzywać Ukraińców, by przychodzili na nabożeństwa, czynili dobre uczynki i modlili się za Zwycięstwo naszego kraju, a także – by zawsze pamiętali, za jaką cenę zdobywamy pokój – oświadczył oddział DPSU.
Na zdjęciach widać pięć dzwonów – metalowych cylindrów – wiszących rzędem przed niedużą cerkwią pw. Opieki Matki Bożej w Owidiopolu. Duchowny trzymając sznur od każdego dzwonu wydobywa tony o różnej wysokości. Dźwięk dzwonów jest nieco metaliczny, ale układa się w melodię, tak jak przy zwykłych cerkiewnych dzwonach.
7:01 Sztab Generalny: najcięższe walki na froncie toczą się o Bachmut i Marjinkę
Na froncie na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie uderzają na czterech kierunkach; najcięższe walki toczą się teraz o dwa miasta w obwodzie donieckim: Bachmut i Marjinkę – poinformował w porannym komunikacie w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
– Przeciwnik nadal koncentruje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach: Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Najzacieklejsze walki toczą się o Bachmut i Marjinkę. W ciągu minionej doby odparto 56 ataków wroga – głosi komunikat.
Sztab zapewnił, że natarcie rosyjskie w kierunku Łymanu (obwód doniecki), miasta na północ od Bachmutu, nie przyniosło skutku. W Bachmucie „trwają ciężkie walki” – relacjonuje sztab. Ukraińcy „odparli liczne ataki wroga” na Marjinkę, miasto niedaleko Doniecka.
Walki toczyły się w ciągu ostatniej doby wokół miejscowości otaczających Bachmut, Awdijiwkę i Łyman. Celem natarcia rosyjskiego w obwodzie donieckim jest zajęcie całego tego regionu Ukrainy, w którym ofensywa rosyjska utknęła jesienią 2022 roku.
3:50 Wenecja pomoże Odessie ocalić zabytki
W piątek Odessa podpisała z Wenecją memorandum o współpracy w dziedzinie ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego, poinformował ukraiński portal ZN.
Memorandum zostało podpisane podczas oficjalnej wizyty w Odessie delegacji z Wenecji na czele z burmistrzem miasta Luigi Brugnaro. W listopadzie ubiegłego roku miasta podpisały Umowę o współpracy, mają status miast partnerskich.
Mer Odessy Giennadij Truchanow zauważył, że historia Odessy jest ściśle związana z historią Włoch, wiele arcydzieł architektury miasta zostało stworzonych przez włoskich twórców. Dlatego też zaangażowanie włoskich specjalistów w rozwój przestrzeni miejskiej Odessy i renowację zabytków przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta.
– Wenecja ma ogromne doświadczenie w pracach konserwatorskich i jesteśmy gotowi podzielić się nim z Odessą. A po zwycięstwie – pomóc w rozwoju portu. To wzmocni całą Ukrainę – powiedział burmistrz Wenecji Luigi Bruniaro.
Dodał też, że Wenecja udzieliła tymczasowego schronienia ponad 1,5 tys. uchodźcom z Ukrainy i obecnie jest gotowa do współpracy z Odessą w celu zorganizowania wypoczynku dla dzieci, które straciły jednego z rodziców na wojnie.
Portal ZN przypomina, że w styczniu br. UNESCO uznało historyczne centrum Odessy za obiekt światowego dziedzictwa, które obecnie jest zagrożone.
0:42 Dziewięć ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na Słowiańsk, trwa akcja ratownicza
Trwa akcja ratownicza w Słowiańsku w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie po raz kolejny ostrzelali budynki mieszkalne. Pod gruzami wciąż są ludzie. W piątek do północy wydobyto spod gruzów dziewięć ciał, poinformowało pogotowie ratunkowe.
Późnym wieczorem ratownicy wydobyli spod gruzów ciało kobiety. Trwają poszukiwania kolejnych czterech osób – przekazała Weronika Bahal, rzeczniczka regionalnego państwowego ratownictwa medycznego. Liczba zabitych wzrosła do dziewięciu.Wśród ofiar jest wydobyte spod gruzów dwuletnie dziecko, które zmarło w karetce.
Rosjanie przeprowadzili atak na Słowiańsk w piątek ok. godz. 16 miejscowego czasu (15 w Polsce) siedmioma rakietami S-300.
Uszkodzonych zostało pięć bloków mieszkalnych i pięć domów oraz inne okoliczne budynki, rannych zostało 21 osób, poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy. Akcja ratunkowa trwa.
PAP/raf