Trwa 452. dzień agresji zbrojnej Rosji na wolny naród Ukraiński. Minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 7 ataków rakietowych i 70 lotniczych, jak również 60 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Epicentrum walk znajduje się w Bachmucie i Marjince.
19:41 Wicepremier Ukrainy: cokolwiek Rosjanie mówią o Bachmucie, cieszą się przedwcześnie
Bez względu na to, co Rosjanie mówią obecnie o Bachmucie, cieszą się przedwcześnie; powinni raczej pomyśleć o pojawieniu się na Ukrainie samolotów F-16 – oceniła w niedzielę wicepremier ukraińskiego rządu Iryna Wereszczuk.
– Cokolwiek Rosjanie mówiliby teraz o Bachmucie, cieszą się przedwcześnie. Powinni myśleć o tym, co robić, gdy na naszym niebie pojawią się F-16. A te się pojawią – napisała wicepremier na serwisie Telegram.
Wereszczuk odniosła się w ten sposób do deklaracji rosyjskiej Grupy Wagnera o zajęciu Bachmutu, obleganego przez Rosjan od lata 2022 roku. Armia ukraińska zapewniła w niedzielę, że wciąż utrzymuje pozycje w mieście, a jej oddziały poza Bachmutem postępują naprzód.
Podczas szczytu G7 Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia, a premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że również jego kraj może uczestniczyć w tych szkoleniach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który gościł na szczycie, wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od swych zachodnich partnerów.
18:41 Dowódca wojsk lądowych pod Bachmutem: operacja obronna trwa
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski poinformował w niedzielę, że odwiedził oddziały walczące pod Bachmutem. Operacja obronna trwa – zapewnił generał. Dodał, że na flankach w okolicach Bachmutu siły ukraińskie prowadzą działania ofensywne.
– Chociaż kontrolujemy teraz okolice miasta, to rola jego obrony nie traci na znaczeniu. Da nam to później możliwość wkroczenia do miasta – napisał Syrski na serwisie Telegram. Podkreślił, że na flankach w pobliżu Bachmutu wojska ukraińskie kontynuują operacje ofensywne.
– Operacja obronna trwa. Powinniśmy zniszczyć wroga – zaapelował dowódca.
Wcześniej w niedzielę Syrski również skomentował sytuację wokół Bachmutu. Przyznał, że w samym mieście siły ukraińskie kontrolują już nieznaczny rejon. Podkreślił przy tym, że na przedmieściach podległe mu oddziały idą naprzód i są bliskie wzięcia miasta w okrążenie.
Poprzedni raz o wizycie generała Syrskiego na froncie pod Bachmutem armia informowała 16 maja.
Strona ukraińska informuje w niedzielę, że jest bliska wzięcia Bachmutu w półokrążenie. Zapewnia też, że Rosjanie – wbrew ich twierdzeniom – nie zdobyli miasta do końca i oddziały ukraińskie bronią się jeszcze w budynkach w południowo-zachodniej części Bachmutu.
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i – według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków – pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.
17:53 Armia ostrzelała sztab jednego z oddziałów rosyjskich w okupowanym Berdiańsku
Armia ukraińska poinformowała w niedzielę, że rankiem tego dnia ostrzelała sztab jednego z oddziałów rosyjskich w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy. Trwa ustalanie strat rosyjskich w wyniku ostrzału – podały siły ukraińskie w komunikacie na Facebooku.
Atak nastąpił nad ranem w niedzielę. Na zdjęciach opublikowanych przez stronę ukraińską widać pożar i dym unoszący się nad Berdiańskiem.
Mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow poinformował ze swej strony, że według mieszkańców Berdiańska pożar i dym widać było w rejonie lotniska. Eksplozje były na tyle głośne, że słychać je było na północnych przedmieściach.
– Okupanci nie mają spokojnych nocy nawet na dalekich tyłach: wybuchają bazy wojskowe – cytuje komentarz mera ukraińska telewizja Espreso.
Berdiańsk, 100-tysięczny port nad Morzem Azowskim, znajduje się pod okupacją rosyjską od 27 lutego 2022 roku.
17:28 Kraje G7 wezwały Chiny, by wywarły presję na Rosję w celu zakończenia wojny przeciw Ukrainie
Kraje G7 w oświadczeniu na szczycie w Hiroszimie wezwały Chiny do wywarcia presji na Rosję, aby Moskwa „przerwała agresję militarną” i „bezzwłocznie wycofała wojska z Ukrainy” – wynika z dokumentu opublikowanego na stronie internetowej Białego Domu.
– Apelujemy do Chin, by wywarły nacisk na Rosję, aby ta przerwała agresję militarną i bezzwłocznie, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wojska z Ukrainy – głosi oświadczenie opublikowane w weekend.
– Zachęcamy Chiny, by wsparły całościowy, sprawiedliwy i trwały pokój oparty na integralności terytorialnej i zasadach Karty Narodów Zjednoczonych – dodano w komunikacie.
Oświadczenie G7 w obszernym fragmencie poświęconym Chinom dotyczy ponadto kwestii spornych między Pekinem i państwami zachodnimi. Kraje G7 podkreśliły, że nie zmieniają swego stanowiska w sprawie Tajwanu. Skrytykowały także próby zmiany status quo na Morzu Południowochińskim i wyraziły zaniepokojenie sytuacją związaną z przestrzeganiem praw człowieka m.in. w Tybecie.
Na początku bieżącego tygodnia wizytę w Kijowie złożył specjalny wysłannik rządu ChRL Li Hui. Wcześniej, w kwietniu br., przywódca Chin Xi Jinping przeprowadził pierwszą od agresji Rosji przeciwko Ukrainie rozmowę telefoniczną z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
16:08 3. brygada szturmowa: przesunęliśmy się o 700 metrów pod Bachmutem
3. samodzielna brygada szturmowa, jedna z formacji ukraińskich walczących pod Bachmutem, podała w niedzielę, że przesunęła się o kolejnych 700 metrów w okolicach miasta i odparła ataki Rosjan, a ci stracili w sobotę 23 zabitych i ponad 40 rannych żołnierzy.
– 3. brygada szturmowa nadal wypiera okupantów z ich pozycji pod Bachmutem – głosi oświadczenie na Facebooku. Brygada oceniła swe postępy na „dalszych 700 metrów terytorium oczyszczonego od wroga”.
– Przy próbie odbicia pozycji, które przejęli wcześniej żołnierze ukraińscy, rozbite zostały oddziały 72. brygady sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej – czytamy w komunikacie. Straty rosyjskie w sobotę oszacowano na 23 zabitych i ponad 400 rannych; ponadto zniszczony został sprzęt rosyjski, w tym czołgi.
Strona ukraińska informuje w niedzielę, że jest bliska wzięcia Bachmutu w półokrążenie. Zapewnia też, że Rosjanie – wbrew ich twierdzeniom – nie zdobyli miasta do końca i oddziały ukraińskie bronią się jeszcze w budynkach w południowo-zachodniej części Bachmutu.
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i – według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków – pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.
15:47 Prezydent Ukrainy podziękował premierowi Japonii za ofertę leczenia rannych żołnierzy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą podziękował za pomoc finansową dla Ukrainy i za decyzję o leczeniu żołnierzy ukraińskich w japońskich szpitalach wojskowych. Spotkanie odbyło się w niedzielę w kuluarach szczytu G7.
Zełenski podziękował za zaproszenie go na ten szczyt; jak podkreślił, „jest bardzo ważne, że świat może w Hiroszimie usłyszeć głos Ukrainy”. Podziękował Japonii za pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wysokości 7,6 mld USD. Wyraził wdzięczność za decyzję Tokio o leczeniu rannych żołnierzy i za dodatkową pomoc dla armii ukraińskiej w postaci 100 ciężarówek. Przywódcy rozmawiali też o możliwości dalszego wsparcia materiałowo-technicznego dla sił zbrojnych Ukrainy – przekazała kancelaria Zełenskiego.
Rząd w Tokio stanowczo potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, rozpoczętą w lutym 2022 roku i w ramach grupy G7 nałożył sankcje na Moskwę. W odwecie Rosja ogłosiła zerwanie rozmów z Japonią na temat możliwości przekazania jej kontrolowanych przez Moskwę spornych Wysp Kurylskich oraz zawarcia formalnego układu pokojowego, niepodpisanego dotychczas przez oba kraje po II wojnie światowej.
14:57 Dowódca wojsk lądowych: w Bachmucie kontrolujemy małą część miasta, ale idziemy naprzód na przedmieściach
W samym Bachmucie siły ukraińskie kontrolują już nieznaczny rejon, ale na przedmieściach idą naprzód i są bliskie wzięcia miasta w okrążenie – oświadczył w niedzielę dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski w komentarzu na serwisie Telegram.
– Choć kontrolujemy teraz nieznaczną część Bachmutu, to sens jej bronienia wciąż jest aktualny. Daje nam możliwość wejścia do miasta w razie zmiany sytuacji, co nieuchronnie nastąpi – oświadczył dowódca. Dodał następnie: „nadal idziemy naprzód na flankach na przedmieściach Bachmutu i faktycznie jesteśmy blisko wzięcia miasta w okrążenie taktyczne”.
Generał przekonywał, że działania te sprawią, iż siły ukraińskie będą w stanie zniszczyć wysokie budynki w Bachmucie zajęte obecnie przez Rosjan. Ogółem sytuacja jest „trudna, ale pod kontrolą” – oznajmił Syrski.
Wcześniej w niedzielę w podobnym tonie wypowiedziała się wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, która poinformowała, że wojska ukraińskie wzięły Bachmut w półokrążenie. Malar dodała, że Ukraińcy utrzymują kontrolę nad obiektami przemysłowymi i infrastrukturalnymi oraz dzielnicą mieszkaniową w okolicy wyjazdu z Bachmutu w stronę Kostiantyniwki.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w niedzielę podczas szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii: „Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało”. Zaznaczył, że po walkach w mieście pozostało tylko wielu „poległych Rosjan”.
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i – według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków – pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.
13:35 Prezydent USA: prezydent Ukrainy zapewnił, że F-16 nie będą wykorzystywane do ataków na terytorium Rosji
Prezydent USA Joe Biden, uczestniczący w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii, oświadczył w niedzielę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił go, iż Kijów nie będzie wykorzystywać samolotów F-16 do atakowania terytorium Rosji – powiadomiła agencja Reutera.
Zełenski podczas konferencji prasowej w Hiroszimie w Japonii wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od zachodnich partnerów – poinformował Reuters.
Prezydent Biden podkreślił, że Zełenski zapewnił USA, iż F-16 nie będą wykorzystywane przez Kijów do ataków na cele w Rosji. Samoloty będą mogły być jednak użyte wobec rosyjskich wojsk na Ukrainie – dodał.
Wcześniej tego dnia premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się w miesiącach letnich.
W piątek agencja AP powiadomiła, że prezydent USA poparł podczas nieoficjalnych rozmów na marginesie szczytu G7 inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów F-16. Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie.
Biden miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów.
12:07 Resort obrony Wielkiej Brytanii: rosyjskie wojska atakujące Ukrainę zaczęły stosować nieuzbrojone drony zwiadowcze
W maju rosyjskie wojska atakujące Ukrainę zaczęły stosować na szeroką skalę nieuzbrojone drony zwiadowcze, próbując w ten sposób zwiększyć celność swoich ostrzałów rakietowych; bezzałogowce wroga są jednak łatwo zestrzeliwane przez ukraińskie siły obrony powietrznej – zauważył w niedzielnym raporcie resort obrony Wielkiej Brytanii.
Stosunkowo tanie i zdolne do pokonywania znacznych odległości drony produkcji rosyjskiej typu SuperCam zostały włączone do działań na Ukrainie ze względu na problemy armii agresora z celnością ostrzałów. Rosjanie liczą, że dzięki temu zdołają poprawić jeden ze swoich największych mankamentów podczas inwazji na sąsiedni kraj – wyjaśniło ministerstwo w Londynie w komunikacie opublikowanym na Twitterze.
Bezzałogowce obserwacyjne nie osiągają jednak dużych prędkości, dlatego ukraińskie jednostki obrony powietrznej mogą je bez trudu zestrzeliwać – dodano w raporcie.
Brytyjskie ministerstwo zwróciło też uwagę na zwiększoną w ostatnich tygodniach częstotliwość rosyjskich ostrzałów rakietowych, w tym wymierzonych w obiekty położone w głębi Ukrainy. W ocenie resortu takie działania najeźdźców służą przede wszystkim wyczerpaniu ukraińskich zasobów obrony przeciwrakietowej.
11:43 Wiceminister obrony Ukrainy: wzięliśmy Bachmut w półokrążenie
Ukraińskie siły wzięły Bachmut w półokrążenie, dzięki czemu mają możliwość skutecznego powstrzymywania rosyjskich wojsk atakujących miasto – poinformowała w niedzielę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
– Nasze wojska wzięły miasto w półokrążenie, co daje nam możliwość niszczenia wroga. To oznacza, że przeciwnik musi się bronić w tej części miasta, którą kontroluje – napisała wiceminister w komunikatorze Telegram.
Malar przekazała, że ukraińscy obrońcy utrzymują kontrolę nad obiektami przemysłowymi i infrastrukturalnymi oraz dzielnicą mieszkaniową w okolicy wyjazdu z miasta w stronę Kostiantyniwki.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w niedzielę podczas szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii: „Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało”. Zaznaczył, że po walkach w mieście pozostało tylko wielu „poległych Rosjan”.
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i – według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków – pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.
11:08 Ukraińskie wojsko: utrzymujemy obiekty fortyfikacyjne w części Bachmutu
Ukraińscy obrońcy utrzymują obiekty fortyfikacyjne w południowo-zachodniej części atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu w Donbasie – poinformował w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Czerewaty.
„- Prezydent dobrze powiedział: miasto w rzeczywistości jest zmiecione z powierzchni ziemi. Wróg codziennie poprzez zmasowane uderzenia artylerii, lotnictwa niszczy (je), a nasze jednostki informują, że sytuacja jest niezwykle trudna” – przekazał Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne.
Prezydent Ukrainy podkreślił w niedzielę podczas szczytu G7 w Hiroszimie: „Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało”. Zaznaczył, że po walkach w mieście pozostało tylko wielu „poległych Rosjan”.
Czerewaty poinformował, że ukraińscy wojskowi utrzymują obiekty fortyfikacyjne i kilka pomieszczeń w południowo-zachodniej części miasta. Trwają zacięte walki.
Według niego Rosjanie „w rzeczywistości nie zdobyli do końca” Bachmutu. Miasto jest zniszczone i rosyjskie wojska nie będą mieć z ewentualnego przejęcia tej miejscowości ani wojskowych, ani politycznych korzyści – zauważył.
– Staramy się naciskać na flankach, nie dawać im spokoju i w miarę możliwości kontratakować – oznajmił Czerewaty.
Wcześniej w niedzielę agencja AP napisała, że ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego „wszystko tam zniszczono”. Według agencji Reutera prezydent odpowiedział na to pytanie: „Myślę, że nie”.
Rzecznik ukraińskiego przywódcy Serhij Nykyforow oświadczył, że Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły.
W sobotę szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad tym miastem.
10:50 Prezydent Ukrainy zaproponował, by w lipcu odbył się szczyt poświęcony formule pokojowej Kijowa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w niedzielę podczas wystąpienia na sesji roboczej szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii, by w lipcu, gdy minie 500 dni rosyjskiej agresji na pełną skalę, odbył się szczyt poświęcony ukraińskiej formule pokojowej.
– Wkrótce (minie) 500 dni wojny na pełną skalę, będzie to już w lipcu. I jest to symboliczny odcinek czasu, dobry miesiąc, by zorganizować szczyt formuły pokojowej – powiedział Zełenski, cytowany przez swoje biuro.
Szef ukraińskiego państwa zaznaczył, że przed 24 lutego 2022 roku jego kraj przeprowadził z Rosją ponad 180 rund negocjacji w różnych formatach w sprawie zakończenia agresji Kremla, rozpoczętej w 2014 roku aneksją Krymu i rebelią w Donbasie.
– W tych negocjacjach uczestniczyli ważni międzynarodowi pośrednicy, którzy widzieli, że Rosja nie chce pokoju. Rozejm nie działał. Obowiązywał siedem lat, a w tym czasie zginęły tysiące ludzi – kontynuował Zełenski.
Według niego Moskwa dąży do zamrożenia konfliktu, by zyskać na czasie, wzmocnić swoje siły i uderzyć ponownie.
Dziesięciopunktowa „formuła pokoju” – propozycja zakończenia trwającej wciąż wojny – została przedstawiona przez Zełenskiego w listopadzie 2022 roku. Wśród postulatów Kijowa znalazły się wówczas: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, zaprzestanie działań bojowych, wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji konfliktu, a także podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny.
09:42 Rzecznik prezydenta Ukrainy: Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły – oświadczył w niedzielę rzecznik ukraińskiego przywódcy Serhij Nykyforow, odnosząc się do informacji podanych m.in. przez agencje AP i Reutera.
– Jeśli chodzi o odpowiedź prezydenta Ukrainy na pytanie o Bachmut. Pytanie dziennikarza (brzmiało): „Rosjanie mówią, że opanowali Bachmut”. Odpowiedź prezydenta: „Myślę, że nie”. W ten sposób prezydent zaprzeczył zajęciu Bachmutu – wyjaśnił rzecznik w komunikacie na Facebooku.
09:05 Prezydent Ukrainy: dzisiaj Bachmut jest już tylko w naszych sercach
Dzisiaj Bachmut jest już tylko w naszych sercach – oświadczył w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii. Dzień wcześniej strona rosyjska ogłosiła zajęcie Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego „wszystko tam zniszczono” – powiadomiła agencja AP.
– Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało – podkreślił Zełenski. Jak zaznaczył, po walkach w mieście pozostało tylko wielu „poległych Rosjan”.
Zełenski mówił o tym przed spotkaniem z prezydentem USA Joe Bidenem – przekazał Reuters.
W sobotę szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad tym miastem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. W niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że walki o Bachmut nie ustają.
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki o miasto rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i – według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków – pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu walczących stron.
08:55 Premier Wielkiej Brytanii: szkolenia ukraińskich pilotów w obsłudze samolotów F-16 rozpoczną się latem
Szkolenia ukraińskich pilotów w obłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 rozpoczną się w miesiącach letnich – oznajmił w niedzielę premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, który uczestniczy w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii. Wypowiedź szefa brytyjskiego rządu przytoczyła agencja Reutera.
– Nikt nie chce pokoju (w wojnie z Rosją) bardziej, niż prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, ale warunki tego pokoju muszą być zgodne z założeniami Kijowa. Stoimy ramię w ramię z Ukrainą. Bezpieczeństwo tego państwa jest również naszym bezpieczeństwem – podkreślił Sunak.
Jak dodał, obecność ukraińskiego przywódcy podczas szczytu G7 to „silny sygnał” wysłany Moskwie, że czołowe kraje świata zjednoczyły się we wsparciu Ukrainy. – Premier Japonii Fumio Kishida zasługuje na ogromne uznanie za zaproszenie Zełenskiego do udziału w tym wydarzeniu – zauważył brytyjski polityk.
W piątek agencja AP powiadomiła, że prezydent USA Joe Biden poparł podczas nieoficjalnych rozmów na marginesie szczytu G7 inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów F-16. Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie.
Biden miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów.
08:35 Prezydent USA: nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zawierał amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone
Stany Zjednoczone robią wszystko, co w ich mocy, by wzmocnić możliwości obronne Ukrainy w wojnie tego kraju z Rosją; przekażemy władzom w Kijowie nowy pakiet pomocy militarnej zawierający amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone – oświadczył w niedzielę prezydent USA Joe Biden, uczestniczący w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.
Wypowiedź amerykańskiego przywódcy przytoczyła agencja Reutera.
W piątek jeden z przedstawicieli administracji Bidena powiadomił w rozmowie z Reutersem, że wartość pakietu wsparcia wojskowego, który zostanie ogłoszony przez prezydenta w Hiroszimie, będzie wynosiła 375 mln dolarów. Jak wówczas informowano, wśród rodzajów uzbrojenia przekazanych Ukrainie mogą znaleźć się również kolejne wyrzutnie rakietowe HIMARS.
Również w piątek agencja AP powiadomiła, że Biden poparł podczas nieoficjalnych rozmów na marginesie szczytu G7 inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie.
Biden miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów.
08:01 Sztab generalny Ukrainy: walki o Bachmut wciąż trwają
Wciąż trwają walki o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Donbasie doszło minionej doby do 53 starć między ukraińskimi i rosyjskimi siłami.
Sztab powiadomił w porannym komunikacie, że rosyjskie wojska nadal koncentrują główne wysiłki na odcinkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie Ukrainy.
Na tych kierunkach doszło w ciągu minionej doby do 53 starć. Epicentrum działań zbrojnych to miasta Bachmut i Marjinka – czytamy w raporcie.
Rosyjskie siły kontynuują działania ofensywne na odcinku bachmuckim. Nie ustają walki o miasto Bachmut – podkreślił sztab.
Dzień wcześniej szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad tym oblężonym miastem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała, że w Bachmucie toczą się „ciężkie walki”, dodając, że „sytuacja jest krytyczna”. Zaznaczyła, że wojska ukraińskie utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta.
07:33 ISW: odezwa Prigożyna, że rosyjska Grupa Wagnera zdobyła Bachmut, to gest czysto symboliczny
Nawet jeśli sobotnie oświadczenie szefa najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o zdobyciu reszty bronionego przez Ukraińców Bachmutu jest prawdziwe, ta odezwa ma wymiar czysto symboliczny – ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Kilka ostatnich dzielnic na południowym zachodzie Bachmutu, których zdobycie ogłosił Prigożyn, nie ma dużego znaczenia pod względem taktycznym ani operacyjnym – podkreślili analitycy.
Ich zajęcie nie daje rosyjskim wojskom istotnego pod względem operacyjnym terytorium do prowadzenia dalszych działań ofensywnych ani nie gwarantuje im żadnej silnej pozycji, z której mogłyby bronić się przed możliwymi ukraińskimi kontratakami – powiadomił amerykański think tank.
ISW zaznaczył, że ogłoszone przez Prigożyna zajęcie reszty miasta nie ma strategicznego znaczenia, ponieważ nie umożliwia ono ani Grupie Wagnera, ani regularnym rosyjskim wojskom stworzenia istotnego przyczółka w celu prowadzenia dalszych operacji zaczepnych.
Ukraińskie kontrataki na północy, zachodzie i południowym zachodzie miasta utrudnią w najbliższej perspektywie wszelkie ewentualne rosyjskie próby wyjścia poza granice Bachmutu – czytamy w analizie ISW.
Think tank podkreślił też, że zapowiedziane przez Prigożyna wyjście wagnerowców z miasta 25 maja świadczy o tym, że najemnicy z tej formacji nie planują kontynuacji działań ofensywnych, by przesunąć się na zachód od Bachmutu.
W opinii ekspertów jest mało prawdopodobne, że Grupa Wagnera zdoła pomyślnie przeprowadzić kontrolowany odwrót z miasta. ISW nie wyklucza, że Prigożyn ogłosił plan wycofania się z Bachmutu, by zachęcić ukraińskie wojska do przeprowadzenia kontrofensywy przez tę miejscowość.
Władze w Kijowie zapewniły w sobotę, że Siły Zbrojne Ukrainy utrzymują obronę w południowo-zachodniej części miasta.
07:22 Ekspert: ukraińskie ataki na Krym zmusiły Rosję do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej
Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu – powiedział PAP Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.
Ekspert, który jest także analitykiem grupy monitoringowej Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych, przekazał, że według danych z otwartych źródeł tylko w tym roku Krym został zaatakowany co najmniej 36 razy. Uderzenia wymierzone były m.in. w linie kolejowe i bazy paliwowe.
– W efekcie tych ataków prawie 80 proc. podstawowego składu okrętów Floty Czarnomorskiej przeniesiono z Sewastopola do Noworosyjska. W Sewastopolu pozostały wyłącznie okręty, które stoją w dokach remontowych – wyjaśnił.
Ataki na Krym prowadzone są z powietrza, z użyciem rakiet i dronów oraz z wody, z wykorzystaniem dronów morskich. Ukraińska armia zazwyczaj nie potwierdza, by była w nie zaangażowana.
– W komunikatach słyszymy przeważnie prześmiewcze komentarze wojskowych, którzy mówią, że na Krymie znów palono papierosy w niedozwolonych miejscach, jednak dziennikarze i społeczeństwo jest przekonane, że to wynik działalności naszych sił zbrojnych – wskazał rozmówca PAP.
Zaledwie w czwartek w pobliżu Symferopola wykoleił się pociąg towarowy, blokując jedyną linię kolejową do portu w Sewastopolu, gdzie znajduje się baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Rosyjskie ministerstwo obrony przyznało, że wykolejenie zakłóci dostawy zaopatrzenia w broń – między innymi w pociski manewrujące Kalibr.
Zdaniem Kłymenki, znacznie większe znaczenie dla osłabienia Rosjan na Krymie miały jednak wcześniejsze ataki. Za najważniejszy uznał ten, który przeprowadzono z użyciem rakiet w czerwcu ubiegłego roku. Wymierzony był w zajęte przez okupanta gazowe platformy wydobywcze ukraińskiej kompanii państwowej Czornomornaftohaz. Znajdują się one na szelfie Morza Czarnego.
– Krym musiał wtedy całkowicie wstrzymać wydobycie gazu z szelfu morskiego, a dostarczał on około 2 mld m sześc. gazu rocznie. Związany z tym deficyt gazu jest pokrywany przez rurociąg, który Rosjanie przełożyli przez Cieśninę Kerczeńską. Jest to gaz dla potrzeb wojska i mieszkańców Krymu – podkreślił.
Kolejny cios w zdolności obronne Rosji wymierzono pod koniec października, gdy drony zaatakowały główną bazę Floty Czarnomorskiej. – Zostały uszkodzone cztery okręty marynarki wojennej Rosji. Takich ataków na Sewastopol, na główną bazę floty, było w tym roku co najmniej 15 – ujawnił.
Wśród najbardziej udanych akcji Kłymenko wymienił kwietniowy atak na bazę paliwową Floty Czarnomorskiej w Zatoce Kamyszowej w Sewastopolu. – Spłonęło tam wówczas 10 ogromnych zbiorników z ok. 40 tys. ton paliwa; zniszczony został bardzo ważny obiekt infrastruktury wojskowej – tłumaczył.
Do listy sukcesów ukraińskich na Krymie ekspert dodał uderzenie na węzeł kolejowy w Dżankoju z marca br., gdzie uszkodzony został pociąg przewożący rakiety Kalibr oraz zniszczenie systemu rakietowego S-400 w Teodozji.
– Tam, w górach nad miastem, stacjonuje dywizjon obrony powietrznej z rakietami S-400. Były informacje, że były tam dwa wybuchy i że rakieta czy dron zniszczył co najmniej jeden taki system – powiedział Kłymenko.
W następstwie tych działań dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wycofało z Sewastopola główny skład okrętów i przemieściło je na wschód, do Noworosyjska w Kraju Krasnodarskim.
– W Sewastopolu zostały trałowce i jednostki patrolowe. Główna część uderzeniowa znajduje się w Noworosyjsku – wyjaśnił.
– Widać to zresztą po tym, że od jakiegoś czasu ostrzały rakietowe Ukrainy nie są prowadzone, jak zazwyczaj, z rejonu Sewastopola i Eupatorii, lecz z rejonu na południe od Jałty oraz z morza w pobliżu Noworosyjska – powiedział PAP Andrij Kłymenko.
Półwysep Krymski znajduje się pod kontrolą Rosji od 2014 r., kiedy został zaanektowany wskutek nieuznawanego na świecie referendum. Ukraińcy od dawna zapowiadają, że odzyskają to terytorium.
05:51 Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Kanady, rozmawiano o współpracy w zakresie obrony
Dalsza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony była głównym tematem rozmowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Ukrainy Justina Trudeau na marginesie szczytu państw grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.
O rozmowie tej Zełenski poinformował w niedzielę na Twitterze. – Bardzo doceniam fakt, że przyjazna Kanada jest jednym z liderów we wspieraniu Ukrainy podczas stawiania oporu rosyjskiej agresji. Ale teraz jest krytyczny moment dla nas i dla całego świata, a Ukraina potrzebuje zwiększonej pomocy – napisał ukraiński prezydent.
Zełenski wysoko ocenił pomoc Kanady w rozminowywaniu terytoriów wyzwolonych od rosyjskich okupantów. – Chcę podziękować za praktyczną pomoc w rozminowaniu i szybkie rozpatrzenie naszych próśb przez wasz rząd i kanadyjskich producentów – zaznaczył.
Prezydent Ukrainy skupił się też na kwestii euroatlantyckiej integracji swojego kraju. Zaznaczył, że na lipcowym szczycie NATO w Wilnie powinny zapaść konkretne decyzje dotyczące członkostwa Kijowa w Sojuszu.
W Hiroszimie Zełenski spotkał się także z prezydentem Indonezji Joko Widodo. Ukraiński prezydent zaapelował o wsparcie starań Ukrainy o powrót nielegalnie deportowanych przez Rosję dzieci.
01:08 Wiceminister obrony Ukrainy: Rosjanie wymyślili historię o zaginięciu naszego naczelnego dowódcy
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar powiedziała w sobotę, że Rosjanie wymyślili historię o zaginięciu Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego, aby obniżyć morale ukraińskich żołnierzy, broniących Bachmutu w obwodzie donieckim.
– Rosjanie wypuścili informację o rzekomym zaginięciu naszego głównodowodzącego Walerija Fiodorowicza Załużnego. Głównodowodzący jest na miejscu. Wykonuje swoją pracę. Właśnie rozmawialiśmy – oświadczyła Malar.
Jej zdaniem jest to typowa technologia informacyjna, mająca na celu zdemoralizowanie ukraińskiej armii. – Czas działania tego jest bardzo krótki – od kilku godzin do jednego dnia. Ponieważ informacje są łatwe do sprawdzenia – podkreśliła.
– Moment rozprzestrzeniania tych informacji się jest jasny – szczyt napięcia w Bachmucie, kiedy nawet kilku zdemoralizowanych żołnierzy z naszej strony ułatwi im sytuację. Właściwie dlatego pojawiła się masa przedwczesnych doniesień o „przejęciu” Bachmutu – powiedziała wiceminister obrony Ukrainy.
Po południu Malar poinformowała, że „sytuacja jest krytyczna” w Bachmucie, ale ukraińskie wojska nadal utrzymują obronę, kontrolując niektóre obiekty przemysłowe i infrastrukturalne.
PAP/am