Trwa 637. dzień pełnoskalowej wojny rozpoczętej przez Rosjan 24 lutego 2022 roku atakiem na wolne państwo Ukrainy. Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie siatki szpiegowskiej działającej na terenie Polski. Śledztwo, w którym zatrzymano 16 osób, prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Siatka szpiegowska złożona była z obcokrajowców zza wschodniej granicy, którzy współpracowali z rosyjskimi służbami specjalnymi. Prowadzili działania wywiadowcze, ale też propagandowe i przygotowywali się do aktów dywersji na rosyjskie zlecenie.
18:07 Szef Pentagonu: Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami udzieliły Ukrainie wsparcia wojskowego o wartości ponad 80 mld dolarów
Państwa wspierające Ukrainę zadeklarowały dotąd pomoc wojskową o wartości ponad 80 mld dolarów – oświadczył Lloyd Austin, szef Pentagonu, podczas wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy, znanej też jako grupa Ramstein. Zapowiedział, że obecnie sojusznicy są skupieni na przygotowaniach zimowych i ochronie ukraińskiej infrastruktury.
– Jestem dumny z tego, że ta historyczna grupa kontaktowa zaangażowała już ponad 80 miliardów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy odkąd Kreml rozpoczął swoją nieusprawiedliwioną inwazję. Nasza jedność śle jasny sygnał Putinowi, że nie może nas przeczekać ani zwyciężyć w walce siły woli – stwierdził Austin podczas otwarcia wirtualnego spotkania przedstawicieli resortów obrony z około 50 państw.
Austin docenił między innymi ogłoszony we wtorek, 21 listopada przez Borisa Pistoriusa, szefa niemieckiego ministerstwa obrony narodowej, podczas wizyty w Kijowie pakiet uzbrojenia wart 1,4 mld euro, zawierający między innymi amunicję artyleryjską i systemy obrony powietrznej Iris-T. Zwrócił też uwagę na rolę, jaką odgrywa Iran, który napędza konflikt zarówno na Ukrainie, zbrojąc Rosję, jak i w Strefie Gazy, zbrojąc Hamas.
Szef Pentagonu zaznaczył też, że obecnym priorytetem partnerów Ukrainy są przygotowania do zimowych walk i ochrony ukraińskiej infrastruktury przed rosyjskimi atakami, zachęcając państwa do dostarczania Kijowowi systemów obrony powietrznej. Ponowił przy tym wielokrotnie powtarzaną deklarację, że Stany Zjednoczone będą wspierały Ukrainę „tak długo, jak to konieczne”.
Środowe dyskusje są już 17. spotkaniem grupy, od kiedy została ona założona w kwietniu 2022 roku w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Bawarii. Jej głównym zadaniem jest koordynowanie międzynarodowej pomocy wojskowej dla Kijowa.
16:04 Ukraińska armia potwierdza odwetowy atak na Rosjan podczas obchodów Dnia Artylerzysty w okupowanym Donbasie
Armia Ukrainy potwierdziła, że „z sukcesem” zaatakowała żołnierzy 810. brygady piechoty morskiej Rosji podczas obchodów rosyjskiego Dnia Artylerzysty w okupowanym Donbasie. Według źródeł zginęło 25 wojskowych, a około 100 zostało ciężko rannych.
Wcześniej w ukraińskich sieciach społecznościowych pisano, że atak był zemstą za śmierć 19 żołnierzy ze 128. specjalnej brygady zakarpackiej Ukrainy, którzy zginęli w rosyjskim ataku 3 listopada.
– Siły obrony Ukrainy uzyskały informacje operacyjne na temat miejsca świętowania Rosjan i gorąco ich powitały – oświadczyło dowództwo ukraińskich wojsk w środę na portalu Telegram.
Komandosi 810. brygady piechoty morskiej Rosji stacjonują na stałe w Sewastopolu na okupowanym od 2014 roku Krymie. – Zostali zaatakowani przez Ukraińców 19 listopada – informował na Telegramie ukraiński oficer o pseudonimie „Madziar”, mówiąc o 25 zabitych i ponad 100 rannych.
– Zemsta. Smaczek: niedziela, 19 listopada, robaki (Rosjanie) obchodzą dzień wojsk rakietowych i artylerii. Odpłata. Bumerang: dwa tygodnie po ataku na 128. (brygadę ukraińską). (…) Bumerang: w chwili nagradzania robaków z okazji święta – donosił „Madziar”.
Ukraińskie media przypominają, że w niedzielę, 19 listopada rosyjscy korespondenci wojenni rozpowszechnili wideo z nagraniem uroczystego koncertu dla komandosów z Sewastopola w Donbasie. Na filmie widać spowodowany wybuchem wstrząs w sali pełnej żołnierzy, którzy oglądają występy na scenie. Ich gwiazdą była rosyjska aktorka Polina Mienszych, która zginęła w ataku. Jej śmierć potwierdziła rosyjska agencja RIA Novosti.
13:42 Japońska delegacja rządowo-biznesowa sondowała potrzeby przed konferencją w sprawie odbudowy ze zniszczeń wojennych
Japońska delegacja rządowo-biznesowa złożyła wizytę na Ukrainie, podczas której sondowała potrzeby związane z odbudową tego kraju przed zaplanowaną w lutym przez Tokio konferencją w tej sprawie.
Celem wizyty było „bezpośrednie zapoznanie się z potrzebami strony ukraińskiej, opracowanie konkretnych projektów ze stroną ukraińską oraz współdziałanie z sektorem państwowym i prywatnym dla udzielenia pomocy Ukrainie” – oświadczyło japońskie ministerstwo przemysłu w komunikacie cytowanym przez „Głos Ameryki”.
Sprawa organizacji konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy była omawiana przez Fumio Kishidę, premiera Japonii, z Wołodymyrem Zełenskim, prezydentem Ukrainy, podczas majowego szczytu G7. Ustalono, że konferencja odbędzie się w Japonii 19 lutego przyszłego roku.
Podczas pobytu w Kijowie japońska delegacja spotkała się z Denysem Szmyhalem, premierem Ukrainy, który po rozmowach poinformował, że Tokio planuje przekazać 175 miliardów dolarów na projekty związane z odbudową ukraińskiej gospodarki.
13:19 Zełenski: głównym źródłem uzupełniania rosyjskich strat na froncie są kryminaliści
Głównym źródłem uzupełniania strat bojowych rosyjskiej armii są kryminaliści – oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po naradzie poświęconej sytuacji na linii frontu.
– Wysłuchaliśmy informacji od wywiadów na temat niektórych wydarzeń międzynarodowych oraz planów wroga. Na tym etapie armia Federacji Rosyjskiej uczyniła kryminalistów głównym źródłem uzupełniania strat na polu walki – napisał szef państwa na Telegramie.
Zełenski poinformował, że podczas narady zapoznał się z raportami dotyczącymi dostaw amunicji, sprzętu i wyposażenia żołnierzy oraz ich podziału pomiędzy brygadami. Przedstawiono mu także sytuację na frontach wojny z Rosją.
– Zła pogoda, skomplikowana obrona na odcinkach łymańskim, bachmuckim, donieckim i awdijiwskim. Działania ofensywne na południu – relacjonował.
Prezydentowi przedstawiono także raporty dotyczące likwidacji następstw rosyjskich ostrzałów infrastruktury cywilnej w Chersoniu, Berysławiu i Nikopolu, gdzie przeciwnik uderzył w wodociągi. Zełenski zapewnił, że jego biuro kontroluje naprawę sieci.
Szef państwa pozytywnie ocenił efekty działania ukraińskiego korytarza zbożowego, funkcjonującego na wodach Morza Czarnego. – Ostatnie dni były rekordowe pod względem przewiezionych ładunków – zauważył.
12:32 Brytyjski resort obrony: trwają walki wokół Krynek na wschodnim brzegi Dniepru
Na południu Ukrainy kontynuowane są walki z rosyjską armią wokół miejscowości Krynky w pobliżu Chersonia, gdzie ukraińska piechota morska utrzymuje przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że walki sił lądowych charakteryzują się bezładną wymianą ognia przez piechotę i artylerię w niełatwym, zalesionym terenie. Ukraina szczególnie efektywnie wykorzystuje małe drony, podczas gdy rosyjskie siły powietrzne przeprowadzają znaczną liczbę lotów, wspierających wojska operujące na lądzie i przeprowadzają ostrzały głównie spoza zasięgu ukraińskiej obrony powietrznej.
– Walki wokół Krynek toczą się na mniejszą skalę, niż podczas niektórych głównych bitew tej wojny, ale rosyjskie władze uważają je za bardzo niefortunne. Rosja wycofała się z zachodniego brzegu Dniepru rok temu, prawie na pewno mając na celu utrzymanie sił ukraińskich na zachód od rzeki, zapewnienie spokoju w tym sektorze i uwolnienie sił rosyjskich (na potrzeby działań prowadzonych) w innych miejscach – oceniono.
10:29 Nocne ataki Rosji; obrona powietrzna zniszczyła 14 dronów
Siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły wszystkie 14 dronów, którymi Rosja zaatakowała ten kraj w nocy z wtorku na środę – poinformowało dowództwo wojskowe w Kijowie. Do ataku użyto także rakiety manewrującej Ch-22, która jednak spadła na ziemię, nie dolatując do celu – przekazano.
Rosyjski atak trwał od godz. 20 we wtorek do godz. 3 w środę nad ranem (odpowiednio godz. 19 i 2 czasu polskiego). Drony uderzeniowe Shahed wystartowały z okolic Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim Federacji Rosyjskiej. Z tego samego kierunku nadleciała odpalona z samolotu Tu-22M3 rakieta Ch-22 – powiadomiono na Telegramie.
– Do odparcia ataku powietrznego zaangażowano jednostki mobilnych grup ogniowych, lotnictwo i przeciwlotnicze jednostki rakietowe w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoski, kijowskim, żytomierskim, winnickim i chmielnickim – ogłoszono w komunikacie.
Według dowództwa sił powietrznych Ukrainy rakieta manewrująca Ch-22 nie osiągnęła celu, jednak spadła w obwodzie zaporoskim, a fala uderzeniowa uszkodziła cywilne budynki. Według wstępnych informacji nikt nie ucierpiał.
7:06 S. Żaryn: Polski kontrwywiad stale prowadzi rozpoznanie wrogich działań służb Rosji i Białorusi
Polskie służby kontrwywiadowcze cały czas prowadzą działania ukierunkowane na rozpoznanie wrogiej aktywności rosyjskich i białoruskich służb – powiedział w środę PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
S. Żaryn skomentował w ten sposób skierowany do sądu akt oskarżenia po śledztwie przeciw zatrzymanym przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego członkom działającej w Polsce na rzecz Rosji siatki szpiegowskiej.
– Zidentyfikowanie i rozbicie siatki szpiegowskiej działającej na terytorium Polski na rzecz rosyjskich służb to znaczący sukces polskiego kontrwywiadu. W wyniku skutecznej pracy funkcjonariuszy ABW udało się zneutralizować bardzo poważne zagrożenie, które wynikało z działań wrogiego wobec nas państwa jakim jest Rosja – ocenił w rozmowie z PAP sekretarz stanu w kancelarii premiera.
W środę dział prasowy Prokuratury Krajowej i biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych poinformowało, że 15 listopada 2023 r. nadzorujący śledztwo ABW lubelski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 16 cudzoziemcom.
Oskarżono ich o prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskich służb specjalnych oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Żaryn powiedział PAP, że ze zgromadzonego w prowadzonym przez Agencję śledztwie materiału wynika, iż oskarżeni realizowali szereg działań na zlecenie rosyjskich służb specjalnych.
– Do zlecanych zadań należało m.in. rozpoznawanie obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie przejazdów transportów z pomocą militarną i humanitarną dla Ukrainy czy prowadzenie przygotowań do wykolejenia pociągów transportujących tę pomoc – powiedział PAP minister w KPRM.
– Prowadzili oni także działalność propagandową mającą na celu podburzanie nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu, czego skutkiem miałoby być zaprzestanie udzielania przez Polskę pomocy dla Ukrainy – wskazał.
Sekretarz stanu w kancelarii premiera przypomniał, że do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło na początku marca 2023 r. Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze – podał.
7:00 Akt oskarżenia w sprawie siatki szpiegowskiej złożonej z obcokrajowców zza wschodniej granicy Polski
Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie siatki szpiegowskiej działającej na terenie Polski. Śledztwo, w którym zatrzymano 16 osób, prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Siatka szpiegowska złożona była z obcokrajowców zza wschodniej granicy, którzy współpracowali z rosyjskimi służbami specjalnymi. Prowadzili działania wywiadowcze, ale też propagandowe i przygotowywali się do aktów dywersji na rosyjskie zlecenie.
Z materiału dowodowego zebranego przez ABW wynika, że oskarżeni między innymi w Białej Podlaskiej, Chełmie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie, i Warszawie prowadzili rozpoznanie infrastruktury krytycznej. Obserwowali między innymi porty morskie i obiekty militarne, a swoje informacje przekazywali zleceniodawcom i odbierali za to wynagrodzenie.
Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zatrzymani będą odpowiadać za działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Polski. Grozi im do 10 lat więzienia. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 15 z nich.
IAR/PAP/aKa