Trwa 645. dzień napaści wojsk rosyjskich na wolny naród ukraiński. W ciągu minionej doby doszło do 101 starć wojsk ukraińskich z rosyjskimi. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie przeprowadzili 11 uderzeń rakietowych i 28 nalotów na pozycje ukraińskie i obiekty cywilne. Dokonali również 43 ostrzałów artyleryjskich.
17:54 Władze Ukrainy: siły ukraińskie zniszczyły rosyjski sztab w Tokmaku, zabijając wielu oficerów
Siły ukraińskie zniszczyły w okupowanym przez Rosjan Tokmaku w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy sztab wojskowy wroga, zabijając wielu oficerów – poinformował w czwartek mer pobliskiego Melitopola w telewizji.
Do ataku na sztab doszło we wtorek. – Zniszczono cały sztab wroga. A dokładnie, podczas narady odbywającej się w sztabie doszło do wybuchu. Zginęło co najmniej 14 osób, wśród nich bardzo wielu oficerów – oświadczył mer Iwan Fedorow.
Dodał, że siły rosyjskie usiłowały wykorzystywać jako przykrywkę infrastrukturę cywilną i dlatego umieściły sztab w budynku przedszkola.
16:42 Ukraiński żołnierz skazany na 12 lat więzienia
Sąd wojskowy w Rostowie nad Donem skazał ukraińskiego żołnierza, wywiezionego z Chersonia na południu Ukrainy podczas okupacji, na 12 lat więzienia z artykułu o „międzynarodowym terroryzmie” – poinformowało w czwartek Radio Swoboda.
Rosyjscy śledczy uznali, że żołnierz – Pawło Zaporożec – przygotowywał akt terrorystyczny w okupowanym Chersoniu 9 maja ubiegłego roku.
Sam skazany powiedział, że został zatrzymany w momencie, gdy montował linkę w dwoma granatami. Jak oświadczył, zamierzał w ten sposób wysadzić rosyjski patrol podczas godziny policyjnej, by nie ucierpiały osoby cywilne.
Według Radia Swoboda, Zaporożec został przewieziony do budynku chersońskiej administracji, gdzie go bito i torturowano. Następnie przetransportowano go do aresztu i zmuszono do podpisania protokołu, którego nie pozwolono mu przeczytać. W areszcie przebywał trzy miesiące, był bity i torturowany prądem. Potem przewieziono go na okupowany Krym.
Adwokat wnosił o oddalenie sprawy i uznanie żołnierza za jeńca wojennego, ale sąd się na to nie zgodził.
16:40 Von der Leyen: strategia obronna Unii Europejskiej musi uwzględniać Ukrainę
Unia Europejska powinna wziąć pod uwagę potrzeby wojskowe Ukrainy przy ustalaniu przyszłej strategii europejskiego przemysłu obronnego – powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
– Nasza strategia może być kompletna tylko wtedy, gdy uwzględni potrzeby Ukrainy i jej potencjał przemysłowy – powiedziała von der Leyen w przemówieniu na dorocznej konferencji Europejskiej Agencji Obrony, cytowana przez Reuters.
Von der Leyen stwierdziła, że Ukrainę należy włączyć do programów obronnych UE, aby pomóc zaspokoić jej potrzeby w wojnie z rosyjską inwazją.
– Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest włączenie Ukrainy w proces konsultacji dotyczących strategii przemysłowej – stwierdziła von der Leyen.
– Powinno to doprowadzić do włączenia Ukrainy do niektórych naszych programów obronnych, w razie potrzeby za zgodą Parlamentu Europejskiego i Rady – dodała.
Komisja zamierza na początku przyszłego roku zaproponować swój Program Europejskiego Przemysłu Obronnego.
Liderzy europejskiego przemysłu obronnego wezwali w czwartek UE do bardziej stanowczej reakcji, która pomoże im zareagować na presję dotyczącą zwiększenia zdolności do zaspokojenia zapotrzebowania wojennego na Ukrainie i innych potrzeb bezpieczeństwa.
Stowarzyszenie ASD zajmujące się lotnictwem, bezpieczeństwem i obroną, które lobbuje na rzecz branży w Brukseli, stwierdziło, że zwiększenie potencjału obronnego wymaga długoterminowego planowania i bardziej wymiernej współpracy z Unią Europejską i rządami krajowymi.
– Ukraina była sygnałem alarmowym dla europejskiego przemysłu i wiele krajów wydaje na obronność znacznie więcej niż kiedyś – powiedział Micael Johansson, dyrektor generalny szwedzkiego Saaba i wiceprezes stowarzyszenia ASD.
– Musimy wznowić produkcję amunicji i systemów uzbrojenia, czego nie robiliśmy od bardzo długiego czasu i co wymaga całego ekosystemu, co jest naprawdę wyzwaniem – powiedział na marginesie corocznego spotkania branżowego.
– To ogromna inwestycja i nie możemy tego w branży zrobić sami – dodał cytowany przez Reuters.
16:10 Rosyjski atak rakietowy w obwodzie donieckim – co najmniej dwóch zabitych
Co najmniej dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Nowohrodiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała ukraińska policja na Telegramie.
Rosyjska rakieta trafiła w budynek wielopiętrowy. Spod gruzów wydobyto ciała dwóch mężczyzn: 62-letniego i 55-letniego.
Obrażenia odniosło pięć osób: 13-letni chłopiec, 62-letni mężczyzna oraz trzy kobiety w wieku 42, 58 i 63 lat.
– Jest prawdopodobieństwo, że pod gruzami znajduje się rodzina: 33-letnia kobieta, 38-letni mężczyzna i 8-letnia dziewczynka – podała policja.
16:06 Prezydent Zełenski: wyzwolenie Donbasu będzie trudniejsze od wyzwolenia Krymu; powodem mentalność mieszkańców tego regionu
Wyzwolenie okupowanych od niemal dziesięciu lat terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy będzie trudne ze względu na mentalność mieszkańców tego regionu i toczące się tam walki. Wyzwolenie Krymu będzie łatwiejsze – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
– Może się wydarzyć tak, że odzyskamy te terytoria wcześniej, niż (odzyskamy) tych ludzi. Jeśli mówimy, na przykład, o Donbasie, to ludzie żyją tam dziesięć lat (…). Oni żyją w innej przestrzeni. I to jest długi proces – powiedział Zełenski podczas rozmowy ze studentami w Mikołajowie.
Prezydent wyraził opinię, że wyzwolenie Krymu, który okupowany jest od wiosny 2014 r., będzie łatwiejsze. – Nie było tam działań bojowych i dlatego uważam, że Krym czeka na swój powrót (do Ukrainy). Donbas także czeka, ale będzie to skomplikowane, gdyż większa część tego terytorium była okupowana i maksymalnie zmilitaryzowana. Ludzie (w Donbasie) szli na linię kontaktową, a potem na pełnoskalową wojnę przeciwko nam – zaznaczył, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W ocenie szefa państwa przywracanie ukraińskiej władzy w Donbasie będzie ciężkie ze względu na panujące tam nastroje separatystyczne.
– Po tamtej stronie było dużo separatyzmu. Oni walczyli. (…) Nawet teraz, kiedy walczy przeciw nam Rosja, najbardziej zagorzali separatyści stoją, gdy Rosjanie uciekają. To także o czymś świadczy – powiedział Zełenski.
Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.
Część obwodu Ługańskiego i donieckiego oderwała się od Ukrainy po wydarzeniach na Krymie, gdy kierowani z Moskwy separatyści ogłosili tam powstanie dwóch tworów: Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.
15:24 Rosyjskie ataki na obwód chersoński – trzy osoby zginęły
Trzy osoby zginęły w czwartek w wiosce Sadowe w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy w wyniku rosyjskich ataków – poinformował szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Prokudin podał, że tuż przed porą obiadową siły rosyjskie ostrzelały wioskę ogniem artyleryjskim, w wyniku czego poważne obrażenia odniosła 59-letnia kobieta, której życia nie udało się uratować.
– Wskutek kolejnego ostrzału zginęło dwóch mężczyzn urodzonych w 1956 i 1970 roku – podały władze obwodowe.
Później siły rosyjskie zaatakowały dronami cywilów w mieście Berysław. 22-letni mężczyzna odniósł wskutek wybuchu różne obrażenia, m.in. nogi. 37-letni mężczyzna został natomiast ranny w szyję i głowę. Obaj znajdują się w szpitalu.
13:04 Interfax: SBU wysadziła tory Kolei Bajkalsko-Amurskiej, wiodące z Rosji do Chin
Agenci Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wysadzili tory Kolei Bajkalsko-Amurskiej, wiodącej z Rosji do Chin – poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródło w SBU. Jest to „jedyna poważna trasa kolejowa” między Rosją i Chinami – wyjaśnili rozmówcy agencji.
– Dziś w nocy doszło do wybuchu na Kolei Bajkalsko-Amurskiej, a dokładnie w Tunelu Północnomujskim (…) w Buriacji. Jest to faktycznie jedyna poważna trasa kolejowa pomiędzy Federacją Rosyjską i Chinami – powiedział informator Interfaksu.
– Dziś ta magistrala, którą Rosja wykorzystuje m.in. dla dostaw wojskowych, jest sparaliżowana – dodał.
Według rozmówcy agencji na miejscu zdarzenia pracują funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i kolejarze, którzy starają się „zminimalizować następstwa operacji specjalnej SBU”.
12:23 Prezydent Zełenski: Rosja osiągnęła zamierzony rezultat, świat zapomina o Ukrainie
– Skierowanie uwagi świata na wojnę między Hamasem a Izraelem w Strefie Gazy zagrało na korzyść Rosji – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla japońskiej agencji Kyodo. Zełenski wyraził nadzieję, że zaplanowana na luty konferencja ukraińsko-japońska w sprawie odbudowy Ukrainy przyniesie konkretne projekty.
– Wszyscy zdają sobie sprawę, że zapomnieli o Ukrainie i skupili się na sytuacji na Bliskim Wschodzie – powiedział prezydent podczas rozmowy z azjatyckimi mediami w swoim biurze w Kijowie.
– Uważam, że dokładnie tego chciała Rosja i z przykrością muszę stwierdzić, że osiągnęła zamierzony cel – podkreślił.
Japonia stanowczo potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i objęła Moskwę licznymi sankcjami. Rząd w Tokio wielokrotnie sygnalizował też zainteresowanie udzieleniem Ukrainie realnej pomocy podczas odbudowy zniszczonej infrastruktury.
W ubiegłym tygodniu japońska delegacja rządowo-biznesowa złożyła wizytę na Ukrainie, podczas której sondowała potrzeby związane z odbudową tego kraju przed zaplanowaną w lutym przez Tokio konferencją w tej sprawie. Japońskie firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy już otwierają biura w Polsce.
– Myślę, że na konferencji zostaną zaprezentowane bardzo konkretne projekty – powiedział Zełenski, dodając, że pokłada nadzieje w dwustronnej współpracy w zakresie cyfryzacji, zielonej energii i infrastruktury.
Odnosząc się do coraz popularniejszych w Europie i Stanach Zjednoczonych głosów o zawieszeniu broni, Zełenski skrytykował taki pomysł, przyrównując go do „odcięcia ręki i oddania jej komuś innemu”, oraz zapewnił, że nie ma zamiaru zabiegać o pokój poprzez oddanie terytorium.
Zdaniem ukraińskiego prezydenta zawieszenie broni w trwającej od 21 miesięcy wojnie, z rosyjskimi wojskami pozostającymi na Ukrainie, oznaczałoby jedynie „zamrożenie” konfliktu, dając Moskwie czas na przygotowanie się do wznowienia działań wojennych.
– Walczymy o to, co nasze, ponieważ nie wierzymy, że Rosja chce pokoju – podkreślił.
12:16 Ukraiński generał: w ciągu niecałych dwóch tygodni do niewoli oddało się 60 rosyjskich żołnierzy
Ostatnio, w ciągu ostatnich dwóch tygodni do niewoli oddało się 60 rosyjskich żołnierzy, walczących przeciwko Ukrainie na południu kraju – poinformował w czwartek dowódca ukraińskiego zgrupowania operacyjno-strategicznego „Tawria”, generał Ołeksandr Tarnawski.
– Minionej doby do niewoli oddało się kolejnych czterech okupantów. W ciągu ostatnich 20 dni 60 rosyjskich okupantów na kierunku taurydzkim dokonało takiego samego wyboru, decydując się na życie – poinformował dowódca w komunikacie na Telegramie.
Rosyjscy żołnierze walczący na Ukrainie mogą poddać się m.in. w ramach projektu „Chcę żyć”, prowadzonego przez Główny Zarząd Wywiadu (HUR).
Na początku listopada projekt poinformował, że w związku z dużą liczbą rosyjskich jeńców wojennych na Ukrainie powstaje nowy obóz jeniecki, a w planach jest utworzenie jeszcze jednego takiego obiektu.
Jak przekazano, wzrost liczby jeńców związany jest z sytuacją na froncie, słabnącą motywacją wojskowych agresora oraz blokowaniem przez stronę rosyjską wymian jeńców.
10:05 Brytyjski resort obrony: Rosja rozmieszcza na Ukrainie nową dywizję powietrznodesantową
Rosyjskie siły powietrznodesantowe (WDW) prawdopodobnie po raz pierwszy zaczęły rozmieszczać na Ukrainie nowo sformowaną 104. Gwardyjską Dywizję Powietrznodesantową (104. DSzD), przypuszczalnie gromadzi się ona w obwodzie chersońskim – przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że w sierpniu tego roku minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił plany przywrócenia 104. DSzD, która w 1998 roku została zredukowana do mniejszej formacji wielkości brygady. Wskazano, że podległe jej jednostki prawdopodobnie obejmują 337. pułk, dodatkowy pułk manewrowy i 52. brygadę artylerii, a po dodaniu 104. DSzD liczba dywizji w szyku bojowym WDW wzrośnie do pięciu.
– Dywizja ta będzie prawdopodobnie słabo wyszkolona i raczej nie spełni dawnych elitarnych standardów WDW. Prawie na pewno będzie ona pod ścisłą kontrolą rosyjskiego dowódcy odpowiedzialnego za Chersoń, generała pułkownika Michaiła Teplinskiego; jego rutynową rolą jest ogólne dowodzenie WDW – oceniono.
8:07 Siły obrony powietrznej zestrzeliły w nocy 14 rosyjskich dronów
Jednostki obrony przeciwlotniczej Ukrainy zniszczyły w ciągu ostatniej nocy 14 wystrzelonych przez Rosję dronów, które leciały w kierunku południowych, wschodnich i centralnych obwodów kraju – poinformowały w czwartek rano siły powietrzne ukraińskiej armii.
– W nocy 30 listopada przeciwnik atakował z użyciem 20 dronów uderzeniowych typu Shahed z dwóch kierunków: okupowanego (przez Rosję) Krymu i Primorsko-Achtarska w Federacji Rosyjskiej – przekazano w komunikacie na Telegramie. 14 bezzałogowców zostało zestrzelonych – dodano.
Rosyjscy okupanci zaatakowali również Ukrainę z użyciem ośmiu rakiet S-300. Rzecznik sił powietrznych Jurij Ihnat poinformował w telewizji, że celami ataków były m.in. obiekty infrastruktury.
– Możemy się tylko domyślać, że były to i obiekty wojskowe, i nasze obiekty infrastruktury krytycznej – powiedział.
7:46 Co najmniej dziesięć osób rannych po nocnym ostrzale rejonu pokrowskiego
Co najmniej dziesięć osób, w tym czworo dzieci, zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na rejon (powiat) pokrowski na zachód od Doniecka na wschodzie Ukrainy – poinformowała w czwartek policja w tym kraju.
Okupanci ostrzelali tam nocą trzy miejscowości: Pokrowsk, Nowohrodiwkę i Myrnohrad. Pod gruzami mogą być jeszcze ludzie. Poszukiwanych jest pięć osób, w tym dziecko. Do ataku Rosjanie użyli sześciu rakiet S-300.
– Pokrowsk: wśród rannych jest rodzina z dwojgiem dzieci, 16-letnim chłopcem i sześciomiesięcznym niemowlęciem. Ranny został także 13-letni chłopiec. Według wstępnych ustaleń uszkodzone zostały blok mieszkalny i dziewięć budynków prywatnych, komenda policji, samochody, garaże – poinformowała policja na Telegramie
6:35 101 starć wojsk ukraińskich z rosyjskimi minionej doby
W ciągu minionej doby doszło do 101 starć wojsk ukraińskich z rosyjskimi. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie przeprowadzili 11 uderzeń rakietowych i 28 nalotów na pozycje ukraińskie i obiekty cywilne. Dokonali również 43 ostrzałów artyleryjskich.
Skutkiem tych ataków są ranni wśród ludności cywilnej, a także poważne zniszczenia budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej. Zniszczone zostały między innymi prywatne budynki mieszkalne i trzykondygnacyjny blok w mieście Myrnohrad w obwodzie donieckim.
Szczególnie ciężkie walki toczą się nadal w okolicach Bachmutu i Awdijiwki, gdzie siły ukraińskie odpierają ataki Rosjan. Wojska rosyjskie prowadzą działania zmierzające do okrążenia Awdijiwki.
Jednocześnie siły zbrojne Ukrainy kontynuują działania ofensywne w kierunku Melitopola.
W ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dwa naloty na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu. Wojska rakietowe i artyleryjskie uderzyły w dwa zgrupowania, a także w magazyny broni i paliwa.
IAR/PAP/aKa