Podróż za jeden uśmiech, szalona lub zwyczajna, taka na ryby… Każda jest fajna i jedyna w swoim rodzaju, bo niesie ze sobą nowe doświadczenia i wyzwania, wyzwala w nas potencjał i nowe możliwości.
– Dzięki podróżowaniu uczymy się siebie i poznajemy ludzi innych niż my. Stajemy się bardziej otwarci i tolerancyjni. Zwłaszcza po sześćdziesiątce – mówi gość Anny Rębas, Katarzyna Kozłowska, pedagog, instruktor i koordynator projektów zdrowotnych, prezes sopockiego stowarzyszenia Zdrowi i Aktywni, pisarka i podróżniczka. Słowem 50 plus.
Rząd Hiszpanii dopłaca do wyjazdów seniorów na wczasy po 90 euro. Skorzystać z dofinansowanych wczasów może każdy, kto ukończył 55. rok życia, wraz z osobą towarzyszącą (jej wiek nie ma znaczenia, zostanie zakwaterowana z seniorem w tym samym pokoju). Dofinansowany pakiet to: przelot, transfery na trasie lotnisko – hotel, opieka pilota, pobyt w czterogwiazdkowym hotelu z wyżywieniem, napoje do posiłków, ubezpieczenie, a nawet jednodniowa wycieczka do jakiegoś ciekawego miejsca. W Polsce na razie możemy liczyć na dofinansowanie pobytów w naszych uzdrowiskach.
Poza tym każdy z nas znajduje czasem w swojej skrzynce na listy zaproszenia na wycieczkę do Częstochowy, Krakowa, Warszawy lub innego ciekawego miejsca w bardzo niskiej cenie, bo nawet za kilkanaście złotych.
PKP InterCity osobom, które ukończyły 60. rok życia, proponuje Karty Seniora. Można je wykupić na dworcach kolejowych – kosztują 150 zł, ważne są przez rok i uprawniają do 50-proc. zniżki na przejazdy pociągami spółki niezależnie od klasy, oraz w pierwszej klasie Tanich Linii Kolejowych. Jeżeli w pociągu obowiązuje miejscówka, trzeba ją dodatkowo wykupić.
Można także zakupić roczną legitymację seniora, którą oferują Przewozy Regionalne. Kosztuje 75 zł i uprawnia do poruszania się wszystkimi pociągami tej spółki z 50-proc. zniżką. Zniżki dla seniorów (w wysokości 10-15 proc.) mają także różne linie lotnicze, np. Lot oferuje zniżkę dla osób powyżej 60. roku życia. Warto też pamiętać o tym, że w większości polskich miast osoby w wieku powyżej 70 lat mają prawo do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej.
Ale zanim ktoś zacznie dopłacać do naszych skromnych emerytur, może warto zmienić coś w naszym nastawieniu do podróżowania w pewnym wieku? Zanim zaczniemy marudzić, że nie mamy się w co ubrać i w co spakować.
Właśnie wtedy, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy starzy i nie chce nam się ruszać, podróż może odmienić nasze życie…
Nie potrzeba myśleć zbyt wiele, wystarczy chcieć wyruszyć przed siebie z otwartą głową, zrobić pierwszy krok. W każdym wieku podróże przynoszą radość dodaje Katarzyna Kozłowska.
Audycję prowadziła Anna Rębas.
Posłuchaj audycji: