W wigilijny wieczór na antenie Radia Gdańsk refleksjami na temat Bożego Narodzenia podzielili się czterej duchowni różnych wyznań. Wszyscy czterej niosą przesłanie pełne głębi i nadziei. Wśród nich jest arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, który przypomina, że święta to żywa historia narodzin Jezusa Chrystusa. Niech świąteczne przesłania pomogą nam w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o sens, pokój i miłość, a to stworzy wyjątkową przestrzeń jedności w wierze.
– Święta to nie magia. Mówimy o narodzeniu Jezusa Chrystusa, który był osobą, człowiekiem, Bogiem, rzeczywistością sprzed 2 tysięcy lat. To nie jest legenda, bajka. To rzeczywistość, historia, którą celebrujemy każdego roku w liturgii, do której powracamy, bo jest to rzeczywistość, która nas dotyka bezpośrednio. Wiemy przecież, że Jezus Chrystus oddał za nas życie, więc ta historia zbliżenia Boga do człowieka i człowieka do Boga, która dokonała się w Jezusie Chrystusie, jest historią wciąż żywą, wciąż odnawiającą się – mówi arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita gdański, duchowny Kościoła katolickiego.
Posłuchaj przesłania arcybiskupa Tadeusza Wojdy:
– Za nami kolejny trudny rok. Wspieramy niezłomną i wytrwałą walkę narodu ukraińskiego o niepodległość przeciwko rosyjskiemu agresorowi. W takim momencie zadajemy sobie zwykłe pytanie, kiedy świat pokona zło i zakończy się wojna w Ukrainie i nastanie sprawiedliwy pokój. Zadajemy pytania o powrót milionów ludzi do swoich domów, aby mogli dzielić się radością i szczęściem z bliskimi, z którymi dawno się nie widzieli. Jak odnaleźć pokój na tym świecie i kto może nam go przynieść? – pyta ksiądz Arkadiusz Trochanowski, biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Kościoła grekokatolickiego w Polsce.
Posłuchaj przesłania biskupa Arkadiusza Trochanowskiego:
– To nie rodzina, nie my stoimy w centrum tego, co powinno się wydarzyć w tych dniach, ale ktoś, kto na świat przychodzi. Apostoł Jan w swoim prologu do Ewangelii napisał: „Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas”. Łukasz to pięknie zobrazował w drugim rozdziale swojej Ewangelii. I ten Łukaszowy obraz najbardziej przebija się do naszej tożsamości, do naszych wyobrażeń – obraz Betlejem, Maryi, Józefa, rodziny, żłobka – to wszystko odnajdujemy u Łukasza. Mateusz coś tam pisze o tych wydarzeniach, ale nie koncentruje się na nich w takim stopniu jak Łukasz, a Marek milczy w kwestii dzieciństwa Jezusa. Cztery Ewangelie, cztery różne spojrzenia na początek życia naszego Pana i Zbawiciela. Okazuje to, że i my się różnimy w wielu sprawach – zaczyna przemowę ks. Marcin Hintz, biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, proboszcz parafii w Sopocie.
Posłuchaj przesłania biskupa Marcina Hintza:
– Wielu jest ludzi niemających dokąd pójść, na których nikt nie czeka, do których nikt wzdycha, którym nikt nie chce otworzyć swego domu, bo są cudzy lub też inni wykluczyli ich ze swego serca i losu. Samotność straszna, paląca, pożerająca serca tylu osób była dolą przenajświętszej dziewicy Bogurodzicy, Józefa opiekuna i nowonarodzonego Chrystusa. Oto jak zjawił się przed nami Bóg, zapragnąwszy stać się jednym z nas. W poniżeniu, pokrzywdzeniu – nie powstydził się ludzi – wskazuje ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz parafii prawosławnej św. Mikołaja w Gdańsku, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Posłuchaj przesłania proboszcza Dariusza Jóźwika:
oprac. puch