„Czterech mężczyzn na brzegu lasu”, „Most nad rwącą rzeką” czy „Łza” to tylko niektóre tytuły książek z jej ponad 700 utworów literackich. W audycji „Dźwiękowy Skarbiec Radia Gdańsk” przypomnieliśmy postać zmarłej 35 lat temu w Sopocie Stanisławy Fleszarowej-Muskat – znakomitej powieściopisarki, poetki, publicystki i dramaturga. Krytycy nazywali ją mistrzynią powieści obyczajowej.
W „Moście nad rwącą rzeką” autorka przenosi nas do Hiszpanii, gdzie wakacje spędza młoda para z Polski. Dziewczyna zachłystuje się urokami ówczesnego życia na Zachodzie, jest gotowa zostać tam na zawsze. Chłopak zaś ciągle nasłuchuje wieści z kraju ogarniętego niepokojami późnego lata 1981 roku.
„Czterech mężczyzn na brzegu lasu” jest jedną z najpopularniejszych książek w dorobku pisarki. Powieść przepełniają silne emocje: nadzieje i namiętności, miłość i gniew, bunt i uległość. Bohaterów „wioskowych” i „miastowych” początkowo dzielą liczne różnice. Dopiero gdy we wzajemnych kontaktach odnajdują klucze do lepszego poznania się, rodzi się bliskość. Intrygujące wątki romansowe i kryminalne autorka umiejętnie łączy z wnikliwą obserwacją społeczną.
Ostatnią powieścią Fleszarowej-Muskat była „Łza”. To niezwykle ciekawa opowieść, której akcja rozgrywa się podczas okupacji niemieckiej we Lwowie. Wiele zawartych w niej zdarzeń zostało opartych na przeżyciach samej autorki, będącej uczestniczką i świadkiem konspiracyjnej działalności Polaków w darzonym przez nią szczególnym sentymentem mieście. Na tle gnębionego okupacją Lwowa pisarka ukazuje powikłane związki uczuciowe młodych bohaterów.
Wiele lat temu audycję poświęconą tej wyjątkowej powieściopisarce przygotowała redaktor Anna Sobecka, a zrealizował ją Stefan Kotiuk. Tym razem o twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat opowiadać będą między innymi Krystyna Turo i Michał Błażejewski, a fragmenty prozy przeczyta Elżbieta Getel. W audycji wykorzystane zostały nagrania archiwalne w wykonaniu Krystyny Dullowej i Tadeusza Muskata oraz fragmenty wywiadu udzielonego przez pisarkę w 1984 roku Grażynie Antoniewicz.
Posłuchaj audycji:
Andrzej Urbański