Wyższe uczelnie, Akademie i Uniwersytety tworzą ludzie: zarówno studenci, pracownicy, absolwenci i profesorowie. To pokaźna grupa, bez której uczelnie nie mógłby istnieć. Każda z wymienionych osób to oddzielna historia, czasami zwyczajna, ale często niezwykła i unikalna. Charyzmatyczne postaci stają się legendami, bohaterami anegdot i przeróżnych opowieści. Jedną z takich legend z całą pewnością stała się prof. Zofia Majewska, o której opowiedzieliśmy w „Dźwiękowym Skarbcu Radia Gdańsk”.
Gdy otrzymywała doktorat honoris causa Akademii Medycznej w Gdańsku, miała ukończone 80 lat. Uroczystość nadania tego szczególnego tytułu odbyła się w lutym 1988 r. Po otrzymanej godności pani profesor powiedziała m.in. takie słowa: – Przeżyłam 80 lat i mogłoby się wydawać, że wszystko dla mnie skończone. Jednak okazało się, że danym mi było przeżyć taki dzień, który dla każdego pracownika nauki jest uhonorowaniem jego działalności.
Pani profesor była neurologiem dziecięcym. Pracowała w Akademii Medycznej.
Była twórcą polskiej neurologii rozwojowej. I choć marzyła o archeologii, została lekarzem. Pomagała ludziom chorym i cierpiącym. O swoim życiu i tym, co w życiu najważniejsze opowiadała wiele lat temu red. Mieczysławowi Serafinowi. Opowiadali także jej uczniowie.
Posłuchaj:
Andrzej Urbański