– To zasługa wielu lat ciężkiej pracy naszych sportowców. Możemy teraz myśleć o złamaniu tej magicznej liczby 10 medali na Olimpiadzie w Rio de Janeiro, mówił na antenie Radia Gdańsk Adam Korol.
Minister Sportu i Turystyki był gościem Rozmowy Kontrolowanej. Opowiadał o sukcesach polskich sportowców, Programie Rozwoju Sportu do roku 2020 oraz o rosnącej popularności biegania. Rozmowę poprowadził Włodzimierz Machnikowski.
Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek i Piotr Małachowski zajęli pierwsze miejsca na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce. To daje Adamowi Korolowi świetny bilans trzech złotych medali na trzy miesiące urzędowania. – Można żartem powiedzieć, że sportowcy zdobywają złote medale, żeby przypodobać się nowemu Ministrowi Sportu i Turystyki. Tak jak on w swoich najlepszych czasach, pokazują się z najlepszej strony. Mówiąc jednak poważnie, ich sukcesy to efekt wielu lat ciężkiej pracy. Oczywiście w żaden sposób nie mogę tych zasług przypisać sobie. Te medale to szansa na przekroczenia magicznej bariery w postaci 10 złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich. Wierzę, że tym razem będzie ich zdecydowanie więcej, mówił Adam Korol.
Jak zauważył Włodzimierz Machnikowski, Program Rozwoju Sportu, który przedstawił Adam Korol, jest adresowany przede wszystkim do ludzi starszych. Jeden z zapisów mówi o tym, że konkurencje wyczynowe mają być wykorzystywane do upowszechniania sportu w kraju. – Nie powinno być odwrotnie? Zacząć od rekreacji i pracy u podstaw, a nie od razu dążyć do sportowego wyczynu?, pytał dziennikarz.
– Trzeba się zastanowić nad tym, co jest ważniejsze. Czy sport wyczynowy, czy ten dla dzieci i młodzieży. Ja stawiam pomiędzy nimi znak równości. Sport wyczynowy daje nam wyniki wśród najlepszych. Przykładem tego mogą być siatkarze i piłkarze ręczni na mistrzostwach świata. Te sukcesy napędzają młodzież do uprawiania sportu. Z drugiej strony takich wyników w ogóle by nie było, gdybyśmy nie zaczynali od pracy u podstaw. Ważne jest, żeby jak najwięcej młodych uprawiało różne dyscypliny sportowe. To da większe szanse na osiąganie sukcesów w przyszłości, odpowiadał Minister Sportu.
Sporty biegowe zyskują na popularności. Bierze w nich udział coraz więcej osób. Wśród nich są również ludzie starsi.- W naszym społeczeństwie rośnie „sportowa świadomość”. Możemy to zauważyć poprzez coraz większą popularność biegów masowych, triathlonów, czy Nordic Walking. Pamiętam jak kilka lat temu we współpracy z MOSiR i Radiem Gdańsk rozpoczynaliśmy akcję Gdańsk Biega. Na pierwszą edycję przyszło kilkaset osób. W zeszłym roku były to już 3-4 tysiące. Te liczby mówią same za siebie, mówił Adam Korol.
Wiktor Miliszewski/mar