Czy Wojewódzki Zespół Reumatologiczny w Sopocie powinien mieć zagwarantowane finansowanie z Narodowego Funduszu zdrowia? Na to pytanie Jacka Naliwajka odpowiada Grzegorz Raczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Zdrowia, który jest gościem audycji Rozmowa Kontrolowana w Radiu Gdańsk.
– Absolutnie tak, jest to szpital działający od dawna. Bardzo potrzebny, unikalny. On musi istnieć i będzie istniał. Cały niepokój związany z jego likwidacją wynika albo z niewiedzy, albo ze złej woli osób, które chcą użyć tego tematu w rozgrywkach politycznych – mówi Grzegorz Raczak.
Gość Radia Gdańsk przypomina, że nie słyszał zapowiedzi ze strony rządu, które wskazywałyby na to, że szpital ma być likwidowany. Jego zdaniem propozycja stworzenia sieci placówek medycznych jest dobrym posunięciem pozwalającym na uporządkowanie lecznictwa szpitalnego w kraju, a nawet ochroni niektóre szpitale przed likwidacją. Chodzi szczególnie o te placówki, które mogłyby nie uzyskać kontraktów w obowiązującym systemie konkursowym.
„SZPITAL MOŻE ZOSTAĆ WŁĄCZONY DO WIĘKSZEJ STRUKTURY”
– Sieć szpitali uwzględnia obecność szpitali tzw. pierwszego stopnia, czyli szpitali powiatowych, szpitali drugiego stopnia, czyli szpitali wojewódzkich – może bardziej w rozumieniu byłych 49 województw. Trzecim stopniem są szpitale wielospecjalistyczne. Potem są jeszcze szpitale ogólnopolskie i szpitale branżowe. Jeżeli jakiś szpital nie mieści się w tej formule, a tak może być szpitalu szpitala reumatologicznego, to istnieje specjalna ścieżka, która umożliwia, na wniosek dyrektora wojewódzkiego Funduszu, zgłoszenie placówki do systemu, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia – przypomina poseł, powołując się na art. 95n ust. 5 projektu ustawy.
Grzegorz Raczak dodał, że szpital może zostać włączony do większej struktury, a wówczas będzie spełniał kryteria dotyczące szpitali trzeciej kategorii. Podjęcie takiej decyzji leży w gestii samorządów. Szpital sopocki mógłby być w myśl tej idei połączony ze szpitalami w Wejherowie i Gdyni. Tego typu kompleks miałby zagwarantowany kontrakt z NFZ oraz mógłby występować o środki w drodze postępowania konkursowego.
NIEPOTRZEBNY NIEPOKÓJ? „MINISTER MUSI DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO PACJENTÓW”
– Źródłem niepokoju jest to, że reumatologia nie została ujęta w wykazie preferowanych profili w projekcie ustawy – wtrąca Jacek Naliwajek.
– Profilu nie wymieniono, ale istnieją możliwości, o których wspomniałem. Minister musi przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo pacjentów i może stosować wyjątki od przyjętych reguł. Absolutnie nie istnieje takie zagrożenie, że szpital reumatologiczny zostanie zlikwidowany. Pytałem o to pana ministra Gryzę – odpowiada Grzegorz Raczak.
– Jasnym jest, że ministerstwo nie zlikwiduje szpitala, bo nie jest jego organem założycielskim, a jest nim samorząd. Jednak, jeśli zabraknie finansowania, to samorząd będzie musiał podjąć decyzję o zamknięciu – mówi prowadzący audycję.
Grzegorz Raczak zapewnia, że rozmawiał zarówno z ministrem, jaki i przedstawicielami gdańskiego oddziału NFZ, gdzie został zapewniony, że szpital uzyska finansowanie.
W Rozmowie Kontrolowanej w Radiu Gdańsk mówiono także o krokach w kierunku uregulowania zastosowania medycznej marihuany. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Posłuchaj audycji:
puch