„Smog znowu atakuje”, „Nie da się oddychać”, „Zapomnijcie o przejrzystym powietrzu” – grzmią tytuły gazet. Czym właściwie jest smog, jaki jest jego wpływ na zdrowie i co zrobić, żeby nie pojawiał się w miastach?
– Smog to mieszanina różnych związków chemicznych wydzielanych podczas procesu spalania. (…) Do tego dokładają się niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeżeli jest wilgotne powietrze, to to wszystko razem powoduje taką szarą, gęstą mgłę, która w 1952 r. w Londynie zabiła 4 tys. osób – mówiła w audycji Rozmowa Kontrolowana Krystyna Szymańska, dyrektor Fundacji Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej.
– Smog ściele się, czy raczej unosi? Bardziej zagrożeni są mieszkańcy wyższych pięter wieżowców, czy może ludzie mieszkający na parterze?
– Wszyscy przebywający na wysokości do 40 metrów są zagrożeni. (…) Wszystko zależy jednak od warunków meteorologicznych od tzw. warstwy mieszania, czyli np. od tego, jak wieje wiatr.
JAKOŚĆ POWIETRZA NA POMORZU MOŻNA SPRAWDZIĆ TUTAJ.
W audycji także o składzie smogu, jego wpływie na zdrowie, sposobach wykrywania i monitorowania zanieczyszczeń powietrza oraz sposobach walki z tym zjawiskiem.
puch