Dzieciństwo w Gdańsku, pierwsze kroki reportera, kolejne wybory życiowe i niedawne wydarzenia w historii Polski widziane oczyma doświadczonego publicysty – to wszystko można znaleźć w książce „Piątka u Semki”, będącej wywiadem-rzeką z Piotrem Semką. O motywach jej powstania autor opowiedział w Radiu Gdańsk.
– Kiedyś, dawno temu w telewizji familijnej była audycja o takiej nazwie. Wpadło mi to do głowy po tym, jak skończyłem pięćdziesiątkę – pięć dekad życia. Dzięki nazwie „Piątka u Semki” mogę za dziesięć lat napisać „Szóstkę u Semki”, a po kolejnych dekadach – ósemkę, dziewiątkę czy dwunastkę – wyjaśniał ze śmiechem genezę tytułu Piotr Semka.
Szczególne miejsce w książce przeznaczono dla Gdańska. Rodzina autora od lat związana jest z tym miastem, a i u niego samego zajmuje ono szczególne miejsce w sercu.
– Każdego, kto opuszcza Gdańsk, to miasto później prześladuje. Czasami w Warszawie tęsknota za Gdańskiem bardzo mnie gryzie. Opisałem Gdańsk takim, jakim go pamiętam – od lat 70. do 1991 roku, kiedy na stałe go opuściłem. Wtedy stwierdziłem, że jeśli chcę pisać o wielkiej polityce, muszę się przenieść do stolicy – wspomina Semka. – Jest to forma rozliczenia z dotychczasowym życiem. Przede wszystkim chciałem, żeby zrozumiano, jak ciężką drogę trzeba było przejść, szczególnie po prawej stronie. Nieraz bywało pod górkę – wspominał Semka.
Do kogo adresowana jest książka? Przez to, że jej współautor, Jan Hlebowicz, rzecznik gdańskiego oddziału IPN, jest młodszy od Semki o ponad 20 lat, coś dla siebie znajdą w niej czytelnicy różnych generacji.
– Zależało mi, by to Janek przeprowadzał tę rozmowę, bo pytał o to, czego nie rozumiało jego pokolenie. To działa oczywiście w dwie strony – iluś ludzi z mojej generacji zastanawia się, czemu nie są poruszone jakieś tematy. Wywiad-rzeka jest partnerskim przedsięwzięciem rozmawiającego z „wywiadowanym”. Zdaję się na jego wyczucie i odpowiadam na to, co jego interesuje. Gdybym wziął kogoś, kto pamięta historyczne wydarzenia, pewnie omawialibyśmy inne szczegóły, ale wtedy mogłoby to być mniej czytelne dla młodszych czytelników – precyzował Semka.
Spotkanie autorskie z Piotrem Semką i Janem Hlebowiczem odbędzie się w środę o godz. 18 w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.