W niedzielę 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, ojca „polskiej opery narodowej”, autora ponad 268 pieśni, a także wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego oraz wykorzystując utwory polskich poetów. Co w obchodach tak ważnego święta jest najtrudniejsze to przygotowania?
Gościem Dnia Radia Gdańsk był Waldemar Dąbrowski – dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Laureat International Opera Award. Pełnomocnik wicepremiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. obchodów 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Rozmawia Konrad Mielnik.
– To jest cały katalog zadań, ale najtrafniej sformułował to znakomity muzykolog Marcin Gmyz, który powiedział „wydobyć z zapomnienia i przedstawić światu”. Ja bym do tego dodał też, by przedstawić sobie samym. To jest jakiś fenomen w skali kulturowej globu. Zbiór dzieł tak wybitnego kompozytora, osadzonego w epoce romantyzmu, w czasie politycznie dla Polski najtrudniejszym, kiedy niósł sens tych idiomów polskiej kultury, został zredukowany do dwóch tytułów i dobrze, jeśli ktoś je naprawdę zna – mówił gość Radia Gdańsk.
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski