Muzeum Piaśnickie w Wejherowie poszukuje przedmiotów należących do ofiar Piaśnicy, na które natrafiono w czasie ekshumacji, jakie miały miejsce w 1946 r. Były to m.in. krzyżyki, medaliony, obrączki, modlitewniki i zegarki. Wcześniej, bezskutecznie, przedmiotów tych poszukiwał pion śledczy gdańskiego IPN, który od 2011 r. prowadzi śledztwo dotyczące piaśnickiej zbrodni.
Od 1 września 1939 roku na Pomorzu trwały aresztowania najbardziej aktywnych polskich działaczy. Mordowani byli nauczyciele, urzędnicy, księża. Niemcy chcieli całkowicie zniszczyć polską inteligencję.
TYSIĄCE OFIAR
Z dyrektorem Muzeum Piaśnickiego Teresą Patsidis o tym, co działo się na Pomorzu po rozpoczęciu wojny rozmawiała Anna Rębas.
– Na Pomorzu, w ramach operacji Tannenberg i akcji Intelligenzaktion, trwały aresztowania Polaków, którzy byli przewożeni do miejsc odosobnień, a następnie rozstrzeliwani w wyznaczonych miejscach. Poligonem doświadczalnym masowej eksterminacji osób cywilnych była w owym czasie Piaśnica. Zginęło tam kilkanaście tysięcy osób – przypomina Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego.
POMOC W ODNALEZIENIU PAMIĄTEK
Informacje, które mogą pomóc w ustaleniu losów wspomnianych przedmiotów należących do pomordowanych, można kierować do Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. Instytucja przyjmuje też inne pamiątki, fotografie czy dokumenty związane ze zbrodnią piaśnicką.