2 listopada to jeszcze wciąż dzień refleksyjny. 1 listopada, w sposób trochę wirtualny, odwiedzaliśmy swoich bliskich, zatrzymywaliśmy się, myśleliśmy nad ich życiem, tym które było i które przeminęło. Teraz również tę refleksję podejmujemy. Refleksją nad życiem i śmiercią, w pewien sposób, jako koordynator projektu WOW, czyli Wykładów o Wychowaniu, zajmuje się również psycholog Joanna Ślusarska. O zadumie, wychowaniu w czasie pandemii i wartościach, jakie warto przekazywać ludziom młodym, rozmawiał z nią Andrzej Urbański.
– W ten sposób dotykamy takiego pokoleniowego przekazu. To jest bardzo ważne, jak wychowujemy nasze dzieci, z jakimi wartościami je pozostawiamy, o czym rozmawialiśmy z babcią, dziadkiem, tymi osobami dorosłymi Dziś młodzi ludzie angażują się również społecznie, reagują bardzo różnie na obecną sytuację, włączają się w różnego rodzaju aktywności, również protesty. To nie jest wcale takie proste, wychowywać dziecko z szacunkiem do historii, do tradycji – pytał prowadzący.
– To, co my możemy rodzice najlepszego zrobić, w zasadzie, gdzie najwięcej mamy „pola do popisu”, to jest taki moment do okresu dojrzewania dziecka. I, jeśli chodzi o wartości, o przekazy, o takie podstawy, związane takim funkcjonowaniem emocjonalno-społecznym, tam możemy przekazać najwięcej. Potem dzieci wchodzą w okres dojrzewania i naturalnym jest poszukiwanie wolności wyboru. To jest też związane z rozwojem. Ten okres dojrzewania jest takim trudnym przejściowym okresem i dla młodzieży, i dla rodziców – zaznaczała psycholog.