1 stycznia w kościele katolickim – już po raz 120. – rozpoczął się Rok Święty Composteliański. Jak zainaugurowano go w Gdańsku? Co planują organizatorzy na Pomorskiej Drodze Św. Jakuba? O tym Anna Rębas rozmawiała z koordynatorem diecezjalnym Roku Jakubowego na Pomorzu, księdzem Adamem Jeszką.
– Przez najbliższe miesiące, od stycznia do kwietnia, będziemy wędrować odcinkami Pomorskiej Drogi św. Jakuba do Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Przed nami, pod koniec stycznia, wyjście z Bazyliki Mariackiej do kościoła ponorbertańskiego w Żukowie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz, dnia następnego, krótkie spotkanie w Archikatedrze Oliwskiej z Przemysławem Opłockim, autorem książki „Camino inaczej”. W lutym kontynuujemy nasze przejście pomorskim szlakiem św. Jakuba – z Żukowska idziemy do Kartuz – powiedział ksiądz Adam Jeszke.
– Przed nami także w najbliższych miesiącach wspólna kąpiel w morzu. Pielgrzymi udający się do Santiago de Compostela kończyli pielgrzymkę kąpielą w miejscowości Finisterra, Koniec Świata. To była symboliczna kąpiel, oczyszczenie z grzechów. W naszym przypadku będzie wspólne morsowanie w Bałtyku z muszlami św. Jakuba Apostoła. Każdy z uczestników tej kąpieli otrzyma charakterystyczną muszlę przegrzebka, która jest symbolem Camino de Santiago, Drogi św. Jakuba Apostoła – dodał nasz gość.
– Rok Święty Composteliański to czas radości odkrycia, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami, a naszym zadaniem jest zostawianie jak najwięcej śladów dobra, ciepła, życzliwości, serdeczności w środowiskach, w których żyjemy – podsumował koordynator diecezjalny Roku Jakubowego na Pomorzu.